Izrael w stanie wojny

Oświadczenie Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów w sprawie wojny Izraela z Hamasem 13. listopada 2023 13/11/2023

"W dniu, w którym żydowscy członkowie Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów obchodzili zakończenie święta Sukot lub świętowali Radość Tory, a chrześcijańscy członkowie Rady solidaryzowali się ze społecznością żydowską, Izrael został bestialsko zaatakowany ze Strefy Gazy. Sposób przeprowadzenia ataków przez Hamas świadczy o pogwałceniu wszystkich międzynarodowych standardów – prawa do życia, prawa do godności, prawa ludności cywilnej w konflikcie zbrojnym. Od tego czasu trwa wojna, w której cierpią setki tysięcy ludzi po obu stronach. Ponad dwieście osób zostało porwanych do strefy Gazy – wśród nich przyjaciel Polski Alex Dancyg z kibucu Nir Oz. Porwani służą jako żywe tarcze. Zresztą tak samo Hamas traktuje wszystkich mieszkańców Gazy. Trwa też wojna propagandowa. Na przykład przypisywanie Izraelowi zbombardowania palestyńskiego szpitala, który w rzeczywistości został zniszczony przez zbłąkaną rakietę wystrzeloną z Gazy, stało się bodźcem do oskarżania Izraela o celowe ostrzeliwanie cywilów."

WYDANIE SPECJALNE. 8 października 2023: Izrael w stanie wojny

Specjalne wydanie podcastu Ziemia Zbyt Obiecana i wysłuchania aktualnego komentarza do sytuacji w Izraelu.

Atak terrorystów Hamasu na południowy Izrael w dn. 7 października 2023 jest równie wielką klęską dla Izraela, jak wybuch wojny Jom Kipur prawie równo 50 lat temu.

Zupełnie zaskoczony Izrael znalazł się w stanie wojny. Izraelskie dane z wieczora 8 października mówią o 600 zabitych, ponad 2000 rannych i dziesiątkach izraelczyków wziętych do niewoli Hamasu. Są wsród nich dzieci, osoby starsze i turyści. Dramatyczne i niezwykłe brutalne klipy video, jakie krążą po sieci są wyrazem wyjątkowego bestialstwa i braku szacunku dla rodzin osób uprowadzonych i zamordowanych.

O tym, jakich scenariuszy możemy się spodziewać i jak ta wojna może zmienić oblicze izraelskiej sceny politycznej, Konstanty Gebert opowiada w specjalnym odcinku podcastu Ziemia Zbyt Obiecana.

Konstanty Gebert: Ziemia zbyt obiecana

Izrael w stanie wojny - kalendarium

Studenckie demonstracje antyizraelskie w Polsce i na świecie