Zapowiedzi

Kronika Wydarzeń Bieżących

21/11/2024 r.

Jak zmienił się świat po 7 października 2023?

7 października upłynął rok od zbrodniczego ataku Hamasu na Izrael i uprowadzania zakładników, spośród których wielu wciąż nie wróciło do domu. To jednocześnie rok wojny w Gazie, która kosztowała życie ponad 40 tysięcy Palestyńczyków, ściągając na Izrael falę krytyki na całym świecie. W naszym cyklu podcastów, wychodząc od wojny Izraela z Hamasem, zastanowimy się, jak zmienił się świat przez ostatni rok.

Bella Szwarcman-Czarnota

26/11/2024 r.

Bella Szwarcman-Czarnota: Zwodnicze żony wykład z cyklu „Kobiety w Torze“

Niektóre z biblijnych kobiet określane są mianem podstępnych, zwodniczych. Manipulują i oszukują, pragnąc zrealizować jakiś zbożny cel czy uczynić zadość przykazaniu. Tłumaczą sobie to często dobrem najbliższych czy ludu, nawet nie zawsze własnego. Kiedy ich postępowanie bywa oceniane jako naganne, a kiedy jako chwalebne? Jak oceniana jest Rebeka, Tamar czy córki Lota, a jak Jael czy Rachela? A jak oceniane są podobne uczynki, jeśli dokonują ich mężczyźni?
Bohaterkami najbliższego spotkania będą: Rachela, córki Lota, Jael.

Akademia Zimowa ŻIH 2024 - plakat

07/12/2024 r.

Akademia Zimowa ŻIH 2024

Akademii Zimowej Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma! Akademia odbędzie się w dniach 7–8 grudnia 2024 r. Formularz zgłoszeniowy należy wysłać do 25 listopada. Wydarzenie jest bezpłatne, zapewniamy noclegi i obiady w trakcie trwania Akademii.
Akademia skierowana jest do nauczycieli, nauczycielek, edukatorek i edukatorów, którzy w swojej pracy dydaktycznej podejmują zagadnienia związane z historią, kulturą i religią Żydów polskich, a także zainteresowanych tematyką ich losu w czasie na przestrzeni wieków.

"(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata"  - plakat

16/12/2024 r.

"(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata"

Myzeum POLIN: 17 maja 2024 – 16 grudnia 2024
Polskie miasteczka skrywają wiele historii. Poznajcie tę o naszych żydowskich sąsiadach, których już nie ma. Na nowej wystawie czasowej "(po)ŻYDOWSKIE" opowiemy o codzienności Żydów i Żydówek w około tysiącu przedwojennych miasteczek nazywanych sztetlami.
Wystawa będzie także dokumentacją badań i działań artystycznych prowadzonych w Opatowie, których celem było odszukanie śladów dawnego życia żydowskiego w miasteczku i przywrócenie ich historii.