Dziś ekumeniczne modlitwy „dzieci Abrahama” o pokój w Ukrainie

1 kwietnia o 20:00 przed warszawskim kościołem Duszpasterstwa Środowisk Twórczych na Placu Teatralnym

Flaga Ukrainy

Sample Fot. Max Kukurudziak / Unsplash

Źródło: e-KAI

1 kwietnia o 20:00 przed warszawskim kościołem Duszpasterstwa Środowisk Twórczych na Placu Teatralnym odbędzie się ekumeniczna modlitwa o pokój w Ukrainie.

„Zapraszamy na wspólną modlitwę wszystkich ludzi przeciwnych wojnie, którym drogi jest pokój na świecie, miłosierdzie i współczucie dla każdego człowieka” – zachęcają organizatorzy. Podobne spotkania odbędą się w Poznaniu, Krakowie, Kędzierzynie-Koźlu i Katowicach.

– Spotykamy się na modlitwie w gronie nie tylko chrześcijan, ale w formule „dzieci Abrahama”, będąc przeświadczonym o sile wymiaru duchowego w rozwiązywaniu konkretnych i często dramatycznych problemów współczesnego świata. Tak było jesienią, kiedy nie mogliśmy się zgodzić na politykę siłowego wypychania uchodźców na granicy polsko – białoruskiej, tak jest także dziś w obliczu wojny w Ukrainie.

Nasze środowisko tworzą duchowni i świeccy różnych wyznań, ludzie związani z Kongresem Katoliczek i Katolików czy warszawskiego KIKu, ale także osoby wspomagające od lat takie inicjatywy jak „Dzieci z Dworca Brześć”. Inicjatywa ma charakter oddolny, zaplanowana jest zarówno w największych miastach jak i mniejszych ośrodkach, ponieważ uchodźcy są częścią niemal każdej społeczności w Polsce – wyjaśnia w rozmowie z KAI ks. Kazimierz Sowa.

Zaplanowano między innymi modlitwę o zakończenie wojny ułożoną przez papieża Franciszka, odczytanie fragmentu Ewangelii przed ewangelicką diakon Halinę Radacz, śpiew kanonów z Taizé, modlitwy z tradycji innych wyznań poprowadzone np. przez osoby z Ukrainy czy Czeczeni, a także wspólne odmówienie Modlitwy Pańskiej.

Modlitwą objęci zostaną uchodźcy, ofiary wojen, ludzie pozostający w obszarach działań wojennych, osoby oferujące pomoc potrzebującym, wolontariusze, żołnierze wraz z ich rodzinami oraz rządzący.

Organizatorzy zachęcają do wzięcia na modlitwę zielonych świec na znak solidarności.

Podobne spotkania odbędą się również w następujących miastach:

  • Katowice – przed kościołem Dominikanów, ul. Sokolska – godz. 21:00
  • Kędzierzyn Koźle – w lasku naprzeciw kościoła Ducha Świętego – godz. 20:00
  • Kraków – Plac Mariacki po prawej stronie Bazyliki Mariackiej – godz. 20:00
  • Poznań – Kaplica Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce, Osiedle Powstańców Warszawy 9A – godz. 18.00