U rzymskich katolików

Mszał

Na stronie od 2022-04-03

28/03/2022 r.

"Módlmy się za Żydów, do których najpierw Pan Bóg nasz przemówił..."

Módlmy się za Żydów, do których najpierw Pan Bóg nasz przemówił, aby pomógł im wzrastać w miłości Jego Imienia i w wierności Jego przymierzu.
Wszechmogący, wieczny Boże, Ty dałeś swoje obietnice Abrahamowi i jego potomstwu; wysłuchaj łaskawie próśb Twego Kościoła, aby lud, który jako pierwszy nabyłeś na własność, mógł osiągnąć pełnię odkupienia. Przez Chrystusa, Pana naszego.
Nowy tekst wezwania modlitwy powszechnej w czasie wielkopiątkowej Liturgii na cześć Męki Pańskiej.

Janusz Poniewierski

Na stronie od 2022-03-30

30/03/2022 r.

Janusz Poniewierski: "Sen"

„Nie o to naprawdę chodzi, że zaistniała w Kościele »era konstantyńska«, tylko o to raczej, że nie znalazła już prawie dostępu do rzymskiego katolicyzmu era renesansu, i że wszystkie kolejne ery nowożytne stawały mu się coraz bardziej obce”.

First Things -logo fragment

Na stronie od 2022-03-30

30/03/2022 r.

No “Just Wars”?

It is simply not the case that serious Christians can no longer use the categories of “just” and “unjust” in thinking about warfare. There are, in truth, just and unjust wars. Russia’s war in Ukraine is unjust and ignoble. Ukraine’s war is just and noble. Informal papal comments do not change that reality. They can, unfortunately, obscure it.

Franciszek

Na stronie od 2022-03-20

13/03/2022 r.

Skąd ta powściągliwość Watykanu wobec rosyjskiej agresji? W imię mniemanego „większego dobra”?

Paweł Stachowiak - Historia zapewne się nie powtarza, chyba że jako farsa, trudno jednak nie dostrzec analogii pomiędzy dyplomatycznie ostrożną postawą Piusa XII wobec Zagłady Żydów a dzisiejszą powściągliwością Franciszka. Tak, tak, wiem, że to porównanie nieco naciągane, ale czy nie działa tu jednak ten sam mechanizm: jak najdłużej pozostać neutralnym w imię mniemanego „większego dobra”?

Tomas P. Terlikowski

Na stronie od 2022-03-20

18/03/2022 r.

Tomasz P. Terlikowski: Potępienie, na które nie stać Watykanu

Tomasz p. Terlkowski - Wojna w Ukrainie – nigdy dość przypominania tego – ma także wymiar religijny. Rosyjska Cerkiew Prawosławna rękoma i ustami swojego zwierzchnika błogosławi dokonujące zbrodni wojennych wojska, wręcza oddziałom rozgwardii ikonę Matki Bożej, by ta „błogosławiła" na zwycięstwo.

Ks. Tomáš Halík, Kraków, 2019. Fot. Adam Walanus / adamwalanus.pl

Na stronie od 2022-03-02

02/03/2022 r.

Powiedz diabłu: Nie!

Jeśli myślałeś, że twoje chrześcijaństwo polega na prowadzeniu poczciwego życia i chodzeniu co niedzielę do kościoła, wiedz, że to nie wystarczy.
Ks. Tomáš Halík, kazanie na początek Wielkiego Postu

Казімєж Нич відправить святу Месу «За мир і за Україну».

Na stronie od 2022-02-27

24/02/2022 r.

“Mamy obowiązek modlić się, w intencji tych, którzy cierpią przez wojnę”. Słowo kard. Nycza na Wielki Post

У Попільну Середу кард. Казімєж Нич відправить святу Месу «За мир і за Україну». До спільної молитви і виразу солідарності запрошує усіх вірних, як Поляків так і Українців проживаючих і працюючих у столиці, а також усіх іноземців. Початок св. Меси о год. 20:00 у Храмі Божого

Franciszek milczy

Na stronie od 2022-02-25

25/02/2022 r.

Dlaczego papież milczy? Dyplomacja jest ważniejsza od Ewangelii?

Trudno więc nie zapytać Stolicy Apostolskiej: jakie słuszne aspiracje ma strona rosyjska? Jakich to partykularnych interesów broni Ukraina? Czy nie ma prawa do wolności? Czy ma oddać swoje ziemie i swoją wolność, bo domaga się tego zbrodniarz? Czy wystarczy, że Watykan wyrazi nadzieję „na przebłysk sumienia ze strony tych, w których rękach leżą losy świata”? Tomasz P. Terlikowski.