Zmiany teologii po Zagładzie

Rozmowę z dr. Philipem Cunninghamem oraz dr. Jesperem Svartvikiem poprowadzi Zuzanna Radzik

Forum Dialogu - 75 lat konferencji w Seelisbergu. Zmiany teologii po Zagładzie

Zaproszenie nadesłane przez Forum Dialogu

Szanowni Państwo,

W tym roku minęło 75 lat od konferencji w Seelisbergu – przełomowego spotkania europejskich chrześcijan, którzy w 1947 roku zebrali się, by rozmawiać o tym, co w dziedzictwie chrześcijaństwa umożliwiło antysemityzm i Zagładę. Dziesięć punktów, które stworzyli podczas tej konferencji, stało się programem naprawy relacji chrześcijańsko-żydowskich na wiele lat.

Rocznica jest dobrą okazją do rozmowy o tym, jakie zachodziły zmiany w dziedzinie relacji chrześcijańsko-żydowskich w teologii chrześcijańskiej po Konferencji w Seelisbergu i Soborze Watykańskim II. Tym samym serdecznie zapraszamy na spotkanie z dwoma ekspertami w tej dziedzinie, katolickim i luterańskim. Rozmowę ze światowej klasy teologami: dr. Philipem Cunninghamem oraz dr. Jesperem Svartvikiem poprowadzi Zuzanna Radzik, teolożka i wiceprezeska Forum Dialogu.

Spotkanie odbędzie się 13 grudnia (wtorek) o godzinie 19.00 na Zoomie. Spotkanie będzie prowadzone w j. angielskim, z możliwością odsłuchu w tłumaczeniu symultanicznym na język polski.

Rejestracja na spotkanie

Wydarzenie jest też dostępne na profilu FB Forum Dialogu. Zachęcamy do przekazywania informacji o wydarzeniu osobom, które mogą być zainteresowane tematem.

dr Philip A. Cunningham – profesor teologii specjalizujący się w relacjach chrześcijańsko-żydowskich, dyrektor Instytutu ds. Relacji Żydowsko-Katolickich na Uniwersytecie Świętego Józefa w Filadelfii. Pełnił funkcję przewodniczącego Międzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydów oraz Doradcy ds. Relacji Katolicko-Żydowskich Konferencji Biskupów w USA. Jest webmasterem internetowej biblioteki Dialogika - kroniki rozwoju rozmów i relacji między społecznościami chrześcijańskimi i żydowskimi, tworzonej we współpracy z Council of Centers on Jewish-Christian Relations (CCJR) i Institute for Jewish-Catholic Relations of Saint Joseph's University.

dr Jesper Svartvik – pastor luterański, teolog, członek Szwedzkiej Rady ds. Badań Naukowych. Specjalizuje się w studiach nad Nowym Testamentem i nad relacjami międzyreligijnymi, a w szczególności nad relacjami chrześcijańsko-żydowskimi. Studiował na Uniwersytecie w Lund (Szwecja), w Szwedzkim Instytucie Teologicznym w Jerozolimie i na Uniwersytecie Hebrajskim, a także uzyskał doktorat z nauk Nowego Testamentu na Uniwersytecie w Lund. Kierował Katedrą Teologii Religii im. Kristera Stendahla, nauczając i prowadząc badania w Jerozolimie i w Lund. W 2019 roku otrzymał nagrodę im. Raoula Wallenberga „w uznaniu dla jego znaczącego wkładu w poprawę relacji żydowsko-chrześcijańskich”.

Pozdrawiam,
Maria Sokołowska

Relacja dodana po wydarzeniu

Rozmowa odbyła się 13 grudnia 2022 roku w ramach cyklu Zoom na Forum organizowanego przez Forum Dialogu. Podczas comiesięcznych spotkań z naukowcami, ekspertkami i aktywistami zajmujemy się różnymi wymiarami historii, kultury i relacji polsko-żydowskich.

Lektura uzupeniająca (www.prchiz.pl)