Pamięć (kronika)

Yom HaShoah commemorates the six million Jewish lives lost during the Holocaust. This year is begins on the evening of April 17. (Africa Images via Canva Pro)

19/04/2023

How Yom Hashoah is being marked in New York City

Yom Hashoah, or Holocaust Remembrance Day, begins this year on the evening of Monday, April 17 and lasts through Tuesday, April 18. The day is Israel’s official day of commemoration of the Holocaust and is marked by Jewish communities and congregations worldwide.
The date was chosen in 1951 to mark the anniversary on the Hebrew calendar of the Warsaw Ghetto Uprising, whose 80th anniversary is being marked this year. On April 19, 1943, German troops and police entered the ghetto to deport its surviving inhabitants to concentration camps and killing centers. Jewish insurgents fought back for nearly a month before the rebellion was crushed. (Jewish Telegraphic Agency)

PŁONĄCY BUDYNEK W GETCIE WARSZAWSKIM W KWIETNIU 1943 R. ZDJĘCIE Z RAPORTU JURGENA STROOPA "ŻYDOWSKA DZIELNICA MIESZKANIOWA NIE ISTNIEJE!", FOT. INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ

17/04/2023

Obchody 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim

19 kwietnia 1943 roku warszawscy Żydzi podjęli walkę zbrojną z Niemcami. Powstańcy nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo. Kierowała nimi chęć odwetu na Niemcach, zadania wrogowi możliwie wysokich strat. Przede wszystkim wybierali jednak śmierć z bronią w ręku. Wobec perspektywy nieuchronnej zagłady nie chcieli ginąć biernie. Powstanie kwietniowe było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie.

Muzeum POLIN

16/04/2023

Akcja Żonkile 2023: program obchodów

Akcję Żonkile organizowaną w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim dedykujemy w szczególności cywilom. Chcemy opowiedzieć o ich cichym oporze – tak samo bohaterskim jak ten z bronią w ręku.

Czapka studencka

12/04/2023

Apel do Rektorów i Senatów polskich uczelni o zbadanie i upamiętnienie historii gett ławkowych i innych form dyskryminacji w latach 30. XX wieku

Misją uniwersytetów jest nauka krytycznego myślenia oraz dążenie do prawdy i wychowanie kolejnych pokoleń w duchu szacunku do niej, dlatego działania podejmowane na uczelniach powinny stanowić przykład rzetelnego rozliczania się z przeszłością. Tak właśnie należy postąpić w przypadku krzywd, które dotknęły wiele osób w wyniku wprowadzenia w latach trzydziestych gett ławkowych i praktykowania innych form dyskryminacji.

Gęsia 33 miejsce pamięci!

12/04/2023

My strażnicy pamięci i mieszkańcy Muranowa - petycja

My strażnicy pamięci i mieszkańcy Muranowa stanowczo protestujemy przeciwko stawianiu bloku na rogu al. Jana Pawła i Mordechaja Anielewicza, w miejscu, gdzie tuż spod powierzchni trawnika wychynęły fundamenty i piwnice przedwojennych kamienic żydowskiej ulicy Gęsiej.

fot. ŻIH/Forum Pierwsza forma wygrodzenia dzielnicy, róg Chłodnej i Żelaznej, zima 1939/40 r.

11/04/2023

Getto: dzielnica wykluczenia.

Uliczne walki w styczniu 1943 r. miały decydujące znaczenie dla zmiany nastrojów w getcie. Stało się oczywiste, że Niemcy prowadzą bezwzględną akcję eksterminacyjną wszystkich Żydów i nie wolno iść z nimi na żadne koncesje, nie wolno wierzyć ani jednemu niemieckiemu słowu. Styczniowa samoobrona przełamała barierę strachu przed Niemcami, przywróciła pozostałym w getcie Żydom poczucie podmiotowości i sprawczości. Przestali już być tylko bezbronnymi i bezradnymi ofiarami. Między styczniem a kwietniem 1943 r. getto przygotowywało się do stawienia Niemcom zbrojnego oporu. Źródło: Jacek Leociak, Polityka, POMOCNIK HISTORYCZNY, Powstanie w getcie warszawskim

Żydowska Polska Walcząca - wydanie specjalne Tygodnika Powszechnego

11/04/2023

ŻYDOWSKA POLSKA WALCZĄCA

Wydanie specjalne „Tygodnika Powszechnego”, „Żydowska Polska Walcząca”, na 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Wydanie składa się z nowych tekstów o powstaniu, fundamentalnych tekstów archiwalnych „Tygodnika”, jak również unikatowych, niepublikowanych zdjęć dokumentalnych, odnalezionych niedawno, przedstawiających tamte dramatyczne wydarzenia.