Pamięć (kronika)

Forum Dialogu. Judaizm na lekcjach katechezy. Spotkanie z Urszulą Antosz-Rekucką. Plakat.

15/11/2022

Judaizm na lekcjach katechezy. Spotkanie z Urszulą Antosz-Rekucką

Spotkanie, rozmawa o tym, jak przedstawianie judaizmu wygląda na lekcjach katechezy w polskich szkołach i jaki obraz Żydów kształtują podręczniki.
Rozmowa odbędzie się w ramach cyklu Zoom na Forum organizowanego przez Forum Dialogu. Podczas comiesięcznych spotkań z naukowcami, ekspertkami i aktywistami zajmujemy się różnymi wymiarami historii, kultury i relacji polsko-żydowskich.

Ks. Manfred Deselaers

15/11/2022

Auschwitz – Was war das? Wofür steht es symbolisch? Wo war Gott?

Dr. Manfred Deselaers versucht in sieben Gesprächen mit Robert Rauhut u.a. auf folgende Fragen zu antworten: Wo war Gott in Auschwitz? Und wo war der Mensch an diesem Ort des Schreckens? Aus welcher Perspektive schauen Polen, Deutsche und Juden auf Auschwitz? Und was zeichnet einen authentischen Dialog in Wahrheit und Liebe heute aus? Wie ist Vergebung möglich? Die Heiligen Maximilian Kolbe und Edith Stein dienen dabei als Wegweiser für uns.
7 Folgen = 7 Wochen. Jede Sendung wird innerhalb der Woche wiederholt: Mo 20.15, Di 10 Uhr, Mi 17 Uhr, Sa 19.30 Uhr - und anschließend in der Mediathek.

Nie tylko Kroke. Historia Żydów krakowskich - fragment okładki

15/11/2022

„Nie tylko Kroke. Historia Żydów krakowskich”

Zdążymy i na Chanukę, i na Boże Narodzenie! Już 6 grudnia ukaże się „Nie tylko Kroke. Historia Żydów krakowskich”, praca zbiorowa pod redakcją Edyty Gawron i Michała Galasa z Instytutu Judaistyki UJ – tysiąc lat koegzystencji i osobności na ponad sześciuset stronach.

Synagoga w Orli

15/11/2022

Synagoga w Orli – miejsce spotkania

Jak przekształcić zapomniane miejsce kultu z podlaskiej wsi w ośrodek, którego artystyczny program przybliża różnorodne tradycje religijne – od judaizmu, przez wschodnie chrześcijaństwo, po buddyzm?

Wystawa - „Ramię przy ramieniu? Żydzi w polskich dążeniach niepodległościowych 1794-1918" - plakat

13/11/2022

„Ramię przy ramieniu? Żydzi w polskich dążeniach niepodległościowych 1794-1918"

Splot wielu czynników spowodował, że tylko nieliczni, przeważnie zasymilowani i przywiązani do polskości Żydzi chwycili za broń w polskich powstaniach. Próbujemy odpowiedzieć na pytania: jakie procesy doprowadziły do zaangażowania się Żydów w walkę o powrót Polski na mapę Europy, a jakie zniechęciły ich do patriotycznego zrywu? Opowiemy o integracji Żydów z polską większością, a także o trwających przy tradycyjnym judaizmie Żydach ortodoksyjnych i zjawisku dyskryminacji ze strony Polaków.

Jakub Stefek - organy

06/11/2022

Wszystkie głosy synagogi – koncert organowy upamiętniający Noc Kryształową

W listopadzie przypada 84. rocznica Nocy Kryształowej – pogromu Żydów w nazistowskich Niemczech zainicjowanego przez władze państwowe w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku. Upamiętnimy to wydarzenie podczas koncertu organowego, do którego muzyczne ilustracje wybrał Jakub Stefek, organista Synagogi Pestalozzistrasse w Berlinie. Towarzyszyć mu będzie chór VRC prowadzony przez Joannę Malugę.

Kadisz 1942 Filharmonia Narodowa w Warszawie - plakat

06/11/2022

Kadisz 1942

Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma, Muzeum Getta Warszawskiego, Państwowe Muzeum na Majdanku zapraszają na uroczystość upamiętniającą Zagładę Żydów w 80. rocznicę niemieckiej Aktion "Reinhardt"

Ks. Manfred Deselaers

06/11/2022

Bóg i pot - dialog, odpowiedzialność, przebaczenie

Gdzie był Bóg w Auschwitz? Gdzie był człowiek w tym miejscu grozy? Z jakiej perspektywy Polska, Niemcy i Żydzi patrzą na Auschwitz? Czym dziś charakteryzuje się autentyczny dialog w prawdzie i miłości? Jak przebaczenie jest możliwe?
W rozmowie z Robertem Rauhutem dr Manfred Deselaers próbuje udzielić odpowiedzi.
Św. Maksymilian Kolbe i Edith Stein pełnią funkcję przewodników. 7 XI 2022.