Zapowiedzi

Kronika Wydarzeń Bieżących

Zagłada getta w Przysusze, 1942 r.

25/06/2024 r.

Zagłada getta w Przysusze, 1942 r.

O szóstej spędzono Żydów na plac przed kościołem. Jak się to odbywało nie wiem, gdyż nie mogłam opuścić łóżka, bo raz po raz słyszałam kanonadę maszynowych karabinów. To likwidowano starców, chorych i tych, którzy chcieli ginąć na miejscu i leżeć obok mogił swych najbliższych. Wczuwałam się w rolę poszczególnej Żydówki jak żegna męża i dzieci i z tłumoczkiem czeka, by zirytowany żołnierz niemiecki kopnął ją w brzuch lub dał kolbą po głowie. Przyszłam na plac późno, ale nie po to, by się napawać cudzą męką, bo choć się wstydzę swej słabości, ale płakałam nad ich tragizmem.

Zaproszenie na XIV Modlitewne Spotkanie Ekumeniczne - Hałbów 2024

07/07/2024 r.

Zaproszenie na XIV Modlitewne Spotkanie Ekumeniczne - Hałbów 2024

Szanowni Państwo,
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w XIV Modlitewnym Spotkaniu Ekumenicznym w 82. rocznicę mordu Żydów na Hałbowie. W załączeniu przesyłamy plakat promocyjny wydarzenia.
Z wyrazami szacunku
Zarząd Gminy Chrześcijańskiej im. Leona Karcińskiego
w Nowym Żmigrodzie

Konkurs im. Majera Bałabana 2024 - ogłoszenie

15/07/2024 r.

Konkurs im. Majera Bałabana 2024

Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma ogłasza jedenastą edycję organizowanego co dwa lata Konkursu im. Majera Bałabana na najlepsze prace magisterskie i doktorskie o Żydach i Izraelu.

ELIJAH SUMMER SCHOOL - logo

29/07/2024 r.

ELIJAH SUMMER SCHOOL – A UNIQUE INTERRELIGIOUS EXPERIENCE!

Elijah Interfaith Summer School 2024 July 29th - August 8th, 2024
Summer Schools were the historical starting point of activities of the Elijah Interfaith Institute. They established Elijah’s reputation for grounding the teaching of religion in a deeper level of experience and engagement with issues of mutual concern, where the classroom functions as a place of authentic inter-religious contact.

"(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata"  - plakat

16/12/2024 r.

"(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata"

Myzeum POLIN: 17 maja 2024 – 16 grudnia 2024
Polskie miasteczka skrywają wiele historii. Poznajcie tę o naszych żydowskich sąsiadach, których już nie ma. Na nowej wystawie czasowej "(po)ŻYDOWSKIE" opowiemy o codzienności Żydów i Żydówek w około tysiącu przedwojennych miasteczek nazywanych sztetlami.
Wystawa będzie także dokumentacją badań i działań artystycznych prowadzonych w Opatowie, których celem było odszukanie śladów dawnego życia żydowskiego w miasteczku i przywrócenie ich historii.