Kronika Wydarzeń Bieżących

Poruszająca historia życia Jakuba Hersz-Grinera - ks. inf. Grzegorza Pawłowskiego

Na stronie od 2019-05-14

14/05/2019 r.

Poruszająca historia życia Jakuba Hersz-Grinera - ks. inf. Grzegorza Pawłowskiego

"Ksiądz Pawłowski należy do pokolenia ocalonych z Zagłady. Podobnie Marian Turski, przewodniczący Rady Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Obaj spotkali się pierwszy raz właśnie podczas promocji książki "Ocaleni z Zagłady". W spotkaniu w Państwowym Muzeum na Majdanku promującym książkę "Ocaleni z Zagłady" ks. Grzegorza Pawłowskiego uczestniczyli m.in. Marian Turski i bp Mieczysław Cisło." /lublin.gosc.pl/

V Szkoła Letnia Nauczanie o Holokauście

Na stronie od 2019-05-12

28/06/2019 r.

V Szkoła Letnia Nauczanie o Holokauście

W Instytucie Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego odbędzie się piąta edycja Szkoły Letniej dla Nauczycieli - Nauczanie o Holokauście.

List Klubu "Przymierze" do bpa Andrzeja Jeża w sprawie wielkoczwartkowej homilii:

Na stronie od 2019-05-11

11/05/2019 r.

List Klubu Przymierze do bpa Andrzeja Jeża w sprawie wielkoczwartkowej homilii

"W pierwszych dniach maja wysłaliśmy do biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża list, stanowiący reakcję na jego wielkoczwartkową homilię. Chodziło o wykorzystanie cytatu z antysemickiego artykułu opublikowanego w przedwojennej prasie. W piątek 10 maja biskup wydał oświadczenie w tej sprawie, co traktujemy jako odpowiedź również na naszą korespondencję. Zgodnie z zapowiedzią, publikujemy treść listu Klubu Chrześcijan i Żydów "Przymierze"."

Różnorodność - szansa czy porażka? Szkoły żydowskie w II RP.

Na stronie od 2019-05-09

09/05/2019 r.

Różnorodność - szansa czy porażka? Szkoły żydowskie w II RP

Jaka była wizja "żydowskiej szkoły narodowej" po 1918 roku? Czy szkoła ma przygotować do życia w Polsce, w Palestynie czy może do bycia "obywatelami świata"? Wykład o różnorodności systemu edukacji żydowskich dzieci w międzywojennej Polsce wygłosi kulturoznawczyni i tłumaczka, Anna Szyba. Muzeum POLIN, 18:00.

"Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko."

Na stronie od 2019-05-03

03/05/2019 r.

Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko

Otwarcie wystawy "Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko." w Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego w Nowym Jorku (do 3 I 2020). "Upamiętniając ofiary Auschwitz powinniśmy także odczuwać moralny dyskomfort. Antysemickie, nienawistne i ksenofobiczne ideologie, które w przeszłości doprowadziły ludzkość do katastrofy, jaką był Auschwitz, nadal wydają się obecne w naszym źyciu. Nadal zatruwają ludzkie umysły i wpływają na nasze obecne postawy. To dlatego edukacja o Holokauście nie powinna ograniczać się do lekcji historii. Powinna być ona częścią programów nauczania w ramach zajęć politologii, edukacji obywatelskiej, etyki, nauk o mediach i religii." Ta wystawa jest jednym z narzędzi, którymi możemy się posługiwać - powiedział dr Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz.

28. Marsz Żywych

Na stronie od 2019-05-02

02/05/2019 r.

28. Marsz Żywych

2 maja na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz odbył się 28 Marsz Żywych. W tym roku wzięło w nim udział ok. 10 tysięcy osób z ponad 40 krajów i regionów świata, przede wszystkim Żydów, ale też ponad tysiąc uczniów z polskich szkół. /Miejsce Pamięci i Muzeum/