U rzymskich katolików

Kongres Katoliczek i Katolicków

Na stronie od 2021-03-09

01/02/2021 r.

Kongres Katoliczek i Katolików

„Kongres Katoliczek i Katolików to inicjatywa osób, które wspólnie poszukują pozytywnych odpowiedzi na pytanie o przyszłość Kościoła Rzymskokatolickiego w Polsce, Europie i na świecie. To forum wymiany myśli i płaszczyzna wspólnego działania na rzecz reform, jakich Kościół potrzebuje w zmieniającej się rzeczywistości społecznej”

Kościół w Polsce - Raport

Na stronie od 2021-03-05

05/03/2021 r.

Raport: Kościół w Polsce

Zaprezentowany dziś Raport „Kościół w Polsce” – przygotowany przez Katolicką Agencję Informacyjną – "ukazuje, że niezależnie od silnych prądów sekularyzacyjnych, polskie społeczeństwo cechuje wciąż mocne przywiązanie do wiary, a Kościół posiada tu olbrzymi potencjał apostolski, nieporównywalny do wielu innych krajów. Wśród największych problemów wymienia się spadek zaufania do Kościoła i zmniejszającą się religijność młodzieży."

Maseczka

Na stronie od 2021-03-03

03/03/2021 r.

Kondycja intelektualna Kościoła w Polsce

Obecność teorii spiskowych wśród katolików obniża zaufanie wierzących do nauki w ogóle. A także obnaża złą – pod niektórymi względami – kondycję intelektualną Kościoła w Polsce.

Zbigniew Nosowski

Na stronie od 2021-02-17

17/02/2021 r.

Wotum nieufności wobec episkopatu, nie prymasa

"To nie Robert Fidura powinien rezygnować z członkostwa w Radzie Fundacji Świętego Józefa. Rezygnować powinni ze swoich stanowisk ci, przeciwko których działaniom protestuje w swojej bezsilności. (...) Rezygnacja Fidury kończy się wyrażeniem zaufania wobec prymasa. Bo ona jest wotum nieufności nie wobec prymasa, lecz wobec Konferencji Episkopatu Polski. Organem powołującym Radę Fundacji jest właśnie cała Konferencja. Rozumiem Fidurę. Trudno być nominatem instytucji, do której się utraciło zaufanie."

<p>Ostatnia Wieczerza - mozajka</p>

Na stronie od 2021-02-16

04/04/2021 r.

Śmierć "za wielu" czy "za wszystkich"?

Mogliśmy się już zapoznać z informacją mówiącą, że papież Franciszek zatwierdził nową treść konsekracji w Mszale Rzymskim dla Kościoła włoskiego.
Od Wielkanocy 2021 r. zaczną obowiązywać słowa: „kielich krwi (…), która za wszystkich będzie wylana” zamiast „za wielu będzie wylana”. Czy mamy do czynienia z kosmetyczną poprawką, nad którą nie warto się rozwodzić, czy też zwroty „za wielu” i „za wszystkich” są nośnikami istotnych treści, nad którymi warto przy tej okazji się pochylić? Rzecz domaga się pogłębionego wyjaśnienia, wszak mamy do czynienia ze zmianą w najważniejszych dla Kościoła tekstach.

Kryzys w Kościele - wydanie specjalne "Tygodnika Powszechnego"

Na stronie od 2021-02-15

12/02/2021 r.

Kryzys w Kościele

Skandale obyczajowe i nadużycia związane z systemem władzy w Kościele powszechnym i polskim, na gruncie lokalnym flirt episkopatu z PiS i błyskawicznie przyspieszająca laicyzacja, na gruncie globalnym pełzająca rebelia przeciwko reformującemu Kościół papieżowi Franciszkowi, a także poszukiwanie dróg wyjścia i wizja chrześcijaństwa przyszłości – to tematy kolejnego wydania specjalnego „Tygodnika Powszechnego”

Ks. Andrzej Szostek podczas odbierania medalu Jana Karskiego, 23 stycznia 2021 r., Łódź. Fot. Archidiecezja Łódzka

Na stronie od 2021-02-14

07/12/2020 r.

O przyszłości Kościoła w Polsce

Dialog to nie agitacja. Referat wygłoszony podczas podczas konferencji „Kościół a sfera publiczna” zorganizowanej w grudniu 2020 r. przez Wydział Społeczno-Ekonomiczny UKSW

O. Tomasz Dostatni podczas spotkania „Żydzi – chrześcijanie w dialogu. Chrześcijańska perspektywa” 25 marca 2019 r. w Krakowie. Fot. Adam Walanus / adamwalanus.pl

Na stronie od 2021-02-14

11/09/2024 r.

Kościół także potrzebuje wolnych mediów

Również Kościół dostrzega rolę mediów „jako prawo do informacji” oraz widzi „powinność władzy publicznej, zgodnie z jej zadaniem, aby bronić i strzec wolności informacji” (Vaticanum II Dekret o środkach masowego przekazu).