Oświadczenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów
"wydaje mi się, że to rozczarowanie odgrywa pewną rolę, że Polacy po prostu zawiedli"
23/04/2023 | Na stronie od 21/04/2023
W środę prof. Barbara Engelking była gościem Moniki Olejnik — w programie "Kropka nad i" w TVN24. Naukowczyni powiedziała: "Żydzi nieprawdopodobnie rozczarowali się co do Polaków w czasie wojny". Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, którego Engelking jest kierowniczką, wystosowało oświadczenie.
Oświadczenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów
Po raz kolejny z dużym niepokojem obserwujemy sytuację, gdy przedstawiciele rządu oraz inni funkcjonariusze publiczni wypowiadają się na temat ustaleń naukowych, będących wynikiem wieloletnich badań i analiz. Tym razem dotyczy to komentarzy dotyczących wywiadu prof. Barbary Engelking, udzielonego 19 kwietnia 2023 r. Monice Olejnik w programie "Kropka nad i".
Tematem wywiadu były losy żydowskich cywilów w czasie powstania w getcie i później, prezentowane na wystawie "Wokół nas morze ognia" w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, której autorką koncepcji jest prof. Engelking. Wystawa pokazuje tragizm tych losów, a zarazem heroizm cichego oporu Żydówek i Żydów, którzy w kryjówkach oraz bunkrach zapisywali swoje doświadczenia; te słowa to bardzo często jedyny ślad, który po nich pozostał.
W zachowanych dziennikach, relacjach, wspomnieniach można odnaleźć całe spektrum tego, z czym musieli mierzyć się Żydzi próbujący przeżyć w ukryciu w okupowanej Warszawie: są tam zarówno strach, jak i nadzieja, poczucie osamotnienia, jak i tworzenie wspierających się grup, bierność oraz sprawczość. Jest w nich także mowa o niechęci, braku pomocy, szmalcownictwie, zdradzie, śmierci z rąk Niemców – oraz pomocy, przyjaźni, ratunku udzielanym przez innych Żydów i Polaków.
Właśnie o tych wszystkich aspektach żydowskich losów w czasie II wojny światowej, od lat analizowanych przez badaczki i badaczy Zagłady, mówiła w wywiadzie prof. Engelking.
Natomiast w publicznych wypowiedziach przedstawicieli władz – w tym premiera Mateusza Morawieckiego i ministra Przemysława Czarnka – prof. Engelking została zaatakowana za przedstawianie "nieuprawnionych opinii" oraz "pseudohistorycznych wypowiedzi", które nie mają pokrycia w faktach. Dotyczyć to ma zwłaszcza kwestii skali polskiej pomocy udzielanej Żydom, jak również skali takich zjawisk, jak antysemityzm, szmalcownictwo czy delatorstwo.
Fakty naukowe przedstawiane przez prof. Engelking zostały określone jako "zamazywanie prawdy", "kłamstwo", "antypolska narracja" oraz "obrażanie Polaków". Profesor Engelking zarzucono też, że we wcześniejszych jej wypowiedziach pojawiały się uwagi, które miały "charakter rasistowski".
W ślad za tymi komentarzami prof. Engelking została także zaatakowana przez media prorządowe, w tym publiczne, gdzie określono ją jako "polakożercę", a wywiad jako "szczucie na Polaków".
Stanowczo potępiamy polityczne oraz ideologiczne próby kwestionowania ustaleń naukowych. Twierdzenie, że ratowanie Żydów było powszechną postawą Polaków, to właśnie zamazywanie prawdy przez przedstawicieli władz; opinia, a nie fakt zgodny z wiedzą historyczną, będącą wynikiem wieloletnich interdyscyplinarnych projektów badawczych (także tych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej).
Jest to również umniejszenie heroizmu Sprawiedliwych pomagających Żydom – zwłaszcza tych, którzy stracili za to życie z rąk Niemców.
Przypominamy też, że upolitycznienie historii, a co za tym idzie, próby jej zafałszowania, dodatkowo połączone z inspirowaniem fali nienawiści, są właśnie tymi niebezpieczeństwami, przed którymi w przemówieniu wygłoszonym podczas obchodów 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim słusznie przestrzegał Marian Turski.
Zespół Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN:
Agnieszka Haska, Marta Janczewska, Jacek Leociak, Dariusz Libionka, Justyna Majewska, Małgorzata Melchior (prof. em.), Karolina Panz, Jakub Petelewicz, Alina Skibińska, Dagmara Swałtek-Niewińska, Andrzej Żbikowski (współpracownik)
"wydaje mi się, że to rozczarowanie odgrywa pewną rolę, że Polacy po prostu zawiedli"
Źródło: Onet
W 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim prof. Barbara Engelking stwierdziła, że "Żydzi nieprawdopodobnie rozczarowali się co do Polaków w czasie wojny". — Żydzi wiedzieli, czego się od Niemców spodziewać. Niemiec był wrogiem i ta relacja była bardzo klarowna, czarno-biała, a relacja z Polakami była dużo bardziej złożona — powiedziała na antenie TVN24.
Fabryki śmierci. "Słyszałem jeden wspólny przeraźliwy krzyk. Po 20 minutach zapanowała cisza" — Polacy mieli potencjał, by stać się sojusznikami Żydów i można było mieć nadzieję, że będą się inaczej zachowywać, że będą neutralni, że będą życzliwi, że nie będą do tego stopnia wykorzystywać sytuacji i nie będzie tak rozpowszechnionego szmalcownictwa — kontynuowała Barbara Engelking.
Następnie dodała: "wydaje mi się, że to rozczarowanie odgrywa pewną rolę, że Polacy po prostu zawiedli".
Słowa wywołały oburzenie m.in. wśród polityków partii rządzącej. Odniósł się do nich premier Mateusz Morawiecki, który na Twitterze nazwał tę wypowiedź "skandaliczną".
Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpływają skargi z powodu słów prof. Engelking, a w czwartek o wszczęciu postępowania wyjaśniającego w tej sprawie informował przewodniczący KRRiT Maciej Świrski.