Katolicyzm po rozpadzie. Spotkanie wokół jesiennej „Więzi”

Katolicyzm po rozpadzie, spotkanie wokół jesienego numeru "Więzi"

Słowa Stanisława Brzozowskiego sprzed ponad 100 lat: „Przeciętny Polak-katolik mało lub wcale nic nie wie o tym, jak głębokim umie być katolicyzm, gdy się w nim szuka głębokości”

Źrodło: "Więź"

W niedzielę 27 listopada w Kościele Środowisk Twórczych w Warszawie o godz. 18 rozpocznie się debata wokół jesiennej „Więzi”. Rozmawiać będą Paulina Guzik, Marek Kita, Tomasz Terlikowski i prowadzący spotkanie Zbigniew Nosowski.

Elżbieta Mikiciuk w jesiennej „Więzi” przytacza słowa Stanisława Brzozowskiego sprzed ponad 100 lat: „Przeciętny Polak-katolik mało lub wcale nic nie wie o tym, jak głębokim umie być katolicyzm, gdy się w nim szuka głębokości”.

Czytaj więcej: Elżbieta Mikciuk OPs, Przeciw klerykaturze. Stanisława Brzozowskiego „głos wśród nocy” Kościoła, "Więź" 20 września 2022.

Duchowe skarby Kościoła nadal często pozostają nieznane. Sęk w tym, czy szukamy w katolicyzmie „głębokości”, czy może czegoś innego, np. tożsamości, ideologicznego paliwa lub pocieszenia.

W tym duchu tematem religijnym jesiennej „Więzi” uczyniliśmy odgruzowywanie chrześcijaństwa. Nad czym warto myśleć przy sprzątaniu gruzów instytucjonalnych form kościelności po rozpadzie religii ukształtowanej jako cywilizacja czy światopogląd? Marek Kita nazywa ten projekt „rewitalizacją” Kościoła. Zachęca, byśmy byli jak „pogorzelcy spod znaku nadziei” – którzy „pod popiołem atrap wyczuwają Fundament i bijące z niego źródło”.

Jak zatem powrócić do sedna wiary i Kościoła? Jak odkryć na nowo głębię przesłania Ewangelii? Jak będzie wyglądało chrześcijaństwo przyszłości?

Na te pytania odpowiedzą:

Paulina Guzik– dziennikarka telewizyjna, prowadząca i autorka programu „Między Ziemią a Niebem” w TVP1. Doktor nauk o mediach, wykładowca akademicki na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Podczas Światowych Dni Młodzieży 2016 w Krakowie była szefową Biura Mediów Zagranicznych. Współpracowniczka serwisu Więź.pl. Laureatka Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka w roku 2021. O życiu Kościoła pisze także dla wydawanego w Watykanie amerykańskiego serwisu „Crux”. Żona Bartka, mama Jaśka i Helenki.

Marek Kita – doktor hab. teologii, doktor filozofii, długoletni pracownik Instytutu Teologii Fundamentalnej, Ekumenii i Dialogu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Jest wykładowcą w seminarium duchownym salezjanów w Krakowie oraz łódzkim seminarium archidiecezjalnym. Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych, popularnonaukowych i publicystycznych, dwóch monografii naukowych oraz kilkunastu cykli internetowych komentarzy biblijnych na stronie Bractwa Słowa Bożego (bractwoslowa.pl). Autor i współautor adresowanych do rodziców i dzieci książek z medytacjami na Adwent i Wielki Post. Wraz z żoną Magdaleną zaangażowany we Wspólnocie Chemin Neuf – katolickiej wspólnocie o powołaniu ekumenicznym. Mieszka w Łodzi.

Tomasz Terlikowski – doktor filozofii, publicysta, tłumacz, pisarz i działacz katolicki. W 2021 r. przewodniczył komisji do zbadania sprawy o. Pawła M. w zakonie dominikanów. Był m.in. redaktorem naczelnym portal fronda.pl oraz redaktorem naczelnym i dyrektorem programowym Telewizji Republika. Autor wielu książek, m.in.: „ Tylko prawda nas wyzwoli”, „Nowa kultura życia”, „Kościół (dla) zagubionych”, „Franciszek Blachnicki. Ksiądz, który zmienił Polskę”, „Koniec Kościoła, jaki znacie”. Twórca podcastu „Tak myślę”.

Spotkanie poprowadzi Zbigniew Nosowski.