Dominujące narracje antysemickie w kulturze popularnej w Polsce – publikacja raportu z badań

Dominujące narracje antysemickie w kulturze popularnej w Polsce – publikacja raportu z badań

Źródło: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

W 2022 roku na zlecenie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przeprowadzono trzyetapowy projekt badawczy. Jego celem było stworzenie mapy najważniejszych kodów kulturowych kształtujących obrazy Żydów we współczesnej kulturze polskiej, a także analiza związanych z nimi zagrożeń.

Raport "Kogo widzą Polacy, kiedy widzą Żyda?" podsumowuje prace badawcze. Wyniki wskazują, że antysemityzm, zwłaszcza ten nieuświadomiony, jest żywo obecny w naszej zbiorowej wyobraźni. Co więcej, jest nie tylko narzędziem dyskryminacji konkretnej grupy mniejszościowej, ale jest też powielanym schematem dyskryminacji różnych mniejszości.

Wiedzę wyniesioną z badań Muzeum POLIN wykorzystuje w programie edukacyjnym, skierowanym do decydentów i multiplikatorów: parlamentarzystów i polityków samorządowych, policji i innych służb porządku publicznego, przedstawicieli środowisk prawniczych oraz mediów i edukatorów.

Autorami raportu są:

  • Semiotic Solutions (Joanna Damaszko, Marcin Napiórkowski, Krzysztof Polak, Marzena Żurawicka),
  • WiseRabbit (Marta Bierca, Dorota Wiszejko-Wierzbicka).
  • Raport redagował Marcin Napiórkowski.

Wersja dostępna raportu (.pdf) →

Publikacja powstała w ramach "Kompleksowego programu badania i walki z antysemityzmem w Polsce", realizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

W roku 2022 program realizowany był wspólnie ze Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny w Polsce dzięki wsparciu Fundacji Sills Family, Andrzeja i Małgorzaty Rojek oraz Tomka Ulatowskiego.

Badania realizowane były dzięki wsparciu EEA Grants.

Czytaj więcej:

Pobierz załączniki

Raport "Kogo widzą Polacy, kiedy widzą Żyda?" PDF