Kronika Wydarzeń Bieżących

Granca białorusko-polska

Na stronie od 2022-09-16

25/09/2022 r.

„Umrzeć z nadziei”

Tydzień modlitw za tych, którzy zginęli w drodze do Europy
„Dumni z postawy Polaków, którzy ofiarnie i solidarnie przyjęli w ostatnich miesiącach uciekających przed koszmarem wojny Ukraińców, nie możemy jednocześnie odwracać oczu od tragedii wielu innych uchodźców, która dzieje się na naszych oczach, również na naszych granicach” – wskazuje Wspólnota Sant’Egidio.

Ignacy Dudkiewicz. Fot. Więź

Na stronie od 2022-09-16

16/09/2022 r.

Dudkiewicz: Kościół rzymskokatolicki w Polsce nie jest szczytowym osiągnięciem chrześcijaństwa

Redaktor naczelny magazynu lewicy chrześcijańskiej „Kontakt” był gościem Bartosza Bartosika w podcaście „Zwięźle”.
Zapytany o to, co inspiruje go w chrześcijaństwie pomimo trwającego kryzysu Kościoła, Dudkiewicz odpowiedział: - Jesteśmy środowiskiem ludzi, którzy czerpią inspirację do bycia lepszymi i walki o lepszy świat, w tym również o sprawiedliwy Kościół, z dwóch źródeł: przekonań lewicowych i wiary chrześcijańskiej – usłyszał w odpowiedzi. – Choć nasze środowisko tworzą również osoby, które nie są wierzące, ale widzą emancypacyjny i równościowy potencjał Ewangelii i chrześcijaństwa – wyjaśniał Dudkiewicz.

VII Съезде лидеров мировых и традиционных религий

Na stronie od 2022-09-16

15/09/2022 r.

Итоговая декларация принята на VII Съезде лидеров мировых и традиционных религий

«Мы, участники VII Съезда – духовные лидеры мировых и традиционных религий, политики, руководители международных организаций, руководствуясь нашим общим стремлением к справедливому, мирному, безопасному и процветающему миру, пришли к общей позиции», - сказала специальный представитель англиканской церкви Джо Бейли Уэллс.
Deklaracja końcowa VII Kongresu Zwierzchników Religii Światowych i Tradycyjnych
/Omówienie: Justyna Bieniek, RadioPlus/

Dialog w czasach polaryzacji, materiały XVIII Ogólnopolskiego Zjazdu Socjologicznego

Na stronie od 2022-09-15

15/09/2022 r.

Dialog o depolaryzacji

O tym, jak w praktyce budować dialog, jakie warunki muszą być spełnione, aby on zaistniał, i jak działać na rzecz zmniejszania polaryzacji społecznej, rozmawiali przedstawiciele czterech think tanków podczas debaty „Dialog w dobie polaryzacji”, która odbyła się 15 września 2022 r. w ramach XVIII Ogólnopolskiego Zjazdu Socjologicznego.

Papież Franciszek. Fot. Dicastery for Laity, Family and Life

Na stronie od 2022-09-15

13/09/2022 r.

Franciszek: pora otrząsnąć się z fundamentalizmu

Troska wierzących o człowieczeństwo powinna zacząć się od wysłuchania najsłabszych, od udzielenia głosu najbardziej kruchym, od odzwierciedlenia globalnej solidarności – apeluje papież podczas wizyty w Kazachstanie.

First Things - logo

Na stronie od 2022-09-15

15/09/2022 r.

THE WITNESS OF WORDS

The upcoming Jewish High Holidays might not seem like a fitting time to ponder Twitter, virtue-signaling, and public shaming. Yet the Days of Awe, which begin with Rosh Hashanah on September 25 and culminate ten days later with the fast of Yom Kippur, offer a timely lesson in how our modern methods of communication might define not only the year ahead but our own long-term legacies.

„Ja łebków nie dawałem. Procesy przed Żydowskim Sądem Społecznym” - okładka

Na stronie od 2022-09-14

15/09/2022 r.

„Ja łebków nie dawałem. Procesy przed Żydowskim Sądem Społecznym”

II wojnę światową przetrwało w Polsce ledwie kilkadziesiąt tysięcy Żydów. Wszyscy przeżyli niewyobrażalny koszmar, a ich drogi ku ocaleniu były różne. Uldze wyzwolenia towarzyszyła silna potrzeba rozliczeń i wymierzenia sprawiedliwości.
Spotkanie wokół książki „Ja łebków nie dawałem” o procesach Żydów oskarżonych o kolaborację z Niemcami podczas II wojny światowej. Wydarzenie odbędzie się w Księgarni na Tłomackiem

Falenica, widok ulicy Handlowej (dzisiejszej Walcowniczej) w stronę przejazdu kolejowego. Przedwojenna pocztówka autorstwa Jana Wołyńskiego

Na stronie od 2022-09-14

13/09/2022 r.

Falenica: kto tutaj mieszkał przed nami?

We wspomnieniach żydowskich faleniczan ich miasteczko jawi się trochę jak miraż z obrazów Chagalla: jednocześnie wzniosły i groteskowy.

Modlitwa wzajemna Żydów, chrześcijan i muzułmanów podczas VI Zjazdu Gnieźnieńskiego „Europa dialogu”, 17 września 2005 r. Fot. Jan Brykczyński

Na stronie od 2022-09-14

13/09/2022 r.

Religie – nadzieja dla chwiejącego się świata

W przededniu spotkania międzyreligijnego w Kazachstanie (14.09.2022) grupa intelektualistów z różnych krajów świata wystosowała apel zatytułowany „Religie – nadzieja dla chwiejącego się świata”. Powstał on z inicjatywy trzech osób: czeskiego socjologa i teologa ks. Tomáša Halíka, niemieckiej polityczki Annette Schavan (była ministrem edukacji i ambasadorem przy Stolicy Apostolskiej) oraz austriackiego teologa pastoralnego i religioznawcy Paula M. Zulehnera.

Wspólnota Sumienia - Koalicja Wzajemnego Szacunku

Na stronie od 2022-09-14

22/02/2021 r.

Wspólnota Sumienia

Koalicja Wzajemnego Szacunku
Inicjatywa ta nie ma na celu pogłębiania dialogu ekumenicznego czy międzyreligijnego, tym bowiem profesjonalnie zajmuje się wiele organizacji. Zrodziła się ona z potrzeby okazania solidarności z tymi, którzy doświadczają pogardy, wykluczenia lub przemocy.