„Półprzewodnik po nocy ciemnej”

Jak iść przez noc ciemną Kościoła

Noc ciemna Kościoła

Źródlo: "Więź" podcasty: "poruszamy najważniejsze tematy społeczno-polityczne, religijne i kulturalne z perspektywy katolicyzmu otwartego na świat. Słuchaj podcastów „Więzi” bezpłatnie w naszym serwisie oraz na popularnych platformach podcastowych."

"Poczucie zagubienia i opuszczenia, jakiego obecnie doświadcza wielu polskich katolików, jest jednak szczególne. Rodzi hipotezę, że być może zbiorowo przeżywamy w Polsce teraz ciemną noc Kościoła. „Noc ciemna” to doświadczenie duchowe opisywane przez mistyków. Człowiek wierzący odczuwa wtedy wszechogarniającą ciemność, pustkę, a nawet opuszczenie przez Boga." Zbigniew Nosowski, Jak iść przez noc ciemną Kościoła

„Półprzewodnik po nocy ciemnej” [oraz inne audycje „Więzi”] można wysłuchać bezpłatnie w serwisie Więź.pl – dokładnie na podcasty.wiez.pl – oraz w popularnych serwisach podcastowych.

Półprzewodnik po nocy ciemnej

Autor: Zbigniew Nosowski

Nie da się napisać przewodnika po krainie, której nie znamy. A ciemna noc Kościoła jako zbiorowe doświadczenie duchowe to dla polskich katolików przeżycie nowe. Dlatego ten zbiór rozmów może być co najwyżej półprzewodnikiem. Będę tu poszukiwał drogowskazów i punktów orientacyjnych na długą wędrówkę. Może uda się znaleźć także źródła światła?

Rozmawiam tu z ludźmi, którzy, tak jak i ja, szukają odpowiedzi, błądząc niekiedy w ciemnościach – czasem po omacku, czasem już bardziej świadomie. <<<

 • Odcinek #1: środa, 11 maja: Agnieszka Zakrzewska, Zbigniew Nosowski
  Jak się nie poobijać w ciemności? Czy zawsze można ufać zmysłom? Czym różnią się wskazówki orientacyjne od punktów orientacyjnych? Jakie funkcje pełni biała laska? A w tle tej rozmowy o drodze niewidomych przez ciemność wciąż nasuwają się skojarzenia z ciemną nocą Kościoła
  "Czujemy się przecież czasem w tej sytuacji zagubieni i zalęknieni jak ludzie, którzy utracili wzrok. Co może być odpowiednikiem białej laski dla osób widzących, zagubionych w Kościele targanym kryzysami? Osoby ociemniałe czasem muszą pójść w ciemność wbrew zmysłom. Czy to dobry odpowiednik naszej drogi w nieznane? Dlaczego tak ważna jest umiejętność odpowiedniego zadawania pytań: dlaczego, czy, jak?" Droga przez ciemność. Z Agnieszką Zakrzewską rozmawia Zbigniew Nosowski.
 • Odcinek #2: środa, 1 czerwca: ks. Adam Świeżyński, Zbigniew Nosowski.
  Jak to jest być księdzem zupełnie niepotrzebnym we własnej diecezji? Czy Bóg jest z nami zawsze i wszędzie? Jak sobie radzić z doświadczeniem nocy ciemnej? W nowym odcinku podcastu „Półprzewodnik po nocy ciemnej” na te pytania odpowiada ks. Adam Świeżyński.
  Gościem drugiego odcinka podcastu Zbigniewa Nosowskiego „Półprzewodnik po nocy ciemnej” jest ks. Adam Świeżyński, duchowny archidiecezji gdańskiej, profesor filozofii przyrody na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, członek Komitetu Nauk Filozoficznych Polskiej Akademii Nauk.i
 • Odcinek #3: środa, 13 lipca: Michał Królikowski, Zbigniew Nosowski.
  Doświadczenie pracy w dominikańskiej komisji badającej nadużycia Pawła M. uderzyło w moim przypadku nie w wiarę jako taką, ale w emocje i intelekt; na tyle mocno, że trudno było mi wtedy rozmawiać z Bogiem – mówi Michał Królikowski w podcaście Zbigniewa Nosowskiego „Półprzewodnik po nocy ciemnej”.
 • Odcinek #4: środa, 10 sierpnia: Marcin Kędzierski, Zbigniew Nosowski.
  Gdy patrzę na to, co pisałem o Kościele jeszcze dwa lata temu, to z wieloma rzeczami bym się dziś nie zgodził. To efekt dojrzewania – mówi główny ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego w podcaście „Półprzewodnik po nocy ciemnej”.
  Gościem Zbigniewa Nosowskiego w czwartym odcinku podcastu „Półprzewodnik po nocy ciemnej” jest Marcin Kędzierski, doktor nauk ekonomicznych, pracownik naukowy Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, były prezes Klubu Jagiellońskiego i dyrektor Centrum Analiz KJ, autor głośnego tekstu o końcu katolickiego imaginarium (2020), a także eseju o konieczności odgruzowywania chrześcijaństwa z cywilizacyjnych obciążeń, które utrudniają spotkanie z Bogiem (tekst ten ukaże się w najbliższym, jesiennym numerze kwartalnika „Więź”).
 • Odcinek #5: środa, 7 września: Marcin Mogielski OP, Zbigniew Nosowski
 • Odcinek #6: środa, 5 października: Marek Kita, Zbigniew Nosowski