Kronika Wydarzeń Bieżących

Niemiecki afisz z marca 1944 roku informujący o skazaniu na karę śmierci m.in. Michała Stasiuka, za pomoc Żydom określonym jako 'elementy wrogie Rzeszy'.  Fot. Archiwum Akt Nowych

Na stronie od 2022-11-29

29/11/2022 r.

Żydzi z "Bunkra" żyli pod rynkiem. Michał Stasiuk zginął, bo im pomagał

Kiedy w czasie Holokaustu Żydzi szukali schronienia w labiryncie piwnic rzeszowskiego rynku, jego dom stał się miejscem kontaktu i przerzutu do "Bunkra". Był opiekunem ukrywających się ludzi. - Okazało się, że rodzinna legenda znalazła potwierdzenie w dokumentach - mówi nam Kamil Kopera, odkrywca tej historii. We wtorek w Rzeszowie Instytut Pileckiego upamiętnił Michała Stasiuka, zamordowanego za pomoc kilkudziesięciorgu Żydom.
Konstanty Gebert

Na stronie od 2022-11-27

16/11/2022 r.

Konstanty Gebert Laureatem. Wręczenie Nagrody im. Beaty Pawlak 2022

Konstanty Gebert, Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło
Z nominowanymi do Nagrody rozmawialiśmy o tym, jak rozumieją swoją rolę w opisywaniu pogrążającego się w przemocy świata. Skąd czerpią do niej siły? Jak znajdują tematy? Czy próba nawiązania dialogu i zrozumienia Innego są elementem dziennikarskiego warsztatu również wtedy, gdy zmierzyć się przychodzi z przemocą, wojną czy czystką etniczną? Czy ich książki są wyrazem nadziei czy formą buntu? Fundacja im. Sefana Batorego.

Roraty - jeden z symboli Adwentu, którym nieodłącznym elementem jest lampion adwentowy. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press

Na stronie od 2022-11-27

27/11/2022 r.

Patrzę na Syjon i zastanawiam się: czyżby Izajasz dramatycznie się pomylił?

Patrzę właśnie na „górę świątyni Pana”. W miejscu, gdzie wznosiła się świątynia jerozolimska, od trzynastu stuleci znajduje się jeden z najsłynniejszych muzułmańskich meczetów. Jak to się ma do wspaniałej przepowiedni proroka Izajasza?
Ks. Grzegorz Michalczyk, komentarz do czytań

Ekumeniczna modlitwa pamięci za ofiary Wielkiego Głodu w Ukrainie

Na stronie od 2022-11-27

25/11/2022 r.

Ekumeniczna modlitwa pamięci za ofiary Wielkiego Głodu w Ukrainie

Po modlitwie głos zabrał ambasador Ukrainy w Polsce, Wasyl Zwarycz:
"Pamiętam łzy mojej babci, gdy zapytałem ją o Wielki Głód. Straciła wówczas trzy siostry, w tym jedną, która miała zaledwie miesiąc i zmarła w łóżeczku, bo rodzice nie mogli jej dać niczego do jedzenia. Żołnierze radzieccy zabrali wówczas wszystko, co do ziarenka".

Roraty - jeden z symboli Adwentu, którym nieodłącznym elementem jest lampion adwentowy. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press

Na stronie od 2022-11-27

27/11/2022 r.

Adwent i Post Filipowy 2022

Oczekujemy Mesjasza, chrześcijanie i Żydzi.
Teraz u większości chrześcijan zaczyna się Adwent, a w Kościołach wschodnich, w Polsce m.in. u prawosławnych na Podlasiu - Post Filipowy.
Podczas liturgii w ostatnią niedzielę lub w przeddzień rozpoczęcia postu odczytywany jest fragment Ewangelii o miłosiernym Samarytaninie.

Katolicyzm po rozpadzie, spotkanie wokół jesienego numeru "Więzi"

Na stronie od 2022-11-25

27/11/2022 r.

Katolicyzm po rozpadzie. Spotkanie wokół jesiennej „Więzi”

Tematem religijnym jesiennej „Więzi” uczyniliśmy odgruzowywanie chrześcijaństwa. Nad czym warto myśleć przy sprzątaniu gruzów instytucjonalnych form kościelności po rozpadzie religii ukształtowanej jako cywilizacja czy światopogląd? Marek Kita nazywa ten projekt „rewitalizacją” Kościoła. Zachęca, byśmy byli jak „pogorzelcy spod znaku nadziei” – którzy „pod popiołem atrap wyczuwają Fundament i bijące z niego źródło”.

Żbigniew Nosowski

Na stronie od 2022-11-24

24/11/2022 r.

Dziś Zbigniew Nosowski odbiera Nagrodę im. ks. Józefa Tischnera

Bez upartej wiary Zbyszka, bez jego troski o rzetelność myślenia i pluralizm, bylibyśmy świadkami wewnątrzkościelnej „wojny wszystkich ze wszystkimi”. A tak, dzięki Bogu, nie jesteśmy – pisze Wojciech Bonowicz we wstępie do zbioru publicystyki Zbigniewa Nosowskiego „Szukanie nadziei”, wydanego z okazji 20-lecia kierowania przez niego „Więzią”.

Antysemityzm

Na stronie od 2022-11-23

19/05/2020 r.

Korzenie Holokaustu: wykłady dr. Macieja Kozłowskiego

Dr Maciej Kozłowski opowiada:
- o dwóch ideach, które naziści wykorzystali jako uzasadnienie Zagłady. Pierwsza z nich to antysemityzm, a druga eugenika;
- jak ukształtowała się dyktatura Hitlera w Niemczech;
- jak kształtowała się antyżydowska polityka NSDAP w latach 1933-1939;
- gdyby nie wojna wywołana przez Hitlera, masowa eksterminacja Żydów nie byłaby możliwa;
- kiedy zaczęła się Zagłada;
- o przebiegu ostatniej fazy Zagłady, w trakcie której Niemcy w zorganizowany sposób wymordowali większość europejskich Żydów.

Niedziela Wieczności

Na stronie od 2022-11-20

20/11/2022 r.

U protestantów Niedziela Wieczności

W ostatnią niedzielę roku kościelnego, Kościoły ewangelickie różnych tradycji w Polsce i na świecie obchodzą Niedzielę Wieczności.

First Things logo

Na stronie od 2022-11-17

17/11/2022 r.

THE G20 GETS RELIGION

This month in Bali, Indonesia, the G20 Summit held its first annual Religion Forum, the “R20.” On November 2 and 3, over four hundred Hindu, Buddhist, Shinto, Jewish, Christian, and Muslim leaders and scholars gathered to discuss how religion can function as a source of global solutions, rather than problems, in the twenty-first century. The G20's decision to acknowledge the role of religion in geopolitical deliberations was refreshing, as international policy discussions tend to focus on how the world's religions cause division rather than on how they can contribute to healthy societies.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji w szkole w Daleszynie

Na stronie od 2022-11-17

16/11/2022 r.

Inny - nie znaczy gorszy! Międzynarodowy Dzień Tolerancji w szkole w Daleszynie

Społeczność Szkoły Podstawowej w Daleszynie obchodziła Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Z tej okazji odbył się krótki apel, następnie uczniowie przeszli przez wieś, niosąc transparenty z hasłami, wyjaśniającymi czym jest tolerancja i jak zachowuje się człowiek tolerancyjny.

The Elijah Interfaith Institute

Na stronie od 2022-11-16

22/01/2025 r.

Praying Together in Jerusalem: Holy Time

Praying Together in Jerusalem is taking place this Thursday November 17 at 5:00 pm Jerusalem time and you are hereby invited to join us.

  • We will be meeting in-person at St George's College, location link and also online via Zoom.
  • We will learn from scholars about the Hindu and Sikh Holy Days.
  • Local leaders will then lead us in prayers for peace from Judaism, Christianity, and Islam.