Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim

synagoga et ecclesia

2023-01-17

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce - obchody począwszy od inauguracji w 1998 r.

Warto zadać następujące pytanie : Dlaczego Kościół katolicki w Polsce ustanowił Dzień Judaizmu jako ważne wydarzenie w roku liturgicznym ? Czy nie jest to zaprzeczenie nowości chrześcijańskiego orędzia i katolickiej tożsamości ? Czyżby episkopat chciał „judaizować” katolików ? .... /Jan Grosfeld, Katecheza dla studentów na Dzień Judaizmu w Kościele katolickim./
"Pomiędzy monoteizmem hebrajskim i chrześcijańskim istnieje ciągłość, a nie zerwanie; pogłębienie, a nie odejście. Chrześcijanie i Hebrajczycy wielbią tego samego Boga" - Abp Stanisław Gądecki, "Dzieci jednego Boga"; w Poznaniu ukazała się książka zawierająca przesłania na Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce w latach 1998-2014

Monika i Stanislaw Krajewscy

2023-01-18

Stanisław Krajewski, Z okazji otrzymania „Menory dialogu”

"Celem dialogu nie jest zmiana artykułów wiary. Nie chodzi też o uznanie dogmatów innej religii. Można natomiast przyjąć, że ci inni dzięki swoim wierzeniom kroczą dobrą drogą – ku realizacji sprawiedliwszych stosunków między ludźmi, a nawet ku promowaniu świętości w świecie – i z tego powodu ich wierzenia wyrażają pewną prawdę. Filozof Yehuda Gellman nazywa ją prawdą celu. Gdy jednak myślimy o prawdzie w zwykłym sensie, to powinniśmy zgodzić się z tym, że w dialogu nie chodzi o wspólne ustalanie prawdy, ale o wspólne bycie w prawdzie."

Dzień Judaizmu  - plakat

2023-01-17

XXVI Dzień Judaizmu - podsumowanie

Świętujemy XXVI już Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Jego potrzeba wynika z rosnącego, jak mamy nadzieję, przekonania, że bez nieustannie pogłębianej świadomości żydowskich korzeni i zawsze aktualnego żydowskiego wymiaru chrześcijańskiej wiary, sama tożsamość chrześcijaństwa i Kościoła ulega zagubieniu. W rezultacie, zanika obecność chrześcijan w świecie, a ich religijność często okazuje się podatna na rozmaite formy bałwochwalstwa, herezji i innych ludzkich idei. Orędzie chrześcijańskie staje się wówczas niezrozumiałe

XXVI Dzień Judazimu w Lublinie

2023-01-18

XXVI Dzień Judazimu w Lublinie

W obecnych zmieniających się czasach chrześcijaństwo, podobnie jak judaizm, wciąż musi ukazywać nowe, duchowe ścieżki. Każde pokolenie ma własne potrzeby duchowe i potrzebuje wzorców. Żadna religia statyczna nie ma przyszłości. Musimy rozwijać dialog i twórcze myślenie – napisał w przesłaniu na XXVI Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce rabin Abraham Skórka.

XXVI Dzień Judaizmu w Legnicy

2023-01-17

XXVI Dzień Judaizmu w Legnicy

Dziś biskup legnicki Andrzej Siemieniewski odwiedził przedpogrzebowy dom modlitwy na cmentarzu żydowskim w Legnicy. Spotkał się z przedstawicielami Gminy Żydowskiej starszego i młodszego pokolenia. Odbyła się także modlitwa za zmarłych, szczególnie za pochowanych na legnickim cmentarzu.

XXVI Dzień Judaizmu w Kaliszu

2023-01-17

XXVI Dzień Judaizmu w Kaliszu

Diecezja Kaliska wraz z Fundacją Znowu Razem organizują konferencję połączoną z modlitwą słowami Księgi Wyjścia i Psalmami.
W trakcie konferencji wygłoszone zostaną dwie prelekcje: ks. Piotra Bałoniaka pt. „Posoborowe spojrzenie Kościoła katolickiego na judaizm” oraz p. dr. Sławomira Przygodzkiego pt. „Obecność społeczności żydowskiej w Kaliszu (XII-XX w.)”.

XXVI Dzień Judaizmu w Poznaniu - plakat

2023-01-17

XXVI Dzień Judaizmu w Poznaniu

Obchody Poznań, 07 – 18 stycznia 2023, w tym:
17 stycznia, wtorek, godz. 19.00 Nabożeństwo biblijne „Przejście Pana: dzisiaj wychodzicie” pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego z udziałem- prof. Stanisława Krajewskiego, Polska Rada Chrześcijan i Żydów (komentarz żydowski)
18 stycznia środa, godz. 17.00 Nagroda „Menora Dialogu” dla prof. Stanisława Krajewskiego i Moniki Krajewskiej „za zbliżanie ludzi, kultur, religii i narodów”