Judaizm na lekcjach katechezy. Spotkanie z Urszulą Antosz-Rekucką

Forum Dialogu. Judaizm na lekcjach katechezy. Spotkanie z Urszulą Antosz-Rekucką. Plakat.

Źródlo: Forum Dialogu

Spotkanie, rozmawa o tym, jak przedstawianie judaizmu wygląda na lekcjach katechezy w polskich szkołach i jaki obraz Żydów kształtują podręczniki.

Gościnią będzie Urszula Antosz-Rekucka, z zawodu katechetka, która od wielu lat angażuje się w przywracanie pamięci o Żydach z Mszany Dolnej, angażując w to także swoich uczniów. Na spotkaniu porozmawiamy o jej podejściu do nauczania o wspólnym dziedzictwie judaizmu i chrześcijaństwa, a także o jej autorskich lekcjach, na których opowiada młodzieży o niebezpieczeństwach antysemityzmu i dyskryminacji.

  • Spotkanie odbędzie się we wtorek 15 listopada o godzinie 19.00 na platformie Zoom.
  • Rejestracja:

Urszula Antosz-Rekucka od kilkunastu lat podejmuje wysiłki na rzecz ocalania pamięci po mszańskich i okolicznych Żydach oraz wychowania młodzieży w duchu dialogu i szacunku wobec innych – przez działania osobiste, zawodowe i publiczne.

Organizuje Dni Pamięci, rocznice Zagłady, podejmuje inicjatywy społeczne dotyczące upamiętnienia mszańskich Ofiar Zagłady (Aleja Pamięci Ofiar Holokaustu w 2012), tablica w miejscu mszańskich synagogi (w trakcie, drugi rok starań). Z uczniami bierze udział w projektach pamięciowo-dialogowych, organizuje wyjścia na zbiorowe mogiły żydowskie, zorganizowała dwa spotkania młodzieży polskiej i izraelskiej. Aktywna na portalach lokalnych i społecznościowych: założyła i prowadzi „Sztetl Mszana Dolna” na FB gdzie prezentuje materiały historyczne i edukacyjne.

W 2018 roku na krakowskich obchodach Dnia Judaizmu wygłosiła wykład „Chrześcijaństwo a judaizm – czego katolik może nauczyć się od religijnego Żyda”. Wyróżniona w IX edycji Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, nominowana do Nagrody POLIN w 2017 roku, laureatka Nagrody im. ks. Musiała Klubu Chrześcijan i Żydów „Przymierze” oraz Medalu Powstania w Getcie Warszawskim w 2018 roku.

Rozmowa odbędzie się w ramach cyklu Zoom na Forum organizowanego przez Forum Dialogu. Podczas comiesięcznych spotkań z naukowcami, ekspertkami i aktywistami zajmujemy się różnymi wymiarami historii, kultury i relacji polsko-żydowskich.