Kronika Wydarzeń Bieżących

Francja wzywa polskie władze

Na stronie od 2019-03-01

01/03/2019 r.

Francja wzywa polskie władze

Konferencja ws. Holokaustu. Francja wzywa polskie władze do odcięcia się od incydentów. /Interia.pl/ - Colloque sur la Shoah a Paris: la France proteste aupres de la Pologne /Le Figaro.fr/. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Francji Frederique Vidal /fot. LUDOVIC MARIN/AFP /AFP/

"Nie tylko Palestyna. Polskie plany emigracyjne wobec Żydów 1935-1939"

Na stronie od 2019-02-28

28/02/2019 r.

Nie tylko Palestyna. Polskie plany emigracyjne wobec Żydów 1935-1939

"Międzywojenny antysemityzm to nie tylko getto ławkowe i pogromy. Jego ważny element stanowiły także postulaty usunięcia Żydów z Polski. Słynne hasło „Żydzi na Madagaskar!” nie było jedynie pustym sloganem. W drugiej połowie lat 30. XX wieku próby realizacji masowej emigracji Żydów z Polski stały się częścią polityki polskiego rządu. Czy rządowe plany mogły doczekać się realizacji? Czy też były z góry skazane na niepowodzenie?" Spotkanie z autorką dr Zofią Trębacz poprowadzi dr hab. Grzegorz Krzywiec. Żydowski Instytut Historyczny, 18:00.

Timothy Snyder

Na stronie od 2019-02-27

27/02/2019 r.

Jeśli Polska za założenie polityki zagranicznej uznała udowodnienie wszystkim, że jest niewinna, to ma problem

W wyścigu niewiniątek prowadzi Rosja. To jej strategia, jej pole walki. Warszawa nie ma szans z Kremlem tej grze – mówi słynny historyk Timothy Snyder w rozmowie z Michałem Gostkiewiczem /magazyn.WP.pl/. Wydawnictwo ZNAK oraz Muzeum POLIN zapraszają na wyjątkowe spotkanie: "HISTORIA JUTRA — spór o pamięć, fakty i fikcję w czasach internetu". Udział wezmą Timothy Snyder, Norman Davies, Natalia Hatalska i Agnieszka Holland. 6 marca 2019

Testament: Stary czy Pierwszy?

Na stronie od 2019-02-27

27/02/2019 r.

Testament: Stary czy Pierwszy?

"Podstawy duchowości biblijnej". Wykład Janusza Poniewierskiego. Klub Inteligencji Katolickiej, Kraków, 18:00

"Naród zasługuje, by sądzić go podług najlepszych, a nie najgorszych synów i córek"

Na stronie od 2019-02-26

26/02/2019 r.

Naród zasługuje, by sądzić go podług najlepszych, a nie najgorszych synów i córek

a najlepsi spośród Polaków należą do najwierniejszych przyjaciół Żydów. Yossi Klein Halevi

Ile by czasu minęło, Polska pozostanie miejscem naszego nieukojonego bólu. Tam wywieziono i zamordowano mego dziadka, którego imię noszę, i dziesiątki moich krewnych. Przetrwała zła nienawiść do Żydów, która zaraziła znaczną część polskiego społeczeństwa, także podczas Holocaustu i zaraz potem. A jednak ...

"Wielki retusz. Jak zapomnieliśmy, że Polacy zabijali Żydów."

Na stronie od 2019-02-26

26/02/2019 r.

Wielki retusz. Jak zapomnieliśmy, że Polacy zabijali Żydów

Spotkanie z Tomaszem Żukowskim. O tym, czego nie chcemy wiedzieć. Głębokie, rzetelne i wielopoziomowe studium nad postawą Polaków wobec Zagłady. Autor pokazuje na licznych i konkretnych tekstach kultury, jak społecznie i zwykle nieświadomie dokonujemy samowybielania. - Spotkanie z Tomaszem Żukowskim. Prowadzenie: Magdalena Kicińska. Współpraca: Wielka Litera19:00-20:00, Faktyczny Dom Kultury ul. Gałczyńskiego 12, Warszawa.

Paweł Śpiewak - "Polityczny wymiar Księgi Rut"

Na stronie od 2019-02-26

26/02/2019 r.

Paweł Śpiewak - Polityczny wymiar Księgi Rut

Księgę Rut można czytać jako historię rodzinną, dopełnienie historii Króla Dawida. Można ją wreszcie czytać jako opowieść o nawróceniu Moabitki na judaizm. Najważniejsza jest lektura tej księgi przez równolegle toczące się wydarzenia pośród plemion Izraela w okresie rządów sędziów. (ŻIH)

Genealogie polskiej niepamięci o Żydach i Zagładzie

Na stronie od 2019-02-25

25/02/2019 r.

Genealogie polskiej niepamięci o Żydach i Zagładzie

"Między obowiązkiem pamiętania a banalnością zapominania. Genealogie polskiej niepamięci o Żydach i Zagładzie" Seminarium prof. Joanny Kurczewskiej, Zakładu Socjologii Teoretycznej i Zespołu Socjologii i Antropologii Kultury z cyklu "Lokalne, regionalne, krajowe i ponadnarodowe": cztery spojrzenia na zmianę społeczną i ład społeczny. Referat Dr hab. Sławomira Kapralskiego (UP, Kraków) i dr hab. Jaceka Nowaka (UJ) 15:00, w Pałacu Staszica, Nowy Świat 72, w sali 154.

Oświadczenie ŻIH w sprawie wypowiedzi publicystów i dziennikarzy zaproszonych do TVN

Na stronie od 2019-02-25

25/02/2019 r.

Oświadczenie ŻIH w sprawie wypowiedzi publicystów i dziennikarzy zaproszonych do TVN

Z wielkim zaniepokojeniem odnotowaliśmy w gronie pracowników Żydowskiego Instytutu Historycznego, szczególnie członków Działu Naukowego zajmujących się dziejami Zagłady polskich Żydów i stosunkami polsko-żydowskimi w czasie okupacji niemieckiej, wypowiedzi publicystów i dziennikarzy zaproszonych 23 lutego do „Salonu Dziennikarskiego” prowadzonego w TVP INFO przez redaktora Jacka Karnowskiego. Podobne wypowiedzi powtórzono w innych programach, w tym również w głównym wydaniu „Wiadomości” TVP.

Nowy konflikt w polsko-żydowskim sporze o historię

Na stronie od 2019-02-25

25/02/2019 r.

Nowy konflikt w polsko-żydowskim sporze o historię

„Dalej jest noc” to jedna z najgłośniejszych publikacji ubiegłego roku. Dwutomowe dzieło - efekt kilkuletnich badań prowadzonych przez dziewięciu naukowców w różnych regionach Polski dowodzi bolesnej prawdy: Polacy byli w czasie wojny nie tylko ofiarami, lecz także świadkami, a czasem i oprawcami. (Newsweek)

Czy Polacy mordowali Żydów? "Wymowa liczb jest nieubłagana", ale wojenna rzeczywistość to nie "pedagogika wstydu". (wyborcza.pl)