Pamięć (kronika)

W Nowym Sączu na tych ścianach już niebawem wyrytych zostanie 12 000 imion i nazwisk ofiar Zagłady. W taki wyjątkowy sposób w naszym mieście uczci się pamięć żydowskich Sądeczan.

22/07/2022

Imienne upamiętnienie ofiar Zagłady Nowym Sączu

W Nowym Sączu na tych ścianach już niebawem wyrytych zostanie 12 000 imion i nazwisk ofiar Zagłady. W taki wyjątkowy sposób w naszym mieście uczci się pamięć żydowskich Sądeczan. Ludzie, Nie Liczby-People, Not Numbers.

Niemiecki ksiądz u progu Auschwitz - Wydawnictwo ZNAK

21/07/2022

Niemiecki ksiądz u progu Auschwitz

Urodził się w powojennych Niemczech, kiedy w szkołach i w rodzinach o Holokauście się nie mówiło. Jadąc jako młody pacyfista na wolontariat w Izraelu poprzedzony wizytą w Auschwitz, nie wiedział, jaki wstrząs go czeka. Po latach, już jako ksiądz, wrócił do Oświęcimia. I został do dziś.

Seminarium - Obraz Holokaustu w popkulturze

20/07/2022

Obraz Holokaustu w popkulturze

W ostatnich latach Zagłada stała się bardzo zauważalnym tematem wielu książek oraz innych dzieł, które wzbudzały zainteresowanie szerokiej publiczności. Jednak proces wykorzystywania Holokaustu przez kulturę popularną nie jest wcale nowym zjawiskiem. Już tuż po wojnie zaczęto sięgać po wątki zagładowe i wplatać je w kanon.

Aresztowania Żydów w Paryżu przez francuską policję, foto: wikipedia/bundesarchiv/lic. CC

17/07/2022

Łapanka Vel' d'Hiv - czarna karta w historii Francji

Z badań amerykańskich historyków, które po II wojnie zaszokowały Francuzów wynika, ze reżim Vichy nie tylko ulegał hitlerowskim naciskom, ale także robił więcej niż od niego żądano, mi.in. w kwestii dyskryminacji Żydów.