Kronika Wydarzeń Bieżących

Kościół Ewangelicko-Augsburski (Luterański) w Polsce - logo

Na stronie od 2024-10-28

31/10/2024 r.

Święto Reformacji 2024

Święto Reformacji nazywane także Pamiątką Reformacji, to jedno z ważniejszych świąt, które co roku obchodzone jest 31 października przez luteran i innych ewangelików na całym świecie.
Nawiązuje ono do ogłoszenia w 1517 roku przez ks. dr. Marcina Lutra 95 tez otwierających dyskusję na temat odpustów i pokuty. Wydarzenie to rozpoczęło odnowę Kościoła chrześcijańskiego. W tym dniu szczególnego znaczenia nabierają słowa o usprawiedliwieniu za darmo, z łaski.

7.10 one year

Na stronie od 2024-10-24

24/10/2024 r.

7.10 - okoliczność i kontekst

Piotr Cywiński: ... prędzej czy później dochodzi do haseł jawnie antysemickich, które w tej chwili próbuje się ubierać w nowomowę, ale to jest często dyskurs, który bardzo szybko ewoluuje w kierunkach zaskakująco historycznych. On psuje całość dyskursu publicznego i potrafi bardzo utrudnić działania edukacyjne. Na razie w Polsce to jest stosunkowo w niewielkim stopniu obecne. Ale już na przykład na uniwersytetach amerykańskich powszechne. Wróciłem niedawno stamtąd i to, co się tam dzieje w tej kwestii, w zasadzie już jest nie do ogarnięcia.

Żydowaski Istytut Historyczny

Na stronie od 2024-10-22

22/10/2024 r.

Nowa Rada Programowa Żydowskiego Instytutu Historycznego

Podczas posiedzenia 22 października 2024 roku dr Michał Trębacz, p.o. dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego, wręczył nominacje nowym członkom i członkiniom Rady Programowej Żydowskiego Instytutu Historycznego im. E. Ringelbluma powołanym przez Ministrę Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Hannę Wróblewską.

Święte arcydzieło. Symbolika i materialność zwoju Tory – koncepcja wystawy i publikacji - plakat

Na stronie od 2024-10-21

22/10/2024 r.

Święte arcydzieło. Symbolika i materialność zwoju Tory – koncepcja wystawy i publikacji

Przygotowywana właśnie w Żydowskim Instytucie Historycznym wystawa „Święte arcydzieło” – a także towarzysząca jej publikacja – poświęcona będzie zwojowi Tory.
Jednym z jej głównych celów będzie zaprezentowanie świeżego spojrzenia na ten najważniejszy żydowski przedmiot kultowy oraz zarysowanie praktycznie nieobecnej w dotychczasowych badaniach nad judaikami kultowymi perspektywy, w której znajomość Biblii i rytuałów judaizmu łączy się z wizualną analizą materialnych przedmiotów oraz ich ikonograficznej obecności w kulturze.

Zdjęcie: Yehuda Bauer, Jerozolima, 3/7/23/Charlie Summers/ToI

Na stronie od 2024-10-20

18/10/2024 r.

Zmarł Yehuda Bauer – jeden z najwybitniejszych badaczy Holokaustu i antysemityzmu

W piątek, w wieku 98 lat, zmarł Yehuda Bauer – jeden z najwybitniejszych badaczy Holokaustu i antysemityzmu.
Opublikował ponad 40 książek i od 1998 roku odgrywał znaczącą rolę w Międzynarodowym Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA).
Był jednym ze współautorów roboczej definicji antysemityzmu tej organizacji.

Polska Rada Chrześcijan i Żydów serdecznie zaprasza na Wspólną Radość Tory - plakat

Na stronie od 2024-10-17

27/10/2024 r.

Polska Rada Chrześcijan i Żydów serdecznie zaprasza na Wspólną Radość Tory

W niedzielę, 27 października 2024 r., o godz. 18:00 w kościele środowisk twórczych przy placu Teatralnym 18 w Warszawie.
Zapraszamy do wspólnego udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu, które stanie się przestrzenią dialogu międzyreligijnego oraz refleksji nad znaczeniem pokoju w kontekście współczesnych wyzwań.

Hazon sukkah

Na stronie od 2024-10-16

16/10/2024 r.

U Żydów Sukot: 16 października po zachodzie słońca

Sukot trwa siedem dni i zamyka je Hoszana Raba (pl. Wielka Hosanna), ostatni najbardziej uroczysty dzień święta. Bezpośrednio po Sukot następują święta Szmini Aceret (pl. Zgromadzenie Ósmego Dnia) i Simchat Tora (pl. Radość Tory).
Sukot należy do cyklu Szalosz Regalim (pl. Trzy Pielgrzymki), czyli grupy wielkich świąt, charakteryzujących się w starożytności pielgrzymką Żydów do Świątyni Jerozolimskiej. Główna nazwa święta – Sukkot (pl. Szałasy), upamiętnia czterdziestoletnią wędrówkę Żydów przez pustynię z niewoli egipskiej do Ziemi Izraela, podczas której mieszkali w szałasach.
Wszystkim z nas i naszym przyjaciołom obchodzącym Sukot życzymy spokojnego i dobrego świętowania

Konstanty Gebert

Na stronie od 2024-10-14

13/10/2024 r.

Izrael Iran konflikt. Czy eskalacja jest w Intersie Izraela? Konstanty Gebert | Kultura Liberalna

W najnowszym odcinku podcastu Kultury Liberalnej gościem jest Konstanty Gebert, autor książki „Pokój z widokiem na wojnę”. Wspólnie omawiamy aktualną sytuację na Bliskim Wschodzie, szczególnie koncentrując się na Izrael Iran konflikt oraz Izrael Liban. Analizujemy, czy Izrael zaatakował Iran i jakie mogą być skutki tych działań. Zastanawiamy się, co przyniesie przyszłość, gdy Iran zaatakował Izrael, oraz czy Iran zaatakuje Izrael ponownie.

Żydowski Instytut Historyczny - logo

Na stronie od 2024-10-13

17/10/2024 r.

Rola edukatorów we współczesnych instytucjach zajmujących się historią i kulturą Żydów

Spotkanie poświęcone roli edukacji w instytucjach zajmujących się historią i kulturą Żydów, które odbędzie się 17 października w Żydowskim Instytucie Historycznym w ramach cyklu Czwartek na Tłomackiem. W wydarzeniu wezmą udział edukatorki i edukatorzy z Muzeum POLIN, Muzeum Getta Warszawskiego oraz Żydowskiego Instytutu Historycznego.

22 Kamera Dawida - plakat

Na stronie od 2024-10-13

04/11/2024 r.

22. FESTIWAL „KAMERA DAWIDA” 4-10.11.2024

4 listopada w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN rozpocznie się 22. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej „KAMERA DAWIDA”.
To największe i najstarsze tego typu wydarzenie w Polsce i jedno z pierwszych w Europie.
Organizatorzy zaprezentują warszawskiej publiczności najciekawsze współczesne produkcje o tematyce żydowskiej oraz produkcje zaangażowane, w których podejmowane są kwestie antysemityzmu oraz innych przejawów wykluczenia. Festiwal jest wydarzeniem międzynarodowym odbywającym się w Warszawie oraz online.

DZIECI HASKALI – Abraham Buchner i jego potomkowie - front publikacji

Na stronie od 2024-10-13

13/10/2024 r.

DZIECI HASKALI – Abraham Buchner i jego potomkowie

W niedzielę 13.10 o godzinie 18.00 odbędzie się spotkanie autorskie ze Zbigniewem Buchnerem autorem książki „DZIECI HASKALI – Abraham Buchner i jego potomkowie”

Maurycy Gottlieb, Żydzi modlący się podczas święta w synagodze (1878)

Na stronie od 2024-10-11

11/10/2024 r.

Jom Kipur - najpoważniejsze święto judaizmu

Dzień, w którym Bóg kończy osądzanie ludzi, wydaje wyroki oraz wybacza pokutującym ich winy. Jest to święto opisane w Biblii jako Dzień Pojednania między Bogiem a ludźmi.
Wszystkim z nas i naszym przyjaciołom obchodzącym Yom Kippur życzymy lekkiego postu i dobrego zapisu! Gmar Chatima Tova!

Wspólnota Sumienia - logo

Na stronie od 2024-10-09

07/10/2024 r.

Wspólnota Sumienia: Oświadczenie w pierwszą rocznicę ataku Hamasu na Izrael ​ 7 października 2024 r.

Wojna w Izraelu przykuwa uwagę w sposób szczególny, również w Polsce. Część opinii publicznej staje się radykalnie antyizraelska, a faktycznie antyżydowska. Obwinianie Żydów za zło tego świata staje się znowu akceptowalne. Nie chcemy tego również dlatego, że uwolnione, nawet podświadomie, postawy antysemickie szybko rodzą szersze nastroje ksenofobiczne, wzmacniają postawy antyislamskie i antyarabskie.
Trwają obecnie na świecie i inne wojny, które obejmują o wiele większy obszar – jak w Ukrainie – lub w których cierpi znacznie więcej ludzi – jak w Sudanie. Jednak żadna nie skupia na sobie uwagi w sposób porównywalny z wojną w Izraelu. Bywa to różnie tłumaczone. Jednym z wyjaśnień jest to, że ten dramat dzieje się w biblijnej Ziemi Świętej, Ziemi Objawienia, znanej w tradycji żydowskiej jako Ziemia Izraela. Jeśli przyjmiemy takie podejście, naturalne stanie się odwołanie do proroków, którzy wieścili, że nadejdzie czas, gdy „naród na naród nie podniesie miecza, nie będą się więcej uczyć wojny”. Niechaj to pozostanie naszym drogowskazem

Shaping the Jewish Enlightenment

Na stronie od 2024-10-09

13/11/2024 r.

Shaping the Jewish Enlightenment

13 November 2024, 7 pm, Foyle Suite, British Library, Euston Road
Solomon Dubno, best known as contributor to Moses Mendelssohn’s German translation of and commentary on the Hebrew Pentateuch, represents the Jewish Enlightenment in an east European key: Born in today’s Belarus, Dubno excelled as a grammarian and author and advocated Hebrew literacy and a rejuvenation of Hebrew belleslettres for the educated Jewish reading public. In contrast to Mendelssohn, the rapprochement between Jews and non-Jews was of less relevance.