Najczarniejsze dni. Rozmowa w 80. rocznicę rozpoczęcia operacji „Reinhard”

Rozmowa w 80. rocznicę rozpoczęcia operacji „Reinhard” - plakat

Źródło: Żydowski Instytut Historyczny

Spotkanie poświęcone operacji „Reinhard” – planowi zagłady polskich Żydów.

Transmisja z możliwością zadawania pytań na żywo na Facebooku.

80 lat temu, 17 marca 1942 roku, Niemcy uruchomili obóz zagłady w Bełżcu. Jako pierwszych wywieźli tam Żydów z getta w Lublinie. Bełżec był poligonem Zagłady – członkowie jego załogi byli potem przenoszeni do kolejnych miejsc masowej eksterminacji.

W maju zaczęły działać komory gazowe Sobiboru i Majdanka, w lipcu – Treblinki. Do końca 1942 roku w tych czterech ośrodkach Niemcy uśmiercili – według szefa sztabu akcji „Reinhard” Hermanna Höflego – 1 274 166 osób. Do jesieni 1943 roku obozy zagłady pochłonęły życie większości polskich Żydów.

W rocznicę rozpoczęcia jednej z największych zbrodni w dziejach świata przypomnimy, jakie były jej początki, przebieg i konsekwencje.

Goście:

  • Dr Marek Bem – historyk, wieloletni Dyrektor Muzeum Byłego Niemieckiego Obozu Zagłady w Sobiborze, autor książek, m.in. „Sobibór: niemiecki ośrodek zagłady 1942-1943”, „Powstanie w Sobiborze: świadectwa ocalonych z niemieckiego obozu zagłady”
  • Dr Artur Podgórski – historyk, pracownik Działu Naukowego Żydowskiego Instytutu Historycznego, specjalizuje się w dziejach obozów niemieckich w dystrykcie lubelskim Generalnego Gubernatorstwa

Prowadzenie:

  • Marta Janczewska – pracuje w dziale naukowym ŻIH. Edytorka dokumentów z czasów II wojny światowej, m.in. wspomnień Stefana Szpigielmana „Trzeci front. O wojnie wielkich Niemiec z Żydami Warszawy 1939-1943” oraz tomów 12 i 24 Pełnej Edycji Archiwum Ringelbluma

Określenie „najczarniejsze dni” pochodzi z listu anonimowego autora z getta w Lublinie, napisanego 24 marca 1942 roku i zachowanego w Archiwum Ringelbluma: „...Przyszło mi dorzucić kilka dzisiejszych słów i dni, które pozostaną w historii żydowskiego Lublina jako najczarniejsze”