U rzymskich katolików

Pieter Bruegel the Elder painting The Triumph of Death depicting the results of a pandemic

Na stronie od 2022-08-08

08/08/2020 r.

LGBT, Ordo Iuris i rozpad katolickiego imaginarium

Czy jako przedstawiciele środowisk katolickich jesteśmy jeszcze w stanie jakkolwiek wygrać walkę na obrazy? Co moglibyśmy zrobić, aby to nasze opowieści przebiły się do masowej opinii publicznej? Wydaje mi się, że… nic. Nie mamy najmniejszych szans na odwrócenie grupowego imaginarium. Marcin Kędzierski, Klub Jagielloński, sierpień 2020.

First Things - logo

Na stronie od 2022-07-28

27/07/2022 r.

SEVEN PROTESTANT THEOLOGIANS EVERY CATHOLIC SHOULD READ

Forging a middle path between fundamentalism and liberal revisionism, evangelical Protestant theology emerged and bore prolific theological fruit. This list provides a good starting point for thoughtful Catholics who would expose themselves to some of the most influential Protestant theologies of the last century and a half.

Józef Augustyn SJ. Fot. Credo/ YouTube

Na stronie od 2022-07-20

20/07/2022 r.

O. Augustyn o sprawie ks. Dębskiego: To nie jest zwyczajny skandal, a skandaliczny przejaw patologii

Fragment dziewiątej stacji Drogi Krzyżowej kard. Ratzingera odprawianej w Koloseum w 2005 roku: „Czy nie powinniśmy myśleć także o tym, ile Chrystus musiał wycierpieć w swoim Kościele? Ileż razy nadużywa się sakramentu Jego obecności, w jaką pustkę i złość serca tak często on wchodzi! Ileż razy sprawujemy go tylko my sami, nie biorąc Go nawet pod uwagę! Ileż razy Jego słowo jest przekręcane i nadużywane! Jakże mało wiary jest w tylu teoriach, ileż pustosłowia! Ile brudu jest w Kościele i to właśnie wśród tych, którzy poprzez kapłaństwo powinni należeć całkowicie do Niego! Ileż pychy i samouwielbienia! Jakże mało cenimy sakrament pojednania, w którym On oczekuje, by nas podnieść z naszych upadków! To wszystko jest obecne w Jego męce”.

Msza św. w kościele Najświętszej Rodziny drugiego dnia obrad zebrania plenarnego episkopatu. Zakopane, 07 czerwca 2022 r. Fot. EpiskopatNews

Na stronie od 2022-07-01

29/06/2022 r.

Religijność Polaków po pandemii: udział w praktykach spada z 46 do 37 proc.

Dla prawie połowy badanych (47 proc.) Kościół jest miejscem, w którym wciąż się odnajdują, ale dla niewiele mniejszej grupy (46 proc.) stał się instytucją odległą – wynika z danych CBOS.
Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) publikuje dane o religijności Polaków po pandemii.

Dziewczynka pierwszokomunijna podczas Mszy św. z udziałem episkopatu w parafii św. Krzyża w Zakopanem 7 czerwca 2017 r. Fot. Eliza Bartkiewicz / BP KEP

Na stronie od 2022-06-28

28/06/2022 r.

Religia może stać się formą nerwicy

Sięganie po argument kary Bożej jest drogą bardzo ryzykowną, bo może i wychowamy sobie „grzeczne” dziecko, ale już predysponowane do niedojrzałej religijności – mówi psycholog religii Andrzej Molenda w książce „Kiedy wiara oddala od Boga”.

Beatyfikowane elżbietanki. Fot. selzbietanki.com

Na stronie od 2022-06-12

11/06/2022 r.

Wojenne piekło kobiet – beatyfikacja 10 elżbietanek

Napaść Rosji na Ukrainę i zbrodnie wojenne, jakich dopuszczają się rosyjscy żołnierze wobec Ukraińców, a zwłaszcza Ukrainek, nadaje dzisiejszej beatyfikacji dziesięciu zakonnic ze Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety dodatkowy wymiar. Wszystkie one zginęły w 1945 r. z rąk sowieckich żołdaków, kiedy usiłowały bronić własnej godności lub godności i życia innych.

Agnieszka Zakrzewska, gościni podcastu „Półprzewodnik po nocy ciemnej” Zbigniewa Nosowskiego

Na stronie od 2022-05-12

12/05/2022 r.

Droga przez ciemność. Z Agnieszką Zakrzewską rozmawia Zbigniew Nosowski

W zbiorowej nocy ciemnej Kościoła czujemy się trochę jak osoby ociemniałe. Jak to jest: poruszać się po świecie, którego się nie widzi, a wręcz w ogóle nie zna? W podcaście „Półprzewodnik po nocy ciemnej” Zbigniew Nosowski rozmawia z Agnieszką Zakrzewską, nauczycielką orientacji przestrzennej w ośrodku dla dzieci niewidomych w Laskach.