Niegodny „Powrót do Jedwabnego”

Film i przedsiębiorstwo Wojciecha Sumlińskiego

Powrót do Jedwabnego - fragment plakatu

List otwarty do prezydenta Otwocka Jarosława Margielskiego<<<

"Czy godzi się, aby samorządowa placówka kultury propagowała tezy o „żydowskim rozbiorze Polski”? Czy godzi się, aby działo się to w mieście z tak piękną kartą historii polsko-żydowskiej, w budynku zbudowanym przez niewinne żydowskie ofiary Zagłady, a zarazem polskich patriotów?".

Z listu otwartego do prezydenta Otwocka Jarosława Margielskiego podpisanego przez Zbigniewa Nosowskiego, przewodniczącego Społecznego Komitetu Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich i Sebastiana Rakowskiego, prezes Towarzystwa Przyjaciół Otwocka 27/09/2021:

"...Reżyser reklamuje zaś swój utwór hasłami o rzekomym „żydowskim rozbiorze Polski” (w „otwockiej” wersji plakat został obcięty tak, aby owo hasło się nie pojawiło)."

"Czy Pańskim zdaniem godzi się, aby samorządowa placówka kultury propagowała takie tezy? Czy godzi się, aby działo się to w mieście z tak piękną kartą historii polsko-żydowskiej i z tak dużą liczbą Sprawiedliwych wśród Narodów Świata? Czy godzi się, aby taka narracja rozbrzmiewała w budynku zbudowanym przez niewinne żydowskie ofiary Zagłady, a zarazem polskich patriotów?""
(...)
"Dziś ktoś ponownie chce nam w Otwocku podłożyć bombę. Pan może jeszcze ją rozbroić. Niech Pan wyjdzie na swój balkon, spojrzy na wprost i w lewo, a następnie czym prędzej odwoła zapowiedziany spektakl. W Otwocku nie może być dobrej pogody dla głoszenia nienawiści."

Film reklamowany hasłem “Żydowski rozbiór Polski”<<<

Premiera filmu Wojciecha Sumlińskiego “Powrót do Jedwabnego“. 14/09/2021

Film - CDA.pl

Nie tylko film. Jest trylogia pod tym samym tytułem

Recenzje szczególne:

Księgarnia "lubimyczytać.pl":
Historia, którą pokazujemy, odsłania opatrzone klauzulą tajności fakty dotyczące relacji polsko - żydowskich, sięgające do mrocznego świata wielkiej polityki i międzynarodowej finansjery. To historia niezwykła i niepokojąca, demaskująca kulisy prowadzonej przez Przedsiębiorstwo Holokaust długofalowej mistyfikacji zmierzającej do wyłudzenia wielomiliardowych roszczeń - i nie tylko. Niewielu wierzy, że ta historia może skończyć się dobrze. Starannie zweryfikowany, a zarazem wyglądający, jak thriller polityczny, zapis wielkiej gry, mechanizmów manipulacji i kłamstw, dla których fundamentem stała się zbrodnia w Jedwabnem, a paliwem Justice Uncompensated Survivors Today - ustawa 447. W tej rozgrywce nie chodzi o następne kadencje - ale następne pokolenia.

Kulminacyjna praca dziennikarza śledczego Wojciecha Sumlińskiego, majora ABW Tomasza Budzyńskiego i dr Ewy Kurek, opowiadająca prawdę uznaną za zbyt prawdziwą, by o niej opowiadać, której wpływ na rzeczywistość przekracza wyobrażenie wielu z nas.

2021-10-08-powrot-do-jedwabnego.jpg
Źródło: Lubimy.czytać.pl

Sprzedawca "Allegro":

Kulminacyjna praca dziennikarza śledczego Wojciecha Sumlińskiego, majora ABW Tomasza Budzyńskiego i dr Ewy Kurek, opowiadająca prawdę uznaną za zbyt prawdziwą, by o niej opowiadać, której wpływ na rzeczywistość przekracza wyobrażenie wielu z nas."Można oszukiwać wszystkich jakiś czas, a niektórych cały czas, ale nie można oszukiwać wszystkich cały czas" - Abraham Lincoln.

Źródło: Powrót do jedwabnego / Końcowe odliczanie Tomasz Budzyński, Wojciech Sumliński Allegro

2021-10-08-powrot-do-jedwabnego-2.jpg
Źródło: Sumliński Wojciech, Kurek Ewa, Budzyński Tomasz, Powrót do Jedwabnego "Allegro"

2021-10-08-to-tylko-polin-powrot-do-jedwabnego-tom-3.jpg
Księgarnia Empik ostrożnie: Tak autor – Wojciech Sumliński – opisuje swoją książkę: "Znaleźliśmy się w miejscu, w którym nie planowaliśmy się znaleźć. Realizacja bezpodstawnych, żydowskich roszczeń, to krótkoterminowa perspektywa , w której wysoką cenę za wieloletnie chowanie głowy w piasek mamy zapłacić my sami i mają zapłacić ci, którzy przyjdą są po nas. Będzie to pokolenie naszych dzieci, prawdopodobnie ostatnie w Polsce jaką znamy. Jesteśmy dziś w sytuacji, w której kończą nam się rozwiązania, a co gorsza, kończy się czas. I nie chodzi tu "tylko" o wielomiliardowy haracz, jaki każe nam się płacić za mienie bezspadkowe i rzekomy nazizm naszych przodków. W tle wielkiej gry, którą prowadzi Przedsiębiorstwo Holokaust, tli się coś jeszcze innego - coś jeszcze groźniejszego..."
Powyższy opis pochodzi od wydawcy. /Empik/

O filmie - „przedsiębiorstwo Holokaust” czy „koncern Sumliński”

Antysemicki film Sumlińskiego. Nic prócz dat się nie zgadza <<<

Piotr Pytlakowski, POLITYKA 2 pażdziernika 2021

Film gromadzi liczną publiczność, na pokazach sale są pełne. Przy okazji promowana jest trzecia część książki Sumlińskiego pod tym samym tytułem. To już nie „przedsiębiorstwo Holokaust”, ale „koncern Sumliński”, bo film pompuje sprzedaż książki, a książka oglądalność filmu. Koncernem kieruje Sumliński, ale ma wsparcie w osobach historyczki Ewy Kurek (znanej z podważania ustaleń innych historyków dotyczących relacji polsko-żydowskich) i byłego majora ABW Tomasza Budzyńskiego – są współautorami serii o Jedwabnem.

Film „Powrót do Jedwabnego. Żydowski rozbiór Polski” wędruje wraz ze swoim autorem po Polsce, a w planach są też wizyty zagraniczne. Można rzec, że widmo Wojciecha Sumlińskiego krąży po Europie.

Film jest dostępny na YouTubie, jak wyliczył „Press”, obejrzało go już ponad pół miliona widzów. Ja obejrzałem go w dniu premiery i powiem, że prawdziwe w tym dziele są tylko daty. Autor opowiada przy pomocy odpowiednio dobranych interlokutorów o tym, jak Żydzi założyli „przedsiębiorstwo Holokaust”, aby zarabiać na zakłamanej historii, bo w gruncie rzeczy prawdziwy Holokaust jest przereklamowany.

Ciąg dalszy >>>

"Powrót do Jedwabnego" Sumlińskiego obejrzało już pół miliona osób. Anna Bikont: To wstrząsające <<<

Źródło: www.press.pl 22.09.2021, 07:12

Reklamowany pod hasłem "Żydowski rozbiór Polski" film Wojciecha Sumlińskiego od piątkowej premiery ma ponad pół miliona wyświetleń na YouTube. - To wstrząsające - komentuje Anna Bikont, autorka m.in. książki "My z Jedwabnego".

W "Powrocie do Jedwabnego", kwestionującym odpowiedzialność Polaków za zbrodnię w Jedwabnem, wypowiada się m.in. dziennikarz Rafał Ziemkiewicz, współpracujący z "Tygodnikiem do Rzeczy": "Sprawca zbrodni nie powinien po ofierze zbrodni dziedziczyć, nie powinien ze zbrodni czerpać profitów. I tu mamy odpowiedź, dlaczego muszą zrobić z nas sprawców zbrodni i współsprawców Holocaustu. Logika nie jest taka, że coś zrobiliśmy, co skutkuje takimi oskarżeniami, tylko jest taka potrzeba, żebyśmy byli współsprawcami, bo inaczej nie można by się było od nas domagać majątku" - stwierdza Ziemkiewicz w filmie.

"Dla Żydów pieniądze są najważniejsze" - mówi z kolei w filmie Bolesław Szenicer, przedstawiony widzom jako "działacz żydowski, wieloletni dyrektor Cmentarza Żydowskiego w Warszawie". W przeszłości Szenicer razem z Leszkiem Bublem - który sam siebie określał mianem "naczelnego antysemity RP", a którego w 2006 roku Sąd Okręgowy dla Warszawy-Pragi uznał za winnego lżenia narodu żydowskiego - współtworzył pismo "Co z tą Polską?".

Andrzej Kumor, podpisany jako "dziennikarz w Toronto, oskarżony przez Żydów o antysemityzm", w filmie głosi z kolei tezę, że "Oni [Żydzi - przyp. red.] (...) nie pomagaliby Polakom".

Twórcy filmu dali się również wypowiedzieć historyczce Ewie Kurek. Jak pisał o niej "Newsweek", "niechlubną popularność zdobyła za sprawą kontrowersyjnych opinii zawartych w książce »Poza granicą solidarności. Stosunki polsko-żydowskie 1939-1945«. Stwierdziła w niej m.in., że getta w czasie okupacji były »autonomiczną prowincją wynegocjowaną od Niemców«, w której Żydzi w odróżnieniu od cierpiących pod niemiecką okupacją Polaków mieli się »świetnie bawić«".

Czytaj dalej

Z Oświadczenia Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów z 14 V 2019 w reakcji na antysemityzm w życiu publicznym<<<

Oświadczenia dotyczącego między innymi emocji wokół restytucji przedwojennego żydowskiego mienia:

(...) Istnieje pewien realny problem, który bywa wykorzystywany jak pretekst. Mianowicie część z obecnych napięć wynika z protestów przeciwko amerykańskiej ustawie 447, JUST Act, nakazującej rządowi USA zrobienie raportu o własności utraconej przez Żydów w Europie z powodu wojennej Zagłady.

Budzi to wielkie emocje w Polsce. Problem restytucji jest znacznie szerszy, dotyczy nie tylko Żydów: śmierć milionów obywateli w czasie wojny i transfery kolejnych milionów ludzi po wojnie stworzyły gigantyczne trudności prawne, których władze Polski nie podjęły w sposób należyty ani od razu po wojnie, ani po 1989 roku.

Rozumiemy obawy Polaków mieszkających w domach, które należały kiedyś do innych właścicieli, bo wyobrażają sobie ich utratę w wyniku restytucji. Wiadomo poza tym, że ma miejsce wiele oszukańczych prób przejęcia nieruchomości przez rzekomych pełnomocników rzekomych żydowskich spadkobierców.

Szczególne kontrowersje budzi zagadnienie mienia bezspadkowego. Uważamy też, że pełne rekompensaty byłyby zbytnim obciążeniem dla Polski. Jednakże uważamy zarazem, że nieuwzględnianie faktu utraty własności z powodu wymordowania całych rodzin w ramach wojennej Zagłady jest sprzeczne z poczuciem sprawiedliwości. Upłynęło już wiele dziesięcioleci i wydaje się, że nie ma idealnego rozwiązania. Niemniej jednak jakieś rozwiązanie powinno zostać wypracowane przez wszystkie zainteresowane strony.

Wyobrażalne są rozstrzygnięcia kompromisowe, np. rekompensata symboliczna.

Wymaga to dobrej woli obu stron. Nasze przygnębienie budzi fakt, że obecne reakcje w Polsce przekraczają granicę między protestowaniem we własnym interesie a całościową postawą antyżydowską. Uważamy, że jest to nie do przyjęcia i przywodzi na myśl najmniej chwalebne okresy relacji polsko-żydowskich.

Jako polscy chrześcijanie i Żydzi wierzymy we wspólnotę, która wynika i ze wspólnych korzeni biblijnych i ze wspólnego życia w naszym kraju. Zwracamy się z apelem do polityków, duchownych, dziennikarzy i innych osób, które kształtują opinię publiczną, o przeciwstawianie się zachowaniom, które zatruwają atmosferę, promują postawy nienawistne, obwiniają Żydów o wszelkie zło. Jeśli napięcia i złe emocje będą rosnąć nadal, grozi to nam wszystkim nieobliczalnymi konsekwencjami.

Lektura uzupełniająca

 • Jedwabne. Pamięć i ...<<<
 • System gettowy<<<
  • 22 kwietnia (czwartek), godz. 18.00: transmisja na Facebooku, Muzeum POLIN<<< "Izolowane getto miało być doprowadzone do takiego stanu, aby Żydom zabrakło powietrza do oddychania i by zginęli z głodu" – pisał Emanuel Ringelblum.
 • I inna wrażliwość. Problem z warsztatem, empatią czy jednym i drugim - dr. Ewa Kurek
 • Czy getta były formą samorządu?<<< „Do Rzeczy” i „Do Rzeczy Historia” zorganizowały we wtorek konferencję „Polska hekatomba i walka z polonofobią. Jak skutecznie bronić polskiej pamięci”. 29/10/2019.
 • Polacy i Żydzi w upiornej dekadzie dyskusja<<<. 31/12/1999.
 • Sprawa nowelizacji ustawy o IPN w styczniu 2018<<<. 26/01/2018.
 • Debata: Lato pogromów 1941. Historia, pamięć, rozrachunek<<<. 11/07/2021.
 • Nasze mienie pożydowskie - materiały do sierpnia 2021<<<. 24/08/2021.
 • Bezspadkowe mienie pożydowskie?<<<. 30/05/2021.
 • Deklaracja Terezińska, 30 czerwca 2009 r.<<<
 • S.447 - Justice for Uncompensated Survivors Today (JUST) Act of 2017<<<
 • Deklaracja Terezińska i JUST ACT – czyli o tym, co słuszne, a nie wyimaginowane.<<< dr Radosław Wiśniewski 01.02.2018
 • Terezín Declaration Conference in 2022<<<