Nagrody im. ks. Musiała za rok 2021 wręczone

Nagroda im. ks. Stanisława Musiała

fot: A. Łoś

Źródło: Radio Kraków

Autor: Anna Kluz- Łoś

Opracowanie: Beata Penderecka

Socjolog i członek Centrum Badań nad Zagładą Żydów dr Karolina Panz oraz przewodniczka i edukatorka Wioleta Szczepowska zostały tegorocznymi laureatkami Nagrody im. ks. Musiała za rok 2021.

Po raz czternasty wyróżnienie przyznano w krakowskim magistracie osobom zasłużonym dla dialogu chrześcijańskiego i polsko-żydowskiego.

Dr Karolina Panz od kilkunastu lat zajmuje się pracą badawczą dotyczącą losów żydowskich obywateli Polski. Pisze m.in. o historii Zagłady Żydów z małopolskich miejscowości, przybliżając szczegółowo losy konkretnych osób. To niezwykle trudna i żmudna praca - mówi laureatka Karolina Panz.

Wioleta Szczepocka jest przewodniczką, edukatorką, zaangażowaną w działalność charytatywną i w przełamywanie stereotypów w relacjach polsko-żydowskich. Od lat organizuje na szeroką skalę pomoc humanitarną dla ponad 200 polskich Żydów na Białorusi, będąc dla nich często jedynym wsparciem. Pomagała też Żydom na terenie Ukrainy i Dagestanu. Martwię się o moich podopiecznych w czasie wojny - mówi Violeta Szczepocka.

Nagrodę im. ks. Stanisława Musiała ustanowił w 2008 roku Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze”. Jej fundatorami są Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Prezydent Miasta Krakowa i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie. Patron nagrody ksiądz Stanisław Musiał był filozofem i publicystą, zaangażowanym w dialog chrześcijańsko i polsko-żydowski.