Program uroczystych obchodów 80. rocznicy męczeńskiej śmierci Edyty Stein, św. Terasy Benedykty od Krzyża
09/08/2022 | Na stronie od 02/08/2022
Źródło: Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu
9 sierpnia 2022 r. wspominamy Edytę Stein
9 sierpnia 2022 r. wspominamy Edytę Stein, świętą Karmelitankę, Teresę Benedyktę od Krzyża, która 80 lat temu została zamordowana w niemieckim Obozie Koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.
W 1939 roku s. Teresa Benedykta od Krzyża pisała, że chce "oddać się Sercu Jezusa w przebłagalnej ofierze za prawdziwy pokój“.
W tym dniu Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu zaprasza do udziału w uroczystościach ku czci świętej Kościoła katolickiego, Żydówki, filozofa, karmelitanki i męczennicy, patronki Europy. W obchodach wezmą udział m.in. członkowie Towarzystw Edyty Stein z Polski, Austrii, Niemiec i Holandii oraz młodzież z Polski.
O godz. 10.00 uroczystości rozpocznie „Droga Modlitewna”, która będzie przebiegać wzdłuż Rampy, w byłym niemieckim Obozie Koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau aż do pomnika między ruinami komór gazowych i krematoriów.
Obchody rozpocznie Metropolita Krakowski Abp Marek Jędraszewski, a bp Bertram Meier, z Augsburga, na zakończenie wygłosi słowo w imieniu Episkopatu Niemiec.
Po południu uczestnicy i zaproszeni goście spotkają się w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu na modlitwie o pokój, połączeni wirtualnym pomostem: Polska – Niemcy – Japonia, razem ze studentami z katolickiego Uniwersytetu z Nagasaki i członkami Towarzystwa Edyty Stein z Niemiec, ponieważ 9 sierpnia obchodzona jest również rocznica zrzucenia bomby atomowej w Nagasaki w 1945 roku. Będzie to również okazja do spotkania i rozmowy w małych grupach na temat wybranych tekstów świętej Teresy Benedykty od Krzyża.
O godz. 17.00 w klasztorze Sióstr Karmelitanek w Oświęcimiu zostanie odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem kard. Michaela Czernego SJ, prefekta watykańskiej dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Partnerem wydarzenia jest Województwo Małopolskie.
W czasach, kiedy Europa doświadcza dramatu wojny Rosji przeciwko Ukrainie, która wstrząsa nami wszystkimi, chcemy zwrócić się do Patronki Europy w szczególny sposób, prosząc ją o pomoc. Za jej wstawiennictwem chcemy modlić się o pokój dla Europy i lepiej rozumieć naszą misję na tym świecie. Zapraszamy wszystkich do udziału w tych uroczystych obchodach.
Św. Papież Jan Paweł II ogłosił ją Patronką Europy i tak dał ją nam jako orędownika.
EDYTA STEIN
Edyta Stein urodziła się w 1891 r. w rodzinie żydowskiej we Wrocławiu. Studiowała filozofię w różnych niemieckich miastach. Podczas I wojny światowej była pielęgniarką Czerwonego Krzyża. Po ukończeniu studiów została ochrzczona w Kościele katolickim. Stała się znanym wykładowcą.
Kiedy naziści doszli do władzy w Niemczech, wstąpiła do klasztoru Karmelitanek. W 1942 roku została zamordowana w Auschwitz z powodu jej żydowskiego pochodzenia.
Edyta Stein żyła w bardzo niespokojnych czasach, którym przyglądała się uważnie. Poszukiwała i znalazła swój dom w Bogu. „Byłam zawsze daleka od mniemania, że Miłosierdzie Boże mogą wiązać granice widzialnego Kościoła. Bóg jest Prawdą. Kto szuka prawdy, szuka Boga, choćby o tym nie wiedział” (ESGA 3, list 542). Dużo się modliła, czasami przez całą noc, już zanim wstąpiła do klasztoru. Bogu przedstawiła wszystkie obawy o swoje życie osobiste, losy narodu żydowskiego, przyszłość Niemiec, pokój dla Europy i inne sprawy. W Jego Miłości znalazła spokój, jasność i wewnętrzną pewność co do drogi, którą musiała podążać.
Z tej perspektywy odpowiedziała na okropności I wojny światowej, powstanie ideologii totalitarnych, coraz bardziej agresywny antysemityzm i słabość kościoła. Chciała wpłynąć na myślenie na uniwersytetach, pedagogikę w szkołach, zaangażowanie chrześcijan w świecie, a nawet na zachowanie Papieża. Kiedy już nie mogła publicznie działać, prowadziła życie modlitewne w klasztorze i powierzyła swój los Bożej Opatrzności, aż do śmierci w Auschwitz.
MY …
Dziś żyjemy w innych czasach, także w wielkiej niepewności. Europa przeżywa wojnę Rosji przeciwko Ukrainie, która wstrząsa nami wszystkimi. Zwracamy się do Patronki Europy i prosimy ją o pomoc. Za jej wstawiennictwem chcemy modlić się o pokój dla Europy i lepiej rozumieć naszą misję na tym świecie.
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W UROCZYSTOŚCIACH 9 SIERPNIA 2022 ROKU W OŚWIĘCIMIU:
Zaproszone są osoby z całej Europy, szczególnie te związane bezpośrednio z Edytą Stein.
7.08.2022 (niedziela) Przyjazd uczestników
- 19:00 Kolacja
- 20:00 Powitanie i wprowadzenie w temat
8.08.2022 (poniedziałek)
- 8:00 śniadanie
- 9:00-12:30 Zwiedzanie byłego obozu Auschwitz-Birkenau
- 13:00 Obiad
- 14:30-16:30 Zwiedzanie miasta Oświęcim lub wykład/rozmowa (Edyta Stein / Gdzie był Bóg / Dialog po Auschwitz)
- 17:00 Msza św.
- 18:00 Kolacja
- 19:30 wieczór – prezentacja przybyłych grup
9.08.2022 (wtorek) Główne obchody
- 10:00 Droga Modlitewna wzdłuż Rampy w byłym obozie Auschwitz-Birkenau,
przygotowana wspólnie z Polską Radą Chrześcijan i Żydów.
Na rozpoczęcie słowo w imieniu Episkopatu Polski: J.E. Abp Marek Jędraszewski Metropolita Krakowski.
Na zakończenie słowo w imieniu Episkopatu Niemiec: J.E. Biskup Bertram Meier, Augsburg. - 13:30 – 14:00 Wirtualny most z Japonią – Modlitwa o pokój*
Z katolickim Uniwersytetem w Nagasaki i Towarzystwem Edyty Stein Niemiec
w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu - 14:30 Rozmowy w małych grupach*
z pomocą wybranych tekstów Edyty Stein w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu lub - 15:30 Czuwanie z św. Edytą Stein
prowadzi wspólnota OCDS w Oświęcimiu w klasztorze Sióstr Karmelitanek - 17.00 Uroczysta Msza Święta
w klasztorze Sióstr Karmelitanek, ul. Legionów 92
prowadzi kard. Michael Czerny SJ, prefekt watykańskiej dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka - 19:00 Koncert „Gwiazda Europy”
Z inicjatywy Miasta Wrocław w ramach "Roku Edyty Stein"
w kościele św. Józefa w Oświęcimiu
(*)Zainteresowanych udziałem prosimy o zgłoszenie się w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, 32-602 Oświęcim, ul. Kolbego 1; +48 33 843 1000; education@cdim.pl
Ufając wstawiennictwu świętej Patronki Europy
Zapraszamy serdecznie
Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu
Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu powstało z myślą o wszystkich poruszonych wizytą w Byłym Niemieckim Nazistowskim Obozie Koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Spotkania z byłymi więźniami KL Auschwitz-Birkenau i bezpośredni kontakt z historią wydarzeń II wojny światowej są podstawą naszych działań edukacyjnych. Tworzymy miejsce dialogu pomiędzy ludźmi i narodami o odmiennych kulturach i przekonaniach religijnych. Zapewniamy miejsce wyciszenia i odpoczynku, oferujemy posiłki i noclegi. Międzynarodowe i międzyreligijne spotkania, dni skupienia, rekolekcje, seminaria, konferencje, a także medytacje, modlitwy i refleksje należą do ważniejszych form naszej działalności.