ŻYDOWSKA POLSKA WALCZĄCA

Żydowska Polska Walcząca - wydanie specjalne Tygodnika Powszechnego

Żydowska Polska Walcząca - wydanie specjalne Tygodnika Powszechnego

Źródło: Tygodnik Powszechny

Wydanie specjalne „Tygodnika Powszechnego”, „Żydowska Polska Walcząca”, na 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Wydanie składa się z nowych tekstów o powstaniu, fundamentalnych tekstów archiwalnych „Tygodnika”, jak również unikatowych, niepublikowanych zdjęć dokumentalnych, odnalezionych niedawno, przedstawiających tamte dramatyczne wydarzenia.

Trzymają Państwo w ręku wyjątkowe wydawnictwo.

Trzymają Państwo w ręku wyjątkowe wydawnictwo. Nie tylko dlatego, że znajdują się w nim rozmowy z uczestnikami i potomkami uczestników powstania – a także teksty analizujących je historyków.

Jako pierwsi zobaczą w nim Państwo również reprodukcje zdjęć, które trafią na przygotowaną przez Muzeum POLIN wystawę „Wokół nas morze ognia”. Widać na nich twarze przechodniów patrzących na płonące getto. Widać detale budynków. Widać karuzelę.

Czesław Miłosz czy Jan Błoński – autor opublikowanego na łamach „TP” przed 36 laty głośnego eseju „Biedni Polacy patrzą na getto” – szukali słów, by uporać się z tamtym doświadczeniem. My, oprócz słów, mamy także pamięć – możemy ją ofiarować tym, którzy pod kwietniowym niebem na cmentarzysku warszawskiej „Dzielnicy Północnej” ginęli w płomieniach, z bronią w ręku i bez, przytuleni do najbliższych lub samotni.

(Fragment wstępu: Michał Okoński, Zygmunt Stępiński)

Grafika na okładce:

 • Adam Walas // fragment powstającego w Warszawie na tzw. „patelni” (przy rondzie Dmowskiego) muralu związanego z rocznicą powstania

W sprzedaży od 29 marca 2023 roku.

Redaktor prowadzący:

 • Michał Okoński

Wśród autorów m.in.:
Jan Błoński, Krystyna Budnicka, Marek Edelman, Barbara Engelking, Hanka Grupińska, Beata Chomątowska, Jerzy Turowicz, Czesław Miłosz, Hanna Krall, Dariusz Libionka, Michał Głowiński, Zuzanna Radzik, Jacek Leociak, Dariusz Stola, Paweł Śpiewak, Piotr Weiser

Wydawca:

 • Tygodnik Powszechny

Współwydawca:

 • Fundacja Tygodnika Powszechnego

Partner główny:

 • Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Partnerzy:

 • Friedrich Ebert Stiftung
 • Konrad Adenauer Stiftung
 • ZAIKS
 • Festiwal Kultury Żydowskiej
 • Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
 • Wydawnictwo Czarne

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Więcej

Źródło: "Tygodnik Powszechny"

Żydowska Polska Walcząca: Dziennik z bunkra Miła 34

W najnowszym wydaniu specjalnym "Tygodnika Powszechnego", "Żydowska Polska Walcząca" na 80. rocznicę powstania w getcie watszawskim premierowe i archiwalne rozmowy z ocalałą z powstania Krystyną Budnicką, Barbarą Engelking, Hanką Grupińską, Markiem Edelmanem, Janem Błońskim, Czesławem Miłoszem, Jerzym Turowiczem, Michałem Głowińskim, teksty Beaty Chomątowskiej, Jacka Leociaka, Hanny Krall, Marii Ferenc, Zuzanny Radzik i innych.