U rzymskich katolików

Papież Leon XIV, 8 maja 2025, Watykan. Fot. Vatican News

Na stronie od 2025-05-08

10/05/2025 r.

Leon XIV, nowy papież na nowe czasy?

Wybór imienia jest znaczący; był biskupem niejako stworzonym przez Franciszka; to ktoś, kto potrafi słuchać. I się nie boi. Redaktorzy „Więzi” komentują na gorąco wybór nowego papieża.
Zbigniew Nosowski: Najbardziej znaczącym momentem ogłoszenia wyboru nowego papieża okazała się dla mnie decyzja kard. Roberta Prevosta o wyborze imienia.
Jego poprzednik, Franciszek I, wielokrotnie powtarzał, że przeżywamy obecnie nie tylko epokę zmiany, lecz zmianę epoki. I Kościół, i świat przechodzą przez liczne kryzysy. Trzeba więc w tej chwili nowej wizji – i nowego humanizmu, i odnowionego rozumienia chrześcijaństwa. Wybierając imię Leona XIV, nowy biskup Rzymu – pierwszy, który urodził się już po II wojnie światowej, a w momencie rozpoczęcia II Soboru Watykańskiego miał zaledwie 7 lat – zdaje się wskazywać właśnie na potrzebę takiej nowej wizji.

Błogosławieństwo

Na stronie od 2025-04-08

20/04/2025 r.

Hag Pesach Sameach 5785! Błogosławionej Paschy 2025!

Gdy Żydzi obchodzą Pesach: od wieczora 12. do wieczora 20. kwietnia, u chrześcijan w obu obrządkach Wielki Tydzień i Wielkanoc
Wszystkim, w tym naszym i żydowskm i chrześcijańskim członkom i przyjaciołom obchodzącym te święta składamy Życzenia Świąteczne. Hag Pesach Sameach 5785! Błogosławionej Paschy 2025! Życzymy szczególnie wyzwolenia od słabości w nazywaniu i mierzeniu się ze złem, którego straszliwym ucieleśnieniem są wciąż trwające wojny w Ziemi Świętej, w Ukrainie, w Sudanie....

Franciszek

Na stronie od 2025-03-25

24/03/2025 r.

Papież Franciszek i odnowa Kościoła

Dzięki pontyfikatowi Franciszka Kościół już jest inny. Papież uruchomił procesy pozytywnych przemian, nie mając wcale ambicji, że je dokończy – ale wierząc, że mogą one na trwałe zreformować kościelny dyskurs.

Odnowa w Duchu Świetym

Na stronie od 2025-03-23

01/03/2014 r.

ANDRZEJ KOBYLIŃSKI: ETYCZNE ASPEKTY PENTEKOSTALIZACJI CHRZEŚCIJAŃSTWA

Chrześcijańskie wspólnoty charyzmatyczne stanowią prawdopodobnie najbardziej żywy i najszybciej rozwijający się ruch religijny obecnego stulecia, który ogarnął już cały świat. Żadna inna gałąź chrześcijaństwa nie rosła szybciej niż grupy zielonoświątkowe, zwłaszcza na półkuli południowej. Trzeba rozumieć genezę i rozwój ruchu zielonoświątkowego oraz dostrzegać implikacje etyczne tego procesu. Właściwa interpretacja bardzo złożonego fenomenu pentekostalizacji wymaga podejścia interdyscyplinarnego.

Izraelskie inicjatywy Brunona Hussara OP

Na stronie od 2025-03-01

25/03/2025 r.

Izraelskie inicjatywy Brunona Hussara OP

Podczas seminarium poznamy życie i działalność Brunona Hussara OP (1911–1996), dominikańskiego zakonnika pochodzenia żydowskiego, w perspektywie jego trzech nowatorskich inicjatyw w powstałym w 1948 r. państwie Izrael. Pierwszym dziełem, w które włączył się Bruno Hussar i je współtworzył, był Kościół hebrajskojęzyczny, nazwany później Dziełem św. Jakuba. Drugim – ośrodek studiów nad judaizmem, który otrzymał nazwę Domu św. Izajasza. Ostatni etap jego życia zaowocował powstaniem trzeciego dzieła: Newe Szalom / Wahat as-Salam – Oazy/Wioski Pokoju, w której zamieszkali i żyli wspólnie Żydzi, chrześcijanie i muzułmanie.
Seminarium odbędzie się 25 marca 2025 r. o godz. 11:00 w sali ŻIH w Błękitnym Wieżowcu (pl. Bankowy 2, wejście od ul. Tłomackie) i nie będzie nagrywane.

.
Synagoga et Ecclesia

Na stronie od 2025-03-01

27/02/2025 r.

„Chrześcijanie wobec Żydów: dokumenty Kościoła katolickiego (1965-2015)”

Sympozjum zorganizowano w 60. rocznicę wydania deklaracji soborowej Nostra aetate, która stała się kamieniem milowym w budowaniu relacji chrześcijańsko-żydowskich. Kard. Grzegorz Ryś, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski, podkreślił znaczenie tego spotkania. „To był bardzo dobry, jednocześnie bardzo realistyczny czas, który dany nam było przeżyć. Dobry był przede wszystkim dlatego, że spotkaliśmy blisko 30 osób bardzo zaangażowanych, dynamicznych i kompetentnych. Wśród nich dość duży procent stanowiły osoby młode, księża i świeccy, którzy nie boją się angażować w ten obszar życia Kościoła. Mają oni swoje własne inicjatywy, zatem był to bardzo dobry czas dzielenia się dobrymi” – wskazał kard. Ryś.

Ksiądz Biskup Kazimierz Romaniuk – Pierwszy Biskup Warszawsko-Praski

Na stronie od 2025-02-26

25/02/2025 r.

Zmarł Ksiądz Biskup Kazimierz Romaniuk – Pierwszy Biskup Warszawsko-Praski

W dorobku naukowym i publicystycznym księdza biskupa Kazimierza Romaniuka naczelne miejsce zajmuje Biblia Warszawsko-Praska. Jest to ukończone jesienią 1997 roku, po kilkudziesięciu latach pracy, tłumaczenie wszystkich ksiąg biblijnych z języków oryginalnych na język polski dokonane przez jednego tłumacza (pierwsze od 400 lat, po przekładzie podjętym w XVI wieku przez ks. Jakuba Wujka SJ).
Poszczególne Księgi Pisma Świętego w tłumaczeniu bp. Kazimierza weszły w skład kilkudziesięciu wydań i wznowień całej Biblii (Biblia Tysiąclecia) lub jej poszczególnych części. Bp Romaniuk uczestniczył także w przygotowaniu przekładu ekumenicznego NT oraz Psalmów.
Biblia Warszawsko-Praska doczekała się wersji audio: została zapisana w 33 częściach na 107. płytach CD. Opublikowano także wersję e-book`ową.

Zmarła Danuta Baszkowska, ogrodniczka ekumenicznej róży

Na stronie od 2025-02-02

31/01/2025 r.

Zmarła Danuta Baszkowska, ogrodniczka ekumenicznej róży

Do 31 stycznia 2025 r. polska ekumenia miała twarz kobiety. Tego dnia w wieku 85 lat zmarła Danuta Baszkowska, zwana w rodzinie ekumenicznej Danką lub Danusią, założycielka i prezes Stowarzyszenia Pokoju i Pojednania „Effatha”.