U rzymskich katolików

Zbigniew Nosowski

Na stronie od 2020-12-31

28/12/2020 r.

Umiera na naszych oczach pewna forma funkcjonowania Kościoła w Polsce. Ale koniec epoki to nie koniec świata

Ostatnio sporo mówię i pisuję o nadziei bez optymizmu. Minęły (bezpowrotnie?) czasy, gdy byłem niepoprawnym optymistą. Skończyła się też epoka nadziei łatwo znajdującej uzasadnienie. Nastał czas szukania nadziei wbrew nadziei.
Nie, to nie jest pesymizm. Ani zniechęcenie. Jeśli już, to efekt smutku i rozgoryczenia, że w Polsce mamy właściwie do czynienia z sekularyzacją na własne życzenie – z samosekularyzacją. Tak wcale nie musiało być. Nie wpadliśmy przecież w jakieś dziejowe wiry, które zaowocowały sekularyzacją. Na drogę szybkiej dechrystianizacji nasz Kościół wkroczył zbiorowo z własnej nieprzymuszonej woli, właściwie świadomie.

Wiesław Dawidowski OSA. Fot. Więź

Na stronie od 2020-12-23

24/12/2019 r.

Potrzeba nam, chrześcijanom, spotkać się z wyznawcami różnych religii oraz niewierzącymi i wspólnie zapytać: co dalej z tym światem? – mówi ojciec Wiesław Dawidowski.

Wiesław Dawidowski OSA: Niedawno pewien nigeryjski ksiądz zapytał mnie, czy Polska potrzebuje katechizacji czy ewangelizacji? Odpowiedziałem, że ani tego, ani tego. Kościół w Polsce potrzebuje radykalnej zmiany mentalności samych duchownych. Od ich nawrócenia będzie zależała przyszłość katolicyzmu w naszym kraju. Nie wystarczą zmiany strukturalno-prawne albo wymiana generacyjna.

Z Elżbietą Adamiak, Zbigniewem Mikołejką, Stanisławem Obirkiem i ks. Eligiuszem Piotrowskim rozmawia Michał Jędrzejek listopad 2020

Na stronie od 2020-12-18

18/11/2020 r.

Błąd systemu

Nowa książka Tomasza Polaka to istotne wydarzenie intelektualne w polskich dyskusjach o religii. Być może najważniejsze od czasu debaty nad tezami ks. Wacława Hryniewicza o „pustym piekle”. - Z Elżbietą Adamiak, Zbigniewem Mikołejką, Stanisławem Obirkiem i ks. Eligiuszem Piotrowskim rozmawia Michał Jędrzejek. ZNAK listopad 2020

Z ks. Andrzejem Kobylińskim rozmawia Redakcja

Na stronie od 2020-12-17

17/12/2020 r.

Przemyślmy to od nowa

Od kilkunastu lat stawiam tezę, że katolicyzm trzeba w pewnym sensie wymyślić na nowo. Pytanie brzmi, jak przeprowadzić tę reformę, żeby Kościół katolicki pozostał po niej wciąż sobą - z ks. Andrzejem Kobylińskim rozmawia Redakcja ZNAK

Wojciech Giertych OP podczas rekolekcji dla biskupów 19 listopada 2019 r. na Jasnej Górze. Fot. episkopat.pl

Na stronie od 2020-12-14

14/12/2020 r.

O. Giertych: Prawo karne nie jest prostą kalką prawa moralnego

Katolik zaangażowany w życie polityczne ma starać się realizować to, co w danej sytuacji jest możliwe, a nie zamykać się w ideologicznej twierdzy – pisze o. Wojciech Giertych, teolog Domu Papieskiego, w zimowej „Więzi”.

Wojciech Giertych OP podczas rekolekcji dla biskupów 19 listopada 2019 r. na Jasnej Górze. Fot. episkopat.pl

Na stronie od 2020-12-11

11/12/2020 r.

Kompromis prawny to nie kompromis etyczny

W centrum chrześcijańskiej moralności znajduje się nie grzech, który należałoby potępić; nie prawo moralne, które należałoby uzasadnić; nie kazusy moralne, które należałoby rozstrzygać; nie społeczny porządek, który należałoby zabiegami politycznymi ustanowić, lecz łaska Boża, która uzdalnia do wybierania dobra.

Prof. Tomasz Polak na spotkaniu w Teatrze 8 Dnia. Poznań, 22 listopada 2018. Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta

Na stronie od 2020-12-11

11/12/2020 r.

Puste miejsce po Bogu. Rozmowa z Tomaszem Polakiem

Niewątpliwie Jezus miał doświadczenie Boga. Nie nazwę go doświadczeniem „prawdziwym”, lecz „autentycznym”. Jako ateista nie przyjmuję, że istnieje przedmiot tego Jezusowego doświadczenia, ale obiektywny brak przedmiotu nie unieważnia subiektywnej autentyczności tego, czego Jezus doświadczał – mówi prof. Tomasz Polak. "Więź", 11.12.2020

Fundacja Batorego - logo

Na stronie od 2020-12-08

04/12/2020 r.

Kościół, wspólnota, dialog

Debata na temat roli i miejsca Kościoła Katolickiego i katolicyzmu w Polsce. Fundacja Batorego

Tomasz Polack - System kościelny. Okładka

Na stronie od 2020-12-07

10/12/2020 r.

Spotkanie wokół książki "System kościelny, czyli przewagi pana K." Tomasza Polaka

Co kryje się pod pojęciem „systemu kościelnego”?
Co pozostało z pierwotnego impulsu Jezusa w kościołach?
Czy chrześcijaństwo może istnieć poza systemem kościelnym?
Czy tezę o tym, że jądro systemu kościelnego jest ateistyczne można udowodnić? - Klub "Tygodnika Powszechnego"
Czy potrzebujemy jakiekolwiek symbolicznej a tym bardziej instytucjonalnej reprezentacji naszych istotnych potrzeb życiowych?