Spotkania on-line

Rudnicki/Nasfeter – „Niekochana” (1966) – projekcja filmu z dyskusją

Na stronie od 2022-02-13

16/02/2022 r.

Antycypacja/Zmiana. Rudnicki/Nasfeter – „Niekochana” (1966) – projekcja filmu z dyskusją

Żydowski Instytut Historyczny: w ramach cyklu seminariów filmowych zapraszamy na projekcję oraz dyskusję z zaproszonym gościem, w której postawimy pytania o żydowską tożsamość i dominującą polską perspektywę w obrazach Zagłady w kinie polskim. Będzie to próba spojrzenia na klasyczne dzieła z nieoczywistej i nieopisanej w literaturze perspektywy. Żydowski Instytut Historyczny

Zdjęcie: Mordechaj Tenenbaum, 1934 r. Zbiory Ghetto Fighters House

Na stronie od 2022-02-13

15/02/2022 r.

Podziemne Archiwum Getta Białostockiego oczami jego założyciela

15 lutego, godz. 11:00. Żydowski Instytut Historyczny.
Podziemne Archiwum Getta Białostockiego oczami jego założyciela Mordechaja Tenenbauma, młodego Żyda z Warszawy, syjonisty z organizacji Dror He-chaluc, którego dzienniki stały się częścią omawianego zbioru.
Seminarium naukowe online, podczas którego dr Weronika Romanik opowie o podziemnym archiwum getta w Białymstoku.

ALIVE AND DESTROYED: A MEDITATION ON THE HOLOCAUST IN TIME

Na stronie od 2022-02-12

23/02/2022 r.

"ALIVE AND DESTROYED: A MEDITATION ON THE HOLOCAUST IN TIME"

„Alive and Destroyed” to rozważania nad długotrwałymi następstwami największej zbrodni XX wieku, oparte o współczesny stan badań naukowych oraz skupione na rozproszonych i odległych miejscach w rozległej geografii Holokaustu.
Spotkanie z Jasonem Francisco, autorem książki. Jest artystą i eseistą dokumentującym pamięć i nowe kierunki sztuki jako świadectwa.

Projekt  Wszystkie odcienie historii - witryna

Na stronie od 2022-02-10

13/02/2022 r.

Wszystkie odcienie historii: edycja online

Od listopada do marca, w każdą drugą niedzielę miesiąca cykl webinarów, prowadzonych przez przewodniczki i przewodników Muzeum POLIN.

pomoc na granicy

Na stronie od 2022-02-04

17/02/2022 r.

Żydowskie ABC: Kochać bliźniego. Każdego?

Do rozmowy zaproszono polskich liderów-duchownych judaizmu, chrześcijaństwa i islamu, sygnatariuszy listu do Prezydenta RP w sprawie kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej. Wyjaśnią, dlaczego ten apel jest dla nich ważny, i co zrobić żeby zmienić postrzeganie "Obcego" w Polsce. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Żydzi na Bałkanach. Kultura, język, pamięć - spotkanie

Na stronie od 2022-02-04

10/02/2022 r.

Żydzi na Bałkanach. Kultura, język, pamięć - spotkanie

Kim są Żydzi bałkańscy? Kim są Sefardyjczycy? Czym jest język ladino? Jak wygląda dyskusja o odpowiedzialności za Zagładę Żydów na Bałkanach? Jak dziś traktowane jest dziedzictwo żydowskie w regionie?
Spotkanie online w ramach cyklu Czwartki na Tłomackiem. Prof. Jolanta Sujecka, dr Katarzyna Taczyńska i dr Agnieszka August-Zarębska porozmawiają o kulturze, języku i losach Żydów na Bałkanach. Początek wydarzenia 10 lutego o 18:00.

Gaon Wileński i jego Wilno – między faktami a legendami - wykład online

Na stronie od 2022-02-04

09/02/2022 r.

Gaon Wileński i jego Wilno – między faktami a legendami - wykład online

Wykład prof. dr Jurgity Šiaučiūnaitė-Verbickienė z wydziału historii Uniwersytetu Wileńskiego, która przedstawi legendy dotyczące Gaona z Wilna i społeczność Żydów litewskich, wśród której żył. Początek wydarzenia online 9 lutego o 18:00.
Wykład poruszy kwestie wcześniej w historiografii niewyjaśniane: kim byli sąsiedzi Gaona Wileńskiego? Gdzie i w jakim środowisku żył? Czy najbardziej znane legendy o Gaonie dokładnie oddają rzeczywistość, w której żył?