Pamięć (kronika)

Żydzi z Żyrardowa: życie – Zagłada – pamięć

06/02/2025

Żydzi z Żyrardowa: życie – Zagłada – pamięć

Żydzi stanowili istotny element kosmopolitycznej, wieloetnicznej i wielowyznaniowej tkanki miejskiej – obok Polaków, Rosjan, Niemców, Francuzów, Czechów, Anglików, Szkotów czy Irlandczyków. Jaka była ich rola w tej specyficznej społeczności i wkład w materialne i niematerialne dziedzictwo Żyrardowa? Jak kształtowały się relacje między nimi a Polakami oraz pozostałymi mieszkańcami „miasta-fabryki”? Jak wyglądało życie żydowskie w Królestwie Polskim i II RP? Jaki był los żyrardowskich Żydów i Żydów, którzy znaleźli się w Żyrardowie w czasie II wojny światowej, okupacji i Zagłady? Jak pielęgnuje się pamięć o żydowskich sąsiadach?

Miesięcznik "Memoria" Nr 88 (01/2025)

31/01/2025

Miesięcznik "Memoria" Nr 88 (01/2025)

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."
Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria", Muzeum Auschwitz.

aLIVE: historie Ocalałych – spotkanie z Zosią Radzikowską

29/01/2025

aLIVE: historie Ocalałych – spotkanie z Zofią Radzikowską

Drugie spotkanie z cyklu spotkań z Ocalałymi z Zagłady, żyjącymi w naszej społeczności. Kolejne spotkanie odbędzie się 4 lutego w JCC Krakow o 18:00. Tym razem wysłuchamy Zosi Radzikowskiej, prawniczki, działaczki samorządowej, członkini chóru JCC Krakow, bohaterki serii na You Tube „What's the Parsha, pani Zosia?" i „Drop some Wisdom Pani Zosia”.
🟡 Spotkanie poprowadzi Karolina Przewrocka-Aderet – dziennikarka, stała współpracowniczka „Tygodnika Powszechnego”. Autorka książki „Polanim Z Polski do Izraela”, współautorka antologii „Przecież ich nie zostawię. O żydowskich opiekunkach w czasie wojny” oraz – wraz z ks. Adamem Bonieckim – książki “W Ziemi Świętej”.
✉️ Zapisy do 3 lutego: zapisy@jcckrakow.org Obowiązuje limit miejsc. 🗣️ Wydarzenie w języku polskim.

Rabbi Skorka

29/01/2025

Rabbi Skorka: The Human prayer

This year marks the eightieth anniversary of the liberation of the camps and the end of World War II. Those who survived were freed physically, but their minds remained prisoners of the atrocities they experienced. In these eight decades that have passed, their testimonies have borne witness to the silent cries of the murdered. It remains unclear whether humanity will heed them.

Zakhor - pamiętaj

28/01/2025

Zakhor - pamiętaj

Rozmowa o Pamięci, z okazji wczoraj przypadającego Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu i 80. Rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Uczestnikami rozmowy będą prof. Radosław Ptaszyński z Uniwersytetu Szczecińskiego i członek naszej PRChŻ oraz Dawid Grufinkiel z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi. Po rozmowie odbędzie się modlitwa za pomordowanych oraz o pokój.

W Centrum rozmowy: TRAUMA. Kiedy boli ciało, a kiedy dusza?

28/01/2025

W Centrum rozmowy: TRAUMA. Kiedy boli ciało, a kiedy dusza?

W 2025 roku Centrum Dialogu otwiera nowy cykl „W centrum rozmowy”. Będzie on stanowił okazję do pogłębionej rozmowy, w duchu wymiany doświadczeń oraz wiedzy między badaczami i badaczkami a praktykami i praktyczkami. W tym roku przyjrzymy się tematowi traumy z punktu widzenia medycznego, psychologicznego, historycznego i społeczno-kulturowego.

Auschwitz

27/01/2025

Dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau: selekcji w Auschwitz bym nie przeszedł [WYWIAD]

Przed wejściem do komór gazowych były rozbieralnie. Esesmani mówili, że trzeba się spieszyć, bo wszystkich czeka ciepła zupa i gorąca herbata. Zdarzało się, że ludzie na te słowa klaskali. Wygłodniali, spragnieni. Oklaskiwali te grudki nadziei, które mieli w sobie — mówi Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau.

fot. Grzegorz Kwolek, ŻIH

26/01/2025

Inauguracja polskiego węzła EHRI-PL

Podczas uroczystości w Żydowskim Instytucie Historycznym i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN 26 stycznia 2025 roku została zainaugurowana Europejska Infrastruktura Badań nad Holokaustem – Europejskie Konsorcjum Infrastruktury Badawczej (European Holocaust Research Infrastructure – European Research Infrastructure Consortium – EHRI–ERIC). Data inauguracji struktury EHRI-PL nie jest przypadkowa – dzień później, 27 stycznia, obchodzona była 80. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.

XV DNI PAMIĘCI W ŁODZI

26/01/2025

XV DNI PAMIĘCI W ŁODZI

Już po raz kolejny Łódź będzie obchodzić DNI PAMIĘCI. W dniach 24–27 stycznia 2025 uczczony zostanie, ustanowiony przez ONZ 20 lat temu, Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Po raz kolejny dzięki współpracy Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi przez cztery kolejne dni w ramach DNI PAMIĘCI odbędą się koncerty, spektakle i spotkania autorskie. Żydowski Instytut Historyczny jest partnerem tego wydarzenia.