76. ROCZNICA POGROMU KIELECKIEGO: program
04/07/2022 | Na stronie od 01/07/2022
Źródło: Stowarzyszenie im. Jana Karskiego w Kielcach
Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego ma zaszczyt zaprosić do udziału (4 VII 2022) w spotkaniu modlitewnym nad grobem ofiar pogromu kieleckiego 4 lipca 1946 roku oraz uroczystości rocznicy tej zbrodni, będących wezwaniem do pokoju dla Ukrainy, Polski i świata.
Godz. 14.00 Cmentarz żydowski, al. Na Stadion
Spotkanie modlitewne nad grobem kieleckich ofiar nienawiści i uprzedzeń z 4 lipca 1946 roku, a także w intencji pokoju w Ukrainie, Polsce, Europie i na świecie.
Godz. 16.00 Marsz Pamięci na trasie: Pomnik Menora (al. IX Wieków Kielc) – Memoriał Sprawiedliwych przy budynku dawnej synagogi – kamienica przy ul. Planty 7/9
Godz. 18.00 Muzeum Narodowe w Kielcach, dawny Pałac Biskupów Krakowskich, pl. Zamkowy 1
Koncert żydowskiej muzyki kameralnej w wykonaniu Neala Brostoffa (USA), Marka Jeżowskiego, Dominika Płocińskiego, Ludmiły Jeżowskiej.
Czytaj więcej:
…nienawiść, której siła oszałamia i zmusza do refleksji… Pogrom Żydów w Kielcach 4 lipca 1946 roku
Autor: dr Ewa Koźmińska-Frejlak, Żydowski Instytut Historyczny
"Niezależnie od tego, kim jest bity - trzeba z nim być"
POGROM KIELECKI
Janusz Kędracki, Gazeta Wyborcza, Kielce, 04.07.2022.
- Źródła tej zbrodni są w ludzkim sercu i umyśle. Ci ludzie zginęli z powodu chorych serc i zatrutych umysłów - mówił Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, nad mogiłą zamordowanych 76 lat temu w pogromie kieleckim Żydów.
Zorganizowane przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego obchody 76. rocznicy pogromu kieleckiego rozpoczęło spotkanie modlitewne przy grobie zamordowanych Żydów na cmentarzu na Pakoszu. Przedstawiciele społeczności żydowskiej w Polsce, duchowni Kościołów katolickiego, prawosławnego, ewangelicko-reformowanego, Muzułmańskiego Związku Religijnego, wspólnot buddyjskich i sikhów w Polsce modlili się także o pokój w Ukrainie, Europie i na świecie.
Oby wszyscy byli wolni od cierpienia
- Stanęliśmy tutaj w obronie prawdy, prawa i naszych wartości. Lekceważenie ludzkiego życia nie jest czymś normalnym, a agresja zasługuje na potępienie - mówił Bogdan Białek.
Naczelny rabin Polski Michael Schudrich nawiązując do wojny w Ukrainie, stwierdził, że wprawdzie okoliczności są inne od tych, których doświadczyli Żydzi, ale to "ten sam mord, ta sama niesprawiedliwość".
Lama Rinczen, główny lama Centrum Buddyjskiego w Grabniku, zwrócił uwagę, że nie reagujemy odpowiednio na to, jak się traktuje uchodźców usiłujących przekroczyć granicę z Białorusią. Nazwał to "niezdolnością akceptowania innych". I cytował buddyjską modlitwę: "Oby wszystkie istoty osiągnęły szczęście i przyczynę szczęścia. Oby były wolne od cierpienia i przyczyny cierpienia".
Niepokoi cisza zwykłych ludzi
O godz. 16 pod pomnikiem Menora rozpoczął się Marsz Pamięci. Przemawiający tam prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego Bogdan Białek cytował słowa Marka Edelmana, jednego z przywódców powstania w warszawskim getcie: "Niezależnie od tego, kim jest bity - trzeba z nim być. Trzeba dać mieszkanie bitemu, trzeba go schować w piwnicy. Trzeba się tego nie bać i trzeba być przeciwko tym, którzy biją".
CZYTAJ TEŻ:To był pierwszy pogrom Żydów w Kielcach. Bili kijami i bagnetami, w teatrze i na ulicy
- Dlaczego tak niewielu Żydów zostało zostało uratowanych przez mieszkańców Kielc, którzy nie brali udziału w pogromie? - pytał Białek. Do jego słów nawiązał Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau. - Najbardziej niepokoi cisza tych zwykłych ludzi. Naród żydowski tej ciszy chyba się najbardziej przeraził - mówił. I przypomniał, że w ciągu kilku tygodni po pogromie kieleckim wyjechało z Polski 50-60 tys. Żydów.
Pogrom symbolem, co mogą zrobić źli ludzie
- Pogrom, który wydarzył się w Kielcach, stał się symbolem tego, co źli ludzie są w stanie zrobić swoim sąsiadom. Kielce nie były jedynym takim miejscem - powiedział Jaakow Liwne, nowy ambasador Izraela w Polsce, który po raz pierwszy brał udział w obchodach rocznicy pogromu.
Kilkudziesięciu uczestników Marszu Pamięci spod pomnika Menora przeszło pod Memoriał Sprawiedliwych przy budynku dawnej synagogi, a następnie pod kamienicę przy ul. Planty 7/9, gdzie 4 lipca 1946 r. kielczanie, wojskowi i milicjanci zamordowali 42 przebywających w niej Żydów. Odczytane zostały ich nazwiska, przy tabliczkach na chodniku zapłonęły znicze.
Kogo czci świętokrzyska "S"?
Bogdan Białek zwrócił uwagę, że świętokrzyska "Solidarność" co roku składa pod tablicą pamiątkową wieniec z napisem "Ofiarom prowokacji UB". Stwierdził, że sprawdzał, co znaczy wyrażenie "ofiara prowokacji" w słownikach i okazało się, że to "ten, który dał się sprowokować".
CZYTAJ TEŻ: Zbrodnia w lesie siekierzyńskim. Żołnierze AK wyprowadzili Żydów z lasu i rozstrzelali
Pytał też o to znanego językoznawcę prof. Jerzego Bralczyka i ten to samo stwierdził. - To kogo czci świętokrzyska "Solidarność"? Kogo chce upamiętniać? - pytał prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.
--------------------------------
Czytaj Więcej:
- IPN - Debata naukowa o pogromie Żydów w Kielcach W ramach Centralnego Projektu Badawczego IPN „Dzieje Żydów w Polsce i stosunki polsko-żydowskie w latach 1917-1990” w Kielcach od 2016 r. 30/06/2022
- Legendy o krwi – mordy rytualne Cykl wykładów prof. Joanny Tokarskiej-Bakir, 10/05/2021. Prof. Tokarska-Bakir poruszyłą temat pogromów powojennych inspirowanych blood libel (mordami rytualnymi) – wśród nich pogromu kieleckiego, o którym pisze w swojej książce „Pod klątwą: społeczny portret pogromu kieleckiego”.
- Pogrom kielecki nie wziął się z ubeckiej prowokacji, rozmowa, Onet, luty 2018.
- Okrzyki pogromowe. Szkice z antropologii historycznej Polski lat 19391946. "... najbardziej dramatyczne są historie dwóch partyzanckich oddziałów: AL „Świt” i AK „Wybranieckich” – oba bezlitośnie zabijały Żydów zgłaszających się na ochotnika do walki z Niemcami oraz ukrywających się po lasach, niekiedy dokonując egzekucji pod pozorem fikcyjnego wyroku sądu specjalnego za rzekomą współpracę z okupantem. Książka opowiada też dzieje relacji jednego z żołnierzy oddziału „Barabasza”, Ryszarda Maja, którego wstrząsająca opowieść o wykonywanych przez partyzantów egzekucjach Żydów nie została dotąd ujawniona."
- Jawne i ukryte. DWIE WERSJE POLSKIEJ HISTORII NA PRZYKŁADZIE DEBAT O ELITACH W POGROMIE KIELECKIM
- Pod klątwą. Społeczny portret pogromu kieleckiego:inspiracje i metodologia
- Prof. Tokarska-Bakir: pogrom kielecki nie wziął się z ubeckiej prowokacji, 24/02/2018.
- Pogrom Kielecki. Polski antysemityzm po Zagładzie, 23/12/2020.
- Wyjaśniam, że krew na moim ubraniu..., 04/07/2006.
- Bp Teodor Kubina do ogółu społeczeństwa po pogromie kieleckim
- W Kielcach następnego dnia po pogromie. Rozmowa z Markiem Edelmanem, 1 VI 2012, 01/07/2019.
- Zemsta na Żydach. 73 lata temu doszło do pogromu kieleckiego.
- Mit mordu rytualnego
- Sprawa aktywności wykładowej ks. Tadeusza Guza
- Po Zagładzie. Co czekało na Żydów, którzy po wojnie chcieli wrócić do swoich domów? 24/04/2017.
Z obchodów w latach poprzednich:
- 75. rocznica pogromu kieleckiego
- 74. rocznica pogromu kieleckiego Relacja z obchodów i materiały archiwalne, 04/07/2020.
- Obchody 73. rocznicy pogromu kieleckiego, 26/06/2019.
- Marsz Pamięci i Modlitwy w Kielcach, 04/07/2019.
- Kielce, obchody 70. rocznicy pogromu
- Symbolicznym domknięciem długiej drogi rozpamiętywania i zrozumienia - Kielce 2010
- 60 rocznica pogromu kieleckiego w Kielcach, 24/06/2006.