Kronika Wydarzeń Bieżących

ICCJ offices Martin Bubeer House heppenheim

Na stronie od 2009-07-31

05/07/2009 r.

Dwanaście Punktów z Berlina (ICCJ 2009)

Niniejszy apel składa się z 12 punktów - przedstawionych jako cele - skierowanych do chrześcijan, do Żydów oraz wspólnie do społeczności chrześcijańskich i żydowskich. Po przedstawieniu tych punktów i związanych z każdym z nich zadań niniejszy dokument prezentuje przegląd historii relacji chrześcijan z Żydami; z tej historii wyłaniają się ramy pojęciowe i pobudki dla naszej inicjatywy.
Romuald Jakub Weksler-Waszkinel

Na stronie od 2009-07-24

24/07/2009 r.

Z ks. prof. Romualdem Jakubem Wekslerem-Waszkinelem rozmawia Ryszard Montusiewicz

Od 1992 r. kiedy dowiedziałem się, jak nazywała się moja żydowska rodzina, i Opatrzność sprawiła, że okazało się, że żyją w Izraelu rodzony brat i rodzona siostra mojego ojca, Zwi Weksler i Rachela, Roza jak ją nazywali, Sargowicz, z domu Weksler, jeździłem do Izraela co roku, do 1998. Później zmarł mój stryj, a ciocia umarła wcześniej, i już tam nie jeździłem. Dopiero w 2006 r., specjalnie na czterdziestolecie mojego kapłaństwa, pojechałem do Abu Gosh koło Jerozolimy...

W czerwcu tego roku, nakładem kieleckiego Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, ukazała się niezwykle ważna i cenna publikacja – „Ludzie ludziom. Żydzi – Kielce – Pamięć”

Na stronie od 2009-07-04

04/07/2009 r.

Ludzie ludziom. Żydzi – Kielce – Pamięć

W czerwcu tego roku, nakładem kieleckiego Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, ukazała się niezwykle ważna i cenna publikacja – „Ludzie ludziom. Żydzi – Kielce – Pamięć”. Wydana w trzech wersjach językowych – hebrajskiej, angielskiej i polskiej – opowiada o tym, o czym Kielce przez długi czas wstydziły się pamiętać: o historii kieleckich Żydów, której punktem kulminacyjnym były tragiczne wydarzenia z 4 lipca 1946 roku, w czasie których, w ciągu 6 godzin, w budynku przy ulicy Planty, zamordowano 36 osób narodowości żydowskiej.

Benedykt XVI

Na stronie od 2009-06-17

17/06/2009 r.

Dialog międzyreligijny wobec różnicy oczekiwań - Benedykt XVI w Izraelu

Dialog międzyreligijny nie dokonuje się między koncepcjami i systemami, ale dotyczy konkretnych ludzi z ich wszystkimi uwarunkowaniami. Jedną z ważniejszych okoliczności towarzyszącej kontaktom z wyznawcami innych religii jest konfrontacja z różnymi obawami oraz oczekiwaniami (obawy można potraktować jako specyficzny rodzaj oczekiwań — jest to spodziewanie się negatywnych konsekwencji jakiegoś wydarzenia).

Wall Street Journal: rabin broni Papieża Wall Street Journal: rabin broni Papieża

Na stronie od 2009-05-17

17/05/2009 r.

Wall Street Journal: rabin broni Papieża Wall Street Journal: rabin broni Papieża

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że ten Papież otacza głębokim szacunkiem judaizm i stanowczo opowiada się za bezpieczeństwem dla państwa Izrael – napisał w dzisiejszym wydaniu The Wall Street Journal rabin Yechiel Eckstein, założyciel Międzynarodowego Bractwa Żydów i Chrześcijan.

Benedykt XVI

Na stronie od 2009-05-17

17/05/2009 r.

PIELGRZYMKA DIALOGU

Nie powinno dziwić, że pielgrzymka Benedykta XVI do Ziemi Świętej przez jednych jest oceniana entuzjastycznie, przez innych natomiast krytycznie i z rezerwą, ponieważ patrzy się na nią z różnych punktów widzenia. I tak musi pozostać, bo nie wszystkie punkty widzenia można uzgodnić. Zwłaszcza trudno zgrać w jednej symfonii odmienne emocje.

Rabin Kornish

Na stronie od 2009-05-15

15/05/2009 r.

Rabin Kronish: Żydzi nigdy nie są do końca zadowoleni z tego, co mówi Watykan

- Myślę, że papież przyjechał do Izraela z trzech powodów. Pierwszy, to wyprowadzić na prostą dialog chrześcijańsko-żydowski, uspokoić emocje. Myślę, że osiągnął ten cel. Powiedział do Żydów wystarczająco dużo dobrych rzeczy, np. o trzymaniu się linii Soboru Watykańskiego II. To przesłania wydarzenia ostatnich miesięcy. Dał wszystkim do zrozumienia, że jesteśmy na dobrej drodze w dialogu z Żydami. Jest on istotny i ja osobiście wspieram jego główny nurt trwający od Soboru. Niech więc katolicy nie przywiązują zbytniej uwagi do ostatnio popsutej atmosfery.

Benedykt XVI żegnając Ziemię Świętą powiedział na lotnisku w Tel Awiwie, że Holocaust nigdy nie może zostać zapomniany czy negowany.

Na stronie od 2009-05-15

15/05/2009 r.

Benedykt XVI żegnając Ziemię Świętą na lotnisku w Tel Awiwie

Benedykt XVI żegnając Ziemię Świętą powiedział na lotnisku w Tel Awiwie, że Holocaust nigdy nie może zostać zapomniany czy negowany.
Wspomniał o swojej wizycie w Auschwitz, gdzie wielu Żydów zostało "brutalnie zgładzonych pod rządami bezbożnego reżimu, który szerzył ideologię antysemityzmu i nienawiści".
W przemówieniu pożegnalnym podkreślił, że jednym z najbardziej podniosłych wydarzeń w czasie jego pobytu w Izraelu była wizyta w Instytucie Pamięci Ofiar Holokaustu Yad Vashem.

Niemiecka i izraelska prasa wyraża krytyczne opinie na temat przemówień Benedykta XVI podczas pobytu w Izraelu.

Na stronie od 2009-05-14

14/05/2009 r.

Opinie o przemówieniu papieża w Yad Vashem 14-05-2009

Niemiecka i izraelska prasa wyraża krytyczne opinie na temat przemówień Benedykta XVI podczas pobytu w Izraelu. Zarzuca się papieżowi, że nie zaakcentował odpowiedzialności narodu niemieckiego za Zagładę Żydów oraz nie wspomniał o aktach antysemityzmu ze strony chrześcijan.

Benedykt XVI

Na stronie od 2009-05-13

13/05/2009 r.

13 maja 2009. Papież w Dolinie Jozafata

- Mam nadzieję, że moja obecność tutaj jest znakiem tego, że nie zostaliście zapomniani, że wasza wytrwała obecność i świadectwo są doprawdy cenne w oczach Boga i są częścią składową dla przyszłości tych ziem – dodał papież. Zwracał uwagę na potrzebę harmonii, mądrości i równowagi w społeczeństwie Ziemi Świętej, które – jak podkreślił – było i wciąż jest "pluralistyczne, multietniczne i wieloreligijne".

Benedykt XVI

Na stronie od 2009-05-12

12/05/2009 r.

O. Nowak: Benedykt XVI za kontynuacją dialogu międzyreligijnego w duchu Soboru

Benedykt XVI zadeklarował dziś chęć nieodwołalnego kroczenia drogą jaka została wybrana przez Kościół na Soborze Watykańskim II, a zdefiniowana w deklaracji "Nostra aetate" - mówi KAI o. Marek Nowak, członek Rady Wspólnej Chrześcijan i Żydów. Papież zaapelował, aby prowadzić dialog międzyreligijny bez uczucia niechęci, z zaufaniem do partnerów oraz z miłością" - dodaje.

Papież modli się przy Ścianie Płaczu /AFP

Na stronie od 2009-05-12

12/05/2009 r.

Papież przy Ścianie Zachodniej i na Wzgórzu Świątynnym

Na karteczce, włożonej w szparę między kamieniami Ściany Zachodniej, najświętszego miejsca judaizmu, Benedykt XVI napisał: "Boże wszystkich wieków, odwiedzając Jerozolimę, miasto pokoju, duchowy domu Żydów, chrześcijan i muzułmanów, przynoszę Tobie radości, nadzieje i aspiracje, próby, cierpienie i ból wszystkich ludów świata".

Benedykt XVI

Na stronie od 2009-05-11

11/05/2009 r.

Benedykt XVI - przemówienie na lotnisku w Tel Avivie 11 maja 2009

Panie Prezydencie, Stolica Apostolska i Państwo Izrael podzielają wiele wartości, przede wszystkim postawę przyznania religii należnego jej miejsca w życiu społeczeństwa. Sprawiedliwy ład stosunków społecznych zakłada i wymaga poszanowania wolności i godności każdej istoty ludzkiej, która – jak wierzą chrześcijanie, muzułmanie i żydzi – została stworzona przez miłującego Boga i przeznaczona została do życia wiecznego. Gdy religijny wymiar osoby ludzkiej jest podważany lub spychany na margines, prawdziwe podwaliny dla właściwego zrozumienia nienaruszalnych praw ludzkich są zagrożone.