U rzymskich katolików

ks. Andrzej Tulej

Na stronie od 2024-01-15

14/01/2024 r.

Ks. Andrzej Tulej: Kościół katolicki antysemityzm nazywa grzechem

Kościół katolicki antysemityzm nazywa grzechem – powiedział ks. dr Andrzej Tulej podczas stołecznych obchodów Dnia Judaizmu w Kościele katolickim. Zwrócił uwagę, że pierwsza wspólnota wyznawców Chrystusa powstała w Jerozolimie i składała się całkowicie z Żydów.

kardynał Grzegprz Ryś

Na stronie od 2024-01-15

15/01/2024 r.

Kard. Ryś: Nie zrozumiemy chrześcijaństwa bez judaizmu, a antysemityzm jest grzechem

- Dzięki judaizmowi możemy lepiej zrozumieć sami siebie oraz naszą wiarę – mówi kard. Grzegorz Ryś w przededniu Dnia Judaizmu, który w Kościele jest obchodzony 17 stycznia. Pytany jak reagować na pojawiające się ostatnio w polskiej przestrzeni symptomy antysemityzmu, odpowiada: „Zło trzeba nazwać złem, a grzech trzeba nazwać grzechem. Antysemityzm, jest grzechem i basta! Nie dyskutuje się z grzechem!”. Apeluje także o kultywowanie pamięci o Żydach, dla których Polska była domem, a przy okazji ostrzega, że „brak pamięci i obojętność jest przyznaniem racji tym, którzy dokonali Zagłady”.
Marcin Przeciszewski, KAI:

Ks. Tomáš Halík w redakcji „Więzi” 20 kwietnia 2023 r. Fot. Bartosz Bartosik

Na stronie od 2023-12-15

15/12/2023 r.

Ks. Halík: Linia podziału od dawna nie przebiega między wierzącymi a niewierzącymi

Zdaniem laureata Nagrody Templetona, choć spada liczba osób, które w pełni utożsamiają się z konkretną tradycją religijną, nie oznacza to jeszcze spadku zainteresowania duchowością: – Rośnie liczba osób, które są jednocześnie wierzące, jak i niewierzące. Coraz więcej ludzi cechuje się swego rodzaju prezaufaniem, tym ontologiczno-psychologicznym fundamentem wiary, które łączy się z myśleniem krytycznym i sceptycyzmem.

Franciszek na konsystorzu 2 października 2023 r. Fot. Mazur / cbcew.org.uk

Na stronie od 2023-12-06

06/12/2023 r.

Czy papież Franciszek zmienia doktrynę?

10 lipca 2023 r. pięciu kardynałów – Walter Brandmüller, Raymond Leo Burke, Juan Sandoval Íñiguez, Robert Sarah i Joseph Zen Ze-kiun – skierowało do papieża tzw. dubia, czyli wątpliwości dotyczące jego wypowiedzi i działań. Franciszek odpowiedział, a kardynałowie – nieusatysfakcjonowani tą reakcją – 21 sierpnia opublikowali krytyczny komentarz i ponowili swoje dubia, tyle że w nieco zmienionej formie. 2 października kardynałowie wystosowali powiadomienie skierowane do wiernych. Następnego dnia Franciszek publicznie im odpowiedział

Dialog - obrazek

Na stronie od 2023-11-24

24/11/2023 r.

Słuchanie bez uprzedzeń. Polska polityka jak synodalność

I właśnie dlatego fundamentalnie myli się arcybiskup Stanisław Gądecki, gdy mówi Katolickiej Agencji Informacyjnej, że dyskusje podczas niedawnego synodu w Rzymie „nie były okazją do autentycznej rozmowy”, bo wymagały „słuchania rozmówcy bez uprzedzeń” i „niewdawania się w polemikę”, co „nie służy dialogowi”.
Jest dokładnie na odwrót – dialog to nie polemika, z której ktoś wychodzi zwycięzcą.
Bartosz Bartosik, redaktor naczelny portalu Więź.pl

Franciszek

Na stronie od 2023-11-08

06/11/2023 r.

Przemówienie papieża Franciszka do delegacji Konferencji Rabinów Europejskich | 6 listopada 2023

Dialog z judaizmem jest szczególnie ważny dla nas, chrześcijan, ponieważ mamy żydowskie korzenie. Jezus urodził się i żył jako Żyd. On sam jest pierwszym gwarantem żydowskiego dziedzictwa w centrum chrześcijaństwa, a my, chrześcijanie, potrzebujemy was, drodzy bracia. Potrzebujemy judaizmu, aby lepiej zrozumieć samych siebie. Dlatego ważne jest, aby dialog żydowsko-chrześcijański zachował swój teologiczny wymiar, a jednocześnie nadal podejmował kwestie społeczne, kulturowe i polityczne.

Oikoumene

Na stronie od 2023-10-31

31/10/1999 r.

Wspólna Deklaracja w sprawie Nauki o Usprawiedliwieniu - Refleksje

Wspólna deklaracja w sprawie nauki o usprawiedliwieniu stanowi owoc ponad 30 lat dialogu luterańsko-katolickiego. Została ona podpisana w Augsburgu 31 października 1999 roku przez prezydenta Światowej Federacji Luterańskiej ks. bp. Chrisiana Krausego i przedstawiciela Kościoła Rzymskokatolickiego kardynała Edwarda Cassidyego. Już miejsce i termin stanowią pewien symbol. Tam w 1530 roku odbywał się sejm Rzeszy, podczas którego odczytano Konfesję Augsburską (lut.), Konfutację (kat.) i Apologię Konfesji (lut.). Natomiast 31 października 1517 roku ks. dr Marcin Luter wystąpił w Wittenberdze z 95 Tezami przeciwko nadużyciom w sprzedaży odpustów. Temat o usprawiedliwieniu z wiary od początku był przedmiotem dialogu teologów obu Kościołów.

Pontifi Gregorianacia Universita

Na stronie od 2023-10-12

09/10/2023 r.

NEW DOCUMENTS FROM THE PONTIFICATE OF POPE PIUS XII

In March 2020, Pope Francis opened millions of documents pertaining to the Pontificate of Pope Pius XII (1939-1958). It will take decades of scrutiny and analysis to ascertain the full significance of these archives estimated to be at least 16 million pages, but some important discoveries have been made and must be shared to the wider public. These documents can be approached from the point of view of a variety of historical and theological questions.