Dominujące narracje antysemickie w kulturze popularnej w Polsce – publikacja raportu z badań
21/12/2023 | Na stronie od 21/12/2023
Źródło: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
W 2022 roku na zlecenie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przeprowadzono trzyetapowy projekt badawczy. Jego celem było stworzenie mapy najważniejszych kodów kulturowych kształtujących obrazy Żydów we współczesnej kulturze polskiej, a także analiza związanych z nimi zagrożeń.
Raport "Kogo widzą Polacy, kiedy widzą Żyda?" podsumowuje prace badawcze. Wyniki wskazują, że antysemityzm, zwłaszcza ten nieuświadomiony, jest żywo obecny w naszej zbiorowej wyobraźni. Co więcej, jest nie tylko narzędziem dyskryminacji konkretnej grupy mniejszościowej, ale jest też powielanym schematem dyskryminacji różnych mniejszości.
Wiedzę wyniesioną z badań Muzeum POLIN wykorzystuje w programie edukacyjnym, skierowanym do decydentów i multiplikatorów: parlamentarzystów i polityków samorządowych, policji i innych służb porządku publicznego, przedstawicieli środowisk prawniczych oraz mediów i edukatorów.
Autorami raportu są:
- Semiotic Solutions (Joanna Damaszko, Marcin Napiórkowski, Krzysztof Polak, Marzena Żurawicka),
- WiseRabbit (Marta Bierca, Dorota Wiszejko-Wierzbicka).
- Raport redagował Marcin Napiórkowski.
Publikacja powstała w ramach "Kompleksowego programu badania i walki z antysemityzmem w Polsce", realizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
W roku 2022 program realizowany był wspólnie ze Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny w Polsce dzięki wsparciu Fundacji Sills Family, Andrzeja i Małgorzaty Rojek oraz Tomka Ulatowskiego.
Badania realizowane były dzięki wsparciu EEA Grants.
Czytaj więcej:
Pobierz załączniki
Raport "Kogo widzą Polacy, kiedy widzą Żyda?" PDF