Pamięć (kronika)

FOT. STEFAN BAŁUK, GODZINA "W" 1 SIERPNIA 1944 R. / DOMENA PUBLICZNA

31/07/2022

Żydzi w Powstaniu Warszawskim

„Jesteście wolni!” – zabrzmiały pierwsze słowa wypowiedziane późnym popołudniem w dniu 1 sierpnia 1944 r. przez młodego Polaka z „biało-czerwoną opaską na ramieniu i z karabinem w ręku”. Niewiele wcześniej Kedyw Kollegium „A” Armii Krajowej przejął teren Umschlagplatz. Przebywało tam wówczas kilkudziesięciu Żydów z różnych państw Europy.”

Magazyn "Memoria 58"

31/07/2022

Miesięcznik "Memoria" Nr 58

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."
Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria" Muzeum Auschwitz.

Uczestnicy seminarium „Archiwum ważniejsze niż życie”

29/07/2022

„Archiwum ważniejsze niż życie”

W tym tygodniu w Żydowskim Instytucie Historycznym odbywa się seminarium edukacyjne „Archiwum ważniejsze niż życie”, skierowane do izraelskich nauczycieli, edukatorów i przewodników wyjazdów edukacyjnych do Polski. Organizuje je Dział Edukacji ŻIH w ramach programu „Kultura Inspirująca” (MKiDN) wraz z organizacjami partnerskimi

Obchody 79. rocznicy buntu w Treblince - folder

27/07/2022

„Ten dzień był dla nas dniem wyjątkowym”. Obchody 79. rocznicy buntu w Treblince

W powstaniu 2 sierpnia 1943 roku wzięło udział ponad 700 więźniów, około 200 z nich zdołało uciec z obozu, a mniej więcej 100 dożyło końca wojny. Treblinka została niemal w całości spalona. Po powstaniu Niemcy rozpoczęli likwidację obozu, rozebrali wszystkie zabudowania i instalacje, teren zaorali i obsiali łubinem, tak żeby po jednej z największych zbrodni w historii nie pozostał żaden ślad.

Umschlagplatz

24/07/2022

Warszawa w kontekście Einsatz Reinhardt

... Tymczasem wszyscy jego rozmówcy świetnie wiedzieli, że za kilka dni rozpocznie się wywożenie do komór gazowych w Treblince. Komisarz getta o ogólnym planie zagłady wiedział już w styczniu. Z kolei funkcjonariusze gestapo nie tylko znali prawdę, ale nawet sami przygotowywali się do wykonania tej akcji. Marcin Urynowicz (Biuro Badań Historycznych IPN)

Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu. Fot. Filip Musiał (IPN)Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu. Fot. Filip Musiał (IPN)

24/07/2022

Marcin Urynowicz: Obóz zagłady w Bełżcu i Akcja T-4

iemiecki nazistowski obóz zagłady w Bełżcu był pierwszym z trzech, obok Sobiboru i Treblinki II, obozów wybudowanych na potrzeby tzw. Aktion Reinhard, tj. zagłady blisko 2 milionów Żydów w Generalnym Gubernatorstwie. Jako miejsce masowej eksterminacji funkcjonował od marca do grudnia 1942 roku. Zginęło w nim w tym czasie około 450 tysięcy osób, prawie wyłącznie Żydów, ale także bliżej nieznana liczba Romów i Sinti, prawdopodobnie także pojedynczy Polacy. Przybyło do niego 179 transportów liczących od 1 do 8 tysięcy ofiar.

Marsz pamięci 22 lipca. Zdj. Radosław Nawrocki (ŻIH)

24/07/2022

Relacja z Marszu Pamięci 22 lipca 1942 - relacja ŻIH

22 lipca 2022 roku ulicami Warszawy przeszedł Marsz Pamięci, podczas którego oddaliśmy hołd blisko 300 tysiącom żydowskich mieszkańców Warszawy, wywiezionym przez Niemców do Treblinki w okresie 22 lipca-21 września 1942. Szczególnie wspomnieliśmy uchodźców i przesiedleńców, których los w getcie był najtrudniejszy i którzy jako pierwsi zostali deportowani na śmierć. Wydarzenie, będące częścią obchodów 80. rocznicy akcji „Reinhardt”, przyciągnęło setki warszawiaków i gości z zagranicy. Żydowski Instytut Hstoryczny.