Nagroda POLIN

Wśród finalistów są członkowie Rady Ewa Teleżyńska i Paweł Sawicki. Wykonują ogromną pracę na rzecz Pamięć Treblinki - Memory of Treblinka i stworzyli doskonałą aplikację.

Paweł Sawicki, Ewa Teleżyńska-Sawicka, fot. Maciej Jaźwiecki

Paweł Sawicki, Ewa Teleżyńska-Sawicka, fot. Maciej Jaźwiecki

Z radością informujemy, że spośród aplikacji z całej Polski kapituła konkursu Nagroda POLIN wyłoniła 7 finalistów. Zostali nimi:

  • Grażyna Barwinek, Chęciny
  • Irena French, Cieszyn
  • Beata Łuczak, Warta
  • Karolina Panz, Nowy Targ
  • Dariusz Sobczyk, Opatów
  • Ewa Teleżyńska-Sawicka i Paweł Sawicki, Treblinka
  • Ewa Wroczyńska, Tykocin.

Lareatów i wyróżnionych poznamy 28 października - w 10. rocznicę otwarcia wystawy stałej.

Tymczasem poznajcie ich wspaniałą działalność na stronie.

Wyrażamy glęboką wdzięczność za pracę wszystkich aktywistów, którzy dbają o pamięć w lokalnych społecznościach

Znamy finalistów konkursu Nagroda POLIN 2024!

źródło: POLIN

28 października, w 10. rocznicę otwarcia wystawy stałej, po raz dziesiąty wręczymy Nagrodę POLIN osobom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów. Spośród aplikacji z całej Polski kapituła konkursu wyłoniła 7 finalistów. Laureatkę lub laureata Nagrody POLIN 2024 ogłosimy podczas uroczystej ceremonii w muzeum.

Celem konkursu jest promocja postaw i działań zgodnych z misją muzeum. Laureatami nagrody są społecznicy pielęgnujący pamięć o historii polskich Żydów oraz przyczyniający się do kształtowania wspólnej przyszłości, wzajemnego zrozumienia i szacunku. Nagrodę POLIN – przyznawaną od 2015 roku – otrzymało dotychczas 9 laureatów, a w finale konkursu znalazło się ponad 55 osób. Spośród zgłoszonych kandydatur kapituła konkursu nominuje, nagradza i wyróżnia osoby lub organizacje, które w ostatnich latach wykazały się ważnym, niezwykłym działaniem, postawą, dziełem czy wystąpieniem o istotnym wpływie na społeczną świadomość historii polskich Żydów oraz na budowanie relacji polsko-żydowskich.

– Już po raz dziesiąty w finale konkursu znalazły się osoby, które chronią pamięć o polsko-żydowskiej historii miast i miasteczek, niestrudzenie budują mosty, drążą, poszukują i szerzą świadomość. Ich postawy pozwalają nam mieć nadzieję na lepsze jutro, a ich działania na rzecz zachowania dziedzictwa polskich Żydów oraz stawianie oporu wobec obojętności i zapomnienia przynosi efekty – mówi Radosław Wójcik, kierownik konkursu Nagroda POLIN 2024.

– Laureatów 10. edycji konkursu Nagroda POLIN poznamy dokładnie w 10. rocznicę otwarcia wystawy stałej «1000 lat historii Żydów polskich». W ten sposób pragniemy podkreślić, że tak jak główna ekspozycja – serce naszego muzeum – lokalnie i codziennie to oni realizują misję przywracania pamięci. Przyczyniają się do ratowania materialnej i niematerialnej spuścizny polskich Żydów – mówi dyrektor Muzeum POLIN, Zygmunt Stępiński.

Wszyscy finaliści konkursu otrzymają nagrody finansowe, które ufundowali Znamienici Darczyńcy Muzeum POLIN – Tomek Ulatowski i Fundacja Odette i Nimroda S. Ariava – oraz Wiktor Askanas i Ewa Masny-Askanas.

Mecenasem konkursu Nagroda POLIN 2024 jest Jankilevitsch Foundation, współorganizatorem – Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Projekt realizowany jest ze środków Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.