Najważniejsze wydarzenia, okoliczności i kontekst dialogu 2022

Kalendarz

Styczeń 2022

Luty 2022

Marzec 2022

Kwiecień 2022

Maj 2022

Czerwiec 2022

Lipiec 2022

Sierpień 2022

Wrzesień 2022

Październik 2022

Listopad 2022

Grudzień 2022

Zdarzenia wokół określonej sprawy lub na określony temat

Instytucje - prezentacja

 • Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi
 • Dom Spotkań z Historią
 • Stołeczny Instytut Biblijny "Naszą misją jest stworzenie dostępu do studiowania Biblii osobom zainteresowanym poznaniem fundamentów chrześcijaństwa. Treści prezentowane w ramach SIB nie stanowią oficjalnego nauczania żadnego z kościołów. Wykładowcy - wybitni bibliści, chrześcijanie różnych wyznań. Wspólnym fundamentem, który łączy wykładowców i słuchaczy jest szacunek do Biblii."
 • The Institute of Jewish Studies
  About: The Institute of Jewish Studies was established in 1954 in Manchester by the late Professor Alexander Altmann to promote the academic study of all branches of Jewish culture. Since 1959 it has been an autonomous organisation within the Department of Hebrew and Jewish Studies at UCL.
  About the IJS: a conversation with our director, Mark Geller
 • International Council of Christians and Jews (ICCJ)
 • Institute Saint Pierre de Sion, known as Ratisbonne The goal of the Institute was to put into practice the recommendations of the Conciliar Declaration Nostra Aetate, 24/03/2021.
 • Forum Dialogu. Misją Forum Dialogu jest odbudowywanie i tworzenie nowych więzi pomiędzy współczesną Polską a społecznością żydowską na świecie. 27/04/2021.
 • Kluby “Tygodnika Powszechnego”. Kluby „Tygodnika Powszechnego” wywodzące się ze środowiska czytelników „Tygodnika Powszechnego” oraz czerpiące z duchowego i społecznego dorobku tego pisma, zwracają się ze swoim przesłaniem do wszystkich, bez względu na różnice wieku, zawodu, sytuacji społecznej czy światopoglądu.
  "Działają w 30 miejscach w Polsce i na świecie. Za zadanie stawiamy sobie tworzenie przestrzeni spotkania i dialogu. Zapraszamy Wszystkich do udziału w tej wielkiej przygodzie, w której każdy z Was, mamy nadzieję, znajdzie coś dla siebie!"
 • Muzeum KL Plaszow - 13/05/2021
 • Projekt „Ludzie, nie liczby”
  Bo każdy miał imię....
  Fundacja Rodziny Popielów „Centrum” powstała w 2018 roku z inicjatywy Dariusza Popieli, sportowca, olimpijczyka, medalisty mistrzostw Świata i Europy, wieloletniego reprezentanta Polski w kajakarstwie slalomowym. Głównym celem Fundacji jest realizacja projektu „Ludzie, nie liczby” - imiennego upamiętnienia ofiar Zagłady oraz propagowania wiedzy i przywracania pamięci o mniejszościach narodowych, etnicznych i religijnych zamieszkujących tereny Polski w ujęciu historycznym i współczesnym. Jako członkowie i członkinie Fundacji chcemy inspirować i wspierać działania na rzecz rozwoju tolerancji i poszanowania godności ludzkiej.
 • Fundacja zapomniane "Zabrania się przenoszenia zmarłych i kości ich z miejsca, w którym spoczywają." Talmud Jerozolimski Moed Katan 2:4. Fundacja Zapomniane jest partnerem przy projekcie „Ludzie, nie liczby”. Korzystamy z wiedzy ekspertów w poszukiwaniu masowych grobów oraz odpowiedniego upamiętnienia, tak by zasady prawa wyznaniowego zostały w pełni zachowane. Mamy także zaszczyt współpracować z Fundacją Zapomniane w ramach projektu „Drewniane Macewy”.W roku 2018 na południu Polski oznaczyliśmy 3 miejsca anonimowych pochówków ofiar Zagłady, a w roku 2019 planujemy dalsze wspólne działania w ramach projektu w Małopolsce.
 • Pamięć Treblinki. "Treblinka jest największym cmentarzem polskich Żydów. Jest jednym z największym cmentarzy polskich obywateli. Szacuje się, że zginęło tu około 900 000 osób. Nie znamy dokładnej ich liczby, nie znamy imion i nazwisk tych, których tu przywieziono i zabito w komorach gazowych. Transporty przybywały z Warszawy, Polski centralnej, białostockiego, z grodzieńszczyzny, ale również z Macedonii i Czechosłowacji. Ta fabryka śmierci zaczęła działać 23 lipca 1942 roku. Po 14 miesiącach, jesienią 1943 r., wysadzono w powietrze komory gazowe i baraki – Niemcy próbowali zacierać ślady swej zbrodni.
  Tę przestrzeń dzisiaj wypełnia cisza. To miejsce domaga się nie tylko modlitwy i skupienia, ale również troskliwej pamięci oraz wiedzy." Jest partnerem przy projekcie „Ludzie, nie liczby”.
 • Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" z siedzibą w Sejnach
 • HOLOCAUST EDUCATIONAL FOUNDATION OF NORTHWESTERN UNIVERSITY