Kronika Wydarzeń Bieżących

Magazyn Memoria 47

Na stronie od 2021-08-30

29/08/2021 r.

Miesięcznik Memoria Nr 47

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."

30.08.1942 to tragiczna data dla Nowego Targu i całego Podhala

Na stronie od 2021-08-30

30/08/2021 r.

30.08.1942 to tragiczna data dla Nowego Targu i całego Podhala

Żydzi z najmniejszych nawet wsi ginęli na miejscu bądź wywiezieni zostali na śmierć do Bełżca gdzie zagazowano 400 tys osób. Wpis dr Karolina Panz na dzisiejszą rocznicę jest wyjątkowy bowiem dzięki Chanie Grassgrun przenosimy się 79 lat wstecz do Nowego Targu i dowiadujemy się jak zginęło miasto......

Rabinka Małgorzata Kordowicz

Na stronie od 2021-08-30

30/08/2021 r.

Chrześcijaństwo nie jest sektą judaizmu

Wyrwane z kontekstu sformułowanie ze środowej papieskiej katechezy z 11 sierpnia brzmi jak mało pochlebna ocena praktyk wyznawców judaizmu - Małgorzata Kordowicz, rabinka

Obmycie rąk

Na stronie od 2021-08-29

29/08/2021 r.

Problem prawdziwej „nieczystości” człowieka nie dotyczy zewnętrznych rytów

"To prawdziwe nieszczęście człowieka, gdy powołując się na obronę religijnych tradycji i wartości, w praktyce odrzuca w swym życiu Słowo Boże, postępując niegodziwie, żyjąc w pogardzie dla innych, czy głosząc nienawiść." - Z komentarza do Ewangelii ks. Grzegorza Michalczyka.

Szofar z rogu baraniego, XIX/XX wiek / zbiory ŻIH

Na stronie od 2021-08-29

29/08/2021 r.

God Detests Polarization

Tonight begins Slichot, the period of penitentiary prayers said leading up to the holidays of Rosh Hashana and Yom Kippur.

ICCJ offices Martin Buber House Heppenheim

Na stronie od 2021-08-27

27/08/2021 r.

ICCJ Backgrounder on Paul's Letter to the Galatians. 27.08.2021.

On the occasion of some irritations and concerns caused by a series of lessons given by Pope Francis on Paul's Letter to the Galatians, the ICCJ Executive Board asked its Honorary President, Dr Philip A. Cunningham, to provide some background on the Letter to the Galatians and the Pope's recent catecheses.
"Christians have an obligation to remember that their words affect the living Jewish community of today. Whether they intend to or not, they will promote either respect or disdain for Jewish spiritual lives and traditions when discussing almost any aspect of Christian faith." - Dr Philip A. Cunningham

Fot. AFP/EAST NEWS

Na stronie od 2021-08-27

27/08/2021 r.

Po wypowiedzi papieża rabini pytają o przyszłość stosunków katolicko-żydowskich

Ich niezadowolenie wywołały słowa Ojca Świętego z katechezy podczas środowej audiencji ogólnej 11 sierpnia o tym, iż zawarte w Torze setki różnych nakazów i zakazów „nie dają życia” i nie są w stanie wypełnić obietnic Bożych. „Ci, którzy szukają życia, muszą patrzeć na obietnicę i jej urzeczywistnienie w Chrystusie.” – powiedział papież. /KAI/

Uchodżcy

Na stronie od 2021-08-27

27/08/2021 r.

Apel Konsystorza o wsparcie dla osób na granicy z Białorusią

Konsystorz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego: "Nasza Ojczyzna – przez wieki wielokulturowa, wielonarodowa i wieloreligijna – była przystanią bezpieczeństwa dla tych, którzy uciekali przed prześladowaniami. Wyrażamy nadzieję, że wciąż tak jest. Chrześcijańskiej tożsamości naszego kraju nie można zamknąć w kościelnych kryptach, zredukować do religijnych deklaracji czy eksponować na sztandarach."

Bp Jerzy Samiec. Warszawa, listopad 2018. Fot. Episkopat.pl

Na stronie od 2021-08-27

18/01/2021 r.

Bp Jerzy Samiec: Ekumenizm? Mówimy o grupie zapaleńców

Czy ekumenizm jest luksusem, na który może pozwolić sobie niewielka grupa, dla której spotkanie się z kimś spoza swojego Kościoła jest ważne? Czy nie powinien być raczej nieodzownym elementem naszej tożsamości? – pyta zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce bp Jerzy Samiec w rozmowie Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Wspólne dziedzictwo. Rozmowy o relacjach chrześcijańsko-żydowskich

Na stronie od 2021-08-27

31/08/2021 r.

Wspólne Dziedzictwo: Rozmowa z rabinką Małgorzatą Kordowicz

Zapraszamy na spotkanie z cyklu Wspólne Dziedzictwo: rozmowy o relacjach chrześcijańsko-żydowskich. Spotkanie będzie nawiązywało do zbliżających się wrześniowych świąt żydowskich: Rosz ha-Szana, Jom Kipur, Sukkot i Simchat Tora. Będziemy gościć Małgorzatę Kordowicz, rabinkę w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, która opowie o symbolice i współczesnym znaczeniu tych świąt. Porozmawiamy o tym, skąd bierze się ta kumulacja i jakie znaczenie ma kolejność świąt. Spotkanie będzie okazją do zanurzenia się we współczesnym przeżywaniu świąt przez społeczność żydowską. Rozmowę poprowadzi Zuzanna Radzik, teolożka i wiceprezeska Forum Dialogu.

Krasnogruda - logo "ganek"

Na stronie od 2021-08-27

27/08/2021 r.

Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" z siedzibą w Sejnach

Fundacja Pogranicze powstała w maju 1990 roku. Jest niezależną organizacją pozarządową, nieprowadzącą działalności politycznej i gospodarczej. Działalność programowa Fundacji w całości poświęcona jest propagowaniu etosu pogranicza i budowaniu mostów pomiędzy ludźmi różnych religii, narodowości i kultur. Została założona przez grupę animatorów kultury pracujących wcześniej w teatrach "Gardzienice" (wioska Gardzienice pod Lublinem) i "Stop" (Słupsk), oraz w Ośrodku Kultury "Dąbrówka" w Poznaniu (Krzysztofa Czyżewskiego, Małgorzatę Sporek-Czyżewską) i w Gminnym Ośrodku Kultury w Czarnej Dąbrówce na Kaszubach (Wojciecha i Bożenę Szroeder).