Pamięć (kronika)

Znamy laureatki i laureatów XI edycji Konkursu im. Majera Bałabana!

08/11/2024

Znamy laureatki i laureatów XI edycji Konkursu im. Majera Bałabana!

Zakończyły się obrady Jury XI edycji konkursu im. Majera Bałabana. W tym roku na konkurs zgłoszono 19 prac doktorskich i 23 magisterskie. Przy ich ocenie Jury brało pod uwagę dobór i wykorzystanie materiałów źródłowych, nowatorskie ujęcie tematu, merytoryczną wartość pracy oraz poprawność wywodu naukowego.

Litografia „Taniec chasydów” Herszela Danielewicza ze zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego.

08/11/2024

„Wędrówki pieśni. O muzyce chasydów”

Podczas wykładu dr Agnieszka Jeż z Żydowskiego Instytutu Historycznego opowie m.in. o zjawisku chasydyzmu w Polsce, jego podstawowych założeniach i reprezentacjach w kulturze. Omówi rolę muzyki w życiu tej społeczności, przypisywane jej mistyczne znaczenie. Wyjaśni podstawowe pojęcia chasydzkiego muzycznego imaginarium.

Żydzi płoccy: życie – Zagłada – pamięć - plakat

07/11/2024

Żydzi płoccy: życie – Zagłada – pamięć

Płock – dawna stolica Polski – jest jednym z najstarszych polskich miast. Zamieszkująca je społeczność żydowska również należy do najstarszych w kraju. Żydzi płoccy będą tematem kolejnego spotkania w ramach Czwartków na Tłomackiem.

Frankizm: nowe spojrzenie. Na kanwie książki »Jakub Frank i jego mesjańska droga« - plakat

06/11/2024

Frankizm: nowe spojrzenie. Na kanwie książki »Jakub Frank i jego mesjańska droga«

Dominujący w literaturze obraz frankizmu został ustalony jeszcze w XVIII wieku, a w wieku XIX przybrał postać „kanonu naukowego”, bezkrytycznie powielanego przez badaczy praktycznie do dzisiaj. Zamierzeniem prof. Jana Doktóra jest weryfikacja tego obrazu. Dotąd historia frankizmu przedstawiana była jako historia mesjańskiego uzurpatora i jego stronników.

Magazyn "Memoria" nr 85

31/10/2024

Miesięcznik "Memoria" Nr 85 (10/2024)

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."
Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria", Muzeum Auschwitz.

Ewa Teleżyńska-Sawicka i Paweł Sawicki laureatami Nagrody POLIN 2024!

29/10/2024

Ewa Teleżyńska-Sawicka i Paweł Sawicki laureatami Nagrody POLIN 2024!

Laureaci Nagrody POLIN 2024 – Ewa Teleżyńska-Sawicka i Paweł Sawicki – są członkami zarządu Fundacji "Pamięć Treblinki". Od lat upamiętniają osoby zamordowane w obozie zagłady w Treblince. Tworzą Księgę Imion – internetową bazę ofiar. Jest w niej już prawie 109 tysięcy osób, a na opracowanie czeka kolejnych 20 tysięcy. W każdą ostatnią sobotę miesiąca – na terenie dawnego obozu – czytają Imiona Żydów wraz z historiami, które udało się o nich odnaleźć. Tworzą także bazę uciekinierów, bazę transportów czy wielojęzyczną ścieżkę edukacyjną z uwzględnieniem nowych technologii.

Święte arcydzieło. Symbolika i materialność zwoju Tory – koncepcja wystawy i publikacji - plakat

21/10/2024

Święte arcydzieło. Symbolika i materialność zwoju Tory – koncepcja wystawy i publikacji

Przygotowywana właśnie w Żydowskim Instytucie Historycznym wystawa „Święte arcydzieło” – a także towarzysząca jej publikacja – poświęcona będzie zwojowi Tory.
Jednym z jej głównych celów będzie zaprezentowanie świeżego spojrzenia na ten najważniejszy żydowski przedmiot kultowy oraz zarysowanie praktycznie nieobecnej w dotychczasowych badaniach nad judaikami kultowymi perspektywy, w której znajomość Biblii i rytuałów judaizmu łączy się z wizualną analizą materialnych przedmiotów oraz ich ikonograficznej obecności w kulturze.

Zdjęcie: Yehuda Bauer, Jerozolima, 3/7/23/Charlie Summers/ToI

20/10/2024

Zmarł Yehuda Bauer – jeden z najwybitniejszych badaczy Holokaustu i antysemityzmu

W piątek, w wieku 98 lat, zmarł Yehuda Bauer – jeden z najwybitniejszych badaczy Holokaustu i antysemityzmu.
Opublikował ponad 40 książek i od 1998 roku odgrywał znaczącą rolę w Międzynarodowym Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA).
Był jednym ze współautorów roboczej definicji antysemityzmu tej organizacji.