31. FKŻ - podsumowanie

... jesteśmy w zasadzie gotowi, aby zacząć przygotowania do 32. edycji!

31. FKŻ - podsumowanie - "syrenka"

Źródło: 31. Festiwal Kultury Żydowskiej

31. Festiwal Kultury Żydowskiej

Już ponad trzy tygodnie minęły od zakończenia 31. Festiwalu Kultury Żydowskiej: odsapnęliśmy (co nie znaczy, że odpoczęliśmy), posprzątaliśmy biuro (i sami go teraz nie poznajemy), niektórzy nawet zdążyli krótki urlop odbyć i ... jesteśmy w zasadzie gotowi, aby zacząć przygotowania do 32. edycji!

Ale zanim rzucimy się w wir przygotowań, czas na małe podsumowanie tej edycji, która się zakończyła. Mieliśmy wiele stresu z przewidzeniem jesienią ubiegłego roku, w jakich warunkach przyjdzie nam tę edycję realizować. Wtedy jeszcze trwały różnorakie pandemiczne obostrzenia i prognozy na lato były … noooo ... w zasadzie ich nie było… Ponieważ FKŻ organizujemy głównie za pieniądze publiczne, środki z UE, a także te pochodzące z fundacji, stowarzyszeń z Polski i z zagranicy, jak też od osób prywatnych – czujemy się bardzo odpowiedzialni za to, żeby każda złotówka wydana była odpowiedzialnie, efektywnie i racjonalnie, aby nie zmarnować okazanego nam przez naszych darczyńców zaufania. Musieliśmy podejmować decyzje nie mając żadnej wiedzy, a to ogromnie trudne. Stąd też decyzja, aby w tym roku Szalom jeszcze nie organizować. Miała ona również wiele wspólnego z bardzo dynamiczną sytuacją naszego budżetu, który domykaliśmy dokładnie do ostatniej chwili.

Tak, czy inaczej – 31. FKŻ w końcu odbył się i … jesteśmy szczęśliwi, że udało nam się zrealizować wszystkie nasze plany!

Mamy świadomość, że pomimo naszych starań, nigdy wszystkich nie zadowolimy. Cały czas jednak się staramy sprostać Waszym oczekiwaniom! Tutaj znajdziecie link do krótkiej ankiety, w której możecie wyrazić swoje opinie i sugestie na przyszłość. Jesteście ciekawi, jak postrzegają nas za granicą? Możecie przeczytać artykuł o FKŻ, jaki dla magazynu Tablet napisał Joe Baur.

Podsumowując

– podczas tegorocznej edycji odbyło się 108 zdarzeń w programie głównym oraz 75 w programie towarzyszącym. We wszystkich tych wydarzeniach wzięło udział prawie 16 000 osób, a kolejne ponad 28 000 oglądało transmisje na żywo. Zaprosiliśmy 101 artystów z 9 krajów, a pomagało nam 65 wolontariuszy z aż 20 krajów, w tym również wolontariusze-seniorzy.

To są tylko statystyki – można powiedzieć – całkiem dobre, OK: jak dla nas - imponujące, ale i tak żadne najwyższe wskaźniki nie oddadzą tej ciepłej atmosfery ponownego spotkania wieloletnich i nowych przyjaciół wokół ważnych spraw, Waszego entuzjazmu w trakcie i po koncertach w Templu, Alchemii i Namiocie, tych godzin spędzonych na rozmowach w Chederze, czy po prostu na spacerach po festiwalowym Kazimierzu.

My - organizatorzy - jesteśmy szczęśliwi widząc Waszą radość i jesteśmy naprawdę głęboko wzruszeni, kiedy w pofestiwalowy poniedziałek do festiwalowego biura wchodzi Liraz z artystkami z Iranu, już bez zasłon na twarzy. Stoimy na przeciw siebie i patrzymy w swoje oczy – w każdych są łzy. I nikomu nie potrzeba słów. Wszyscy wiemy, co wydarzyło się poprzedniego wieczora na festiwalowej scenie w synagodze Tempel. Dla takich chwil warto pracować i czekać, jak nasze całoroczne działania spinają się w jedną całość w ciągu tych kilku letnich dni i nocy.

Dziękujemy Wam za to raz jeszcze i dzielimy się z Wami małymi festiwalowymi wspominkami: sprawozdaniem, nagraniami koncertów i wykładów oraz zdjęciami z wydarzeń (jeżeli znajdziecie się na którymś z nich – śmiało pokażcie je w swoich social media oznaczając autora zdjęcia i nasz festiwal).

Do zobaczenia za rok!

Wasz FKŻ

PS. Pamiętajcie też, że Festiwal Kultury Żydowskiej trwa cały rok w naszym cudownym Cheder Cafe! Zapraszamy!