Kronika Wydarzeń Bieżących

ŻYDOWSKI UNIWERSYTET OTWARTY – ŻUO

Na stronie od 2025-02-21

22/02/2025 r.

ŻYDOWSKI UNIWERSYTET OTWARTY – ŻUO

Żydowski Uniwersytet Otwarty to interdyscyplinarne zajęcia z kultury żydowskiej, obejmujące wykłady i warsztaty skierowane do wszystkich, którzy zainteresowani są historią i kulturą żydowską i chcieliby pogłębić swoją wiedzę w zakresie filozofii, teatru, literatury czy sztuk wizualnych.

Na stronie od 2025-02-20

20/02/2025 r.

Nagroda im. ks. Stanisława Musiała

Nagrodę ustanowił Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze”. Jej fundatorami są Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Prezydent Miasta Krakowa i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie. Wyboru laureatów dokonuje Kapituła, której przewodniczy Rektor UJ.
Nagroda jest przyznawana w dwóch kategoriach:
1. za twórczość w duchu dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej,
2. za inicjatywy społeczne na rzecz dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej. Kandydatem do Nagrody może być osoba indywidualna lub podmiot zbiorowy.

Marian Turski. fot. M. Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich

Na stronie od 2025-02-18

18/02/2025 r.

Odszedł bł. pamięci Marian Turski

Autorytet o światowym znaczeniu, rzecznik porozumienia polsko-żydowskiego, publicysta, historyk. Polski Żyd.
Autor poruszającej i pełnej ponadczasowych przestróg mowy, jaką wygłosił przed pięcioma laty z okazji 75. rocznicy wyzwolenie niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Ks. Michał Czajkowski, 1 października 2024. Fot. Więź

Na stronie od 2025-02-18

18/02/2025 r.

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci ks. Michała Czajkowskiego

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci ks. Michała Czajkowskiego, który był chrześcijańskim współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów w latach 2000 -2006.
Był uczonym, duszpasterzem, człowiekiem życzliwym i otwartym na dialog. Inne strony jego życia, w tym przyczyny i konsekwencje współpracy z SB, powierzamy Bogu, który jest sprawiedliwy i miłosierny.
Zawsze z wdzięcznością będziemy myśleć o jego zaangażowaniu w dialog chrześcijańsko – żydowski w Polsce.
Zarząd PRChiŻ

Jezus i żydowskie korzenie prawdy o Chrystusie - okładka

Na stronie od 2025-02-17

16/02/2025 r.

Jezus i żydowskie korzenie prawdy o Chrystusie

Są takie pytania o Chrystusa, które mimo upływu wieków nie przestają nurtować ludzi, którym Jego historia nie jest obojętna: Czy Jezus twierdził, że jest Bogiem? Czy Jego obraz opisany przez ewangelistów odpowiada rzeczywistości historycznej czy też został stworzony przez pierwsze wspólnoty wierzących? Czy Nazarejczyk wypełnił żydowskie proroctwa o Mesjaszu? Czy był On rzeczywiście Synem Ojca, czy raczej oszustem bądź szaleńcem?

Ks. Michał Czajkowski, 1 października 2024. Fot. Więź

Na stronie od 2025-02-15

15/02/2025 r.

Miejsce na ciszę. Ks. Michał Czajkowski (1934–2025)

Zmarł ks. Michał Czajkowski. Jego zasługi dla PRChiŻ są wyjątkowe i trwałe. Przez ostatnie lata nie był już czynny, ale dla nas zawsze pozostawał ważnym punktem odniesienia. Mało jest takich ludzi. Niech pamięć o nim będzie błogosławieństwem dla nas wszystkich. W latach 2000–2006 ks. Czajkowski był chrześcijańskim współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. W tradycji żydowskiej po czyjejś śmierci mówi się: „Niech jego/jej pamięć będzie błogosławieństwem”.
Niech pamięć o ks. Michale będzie błogosławieństwem – także przez wnioski co do tego, jak sobie radzić ze złem we własnym życiu.

Tomasz Terlikowski

Na stronie od 2025-02-14

14/02/2025 r.

„Wciąż tak myślę” – podcast Terlikowskiego, odc. 46

Na początku będzie o tym, dlaczego wojna w Ukrainie to nie tylko kwestia geopolityczna, ale również egzystencjalna i moralna. Oprócz tego usłyszymy o konsekwencjach rozmowy Trumpa z Putinem oraz o liście Franciszka do biskupów amerykańskich, krytykującym działania prezydenta Stanów Zjednoczonych. Będzie również mowa o stanie zdrowia papieża oraz o tym, do czego prowadzi chrześcijaństwo tożsamościowo-polityczne nieoparte na Ewangelii.
O człowieczeństwie, religii i seksualności w Auschwitz Tomasz Terlikowski porozmawia z dr. Piotrem Cywińskim – historykiem i dyrektorem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Bella Szwarcman Czarnota

Na stronie od 2025-02-14

18/02/2025 r.

Bella Szwarcman Czarnota Kobiety skuteczne

W ubiegłym roku mówiliśmy o kobietach, które osiągały swoje cele podstępem, oszustwem, kłamstwem. Czasem czyniły to, by zrealizować jakąś zachciankę, niekiedy jednak w imię wyższych wartości.
W najbliższym czasie zajmiemy się kobietami, które potrafiły osiągać cele bez uciekania się do wątpliwych sposobów. Były mądre, zdecydowane, odważne. Zdolne niekiedy do czynu zbrojnego, do objęcia przywództwa. Drugie tegoroczne spotkanie poświęcimy: córkom Selofchada, Abigail, wyjątkowej prorokini, jaką była Hulda oraz Chanie.
18.02.2025 (wt.), godz. 18:00

Stołeczny Instytut Biblijny (SIB) - logo

Na stronie od 2025-02-10

25/10/2025 r.

Konferencja biblijna - o Księdze Rodzaju opowie w cyklu trzech wykładów prof. dr hab. Marcin Majewski

Chcecie posłuchać cyklu trzech wykładów o Księdze Rodzaju, które wygłosi znakomity polski biblista prof. dr hab. Marcin Majewski? Zapraszamy na konferencję, którą organizujemy w Warszawie 25 października 2025 roku. W kwietniu uruchomimy zapisy, ale już teraz wpiszcie sobie tę datę do kalendarza i zaglądajcie na nasz profil FB, aby poznawać szczegóły wydarzenia i nie przegapić zapisów.Konferencja biblijna, otwarta także dla osób, które nie są słuchaczami SIB.

Stołeczny Instytut Biblijny (SIB)  - logo

Na stronie od 2025-02-10

17/05/2025 r.

Stołeczny Instytut Biblijny (SIB)

Stołeczny Instytut Biblijny (SIB) został utworzony w 2019 roku na podstawie porozumienia zawartego z Wyższą Szkołą Teologiczno-Społeczną (WSTS) w Warszawie. Naszą misją jest stworzenie dostępu do studiowania Biblii osobom zainteresowanym poznawaniem fundamentów chrześcijaństwa. W tym celu realizujemy dla WSTS podyplomowe studia biblijne, prowadzimy studia w formule uniwersytetu otwartego, organizujemy seminaria, sympozja, konferencje i wyjazdy studyjne, popularyzujące biblistykę i archeologię biblijną. Treści prezentowane w ramach SIB nie stanowią oficjalnego nauczania żadnego z kościołów. Nasi wykładowcy - wybitni bibliści, chrześcijanie różnych wyznań - korzystają z konstytucyjnej wolności nauczania, prowadzenia badań naukowych oraz ogłaszania ich wyników. Wspólnym fundamentem łączącym wykładowców i słuchaczy jest pasja do poznawania tekstów biblijnych.

Tomasz Terlikowski

Na stronie od 2025-02-07

07/02/2025 r.

Czystka etniczna Donalda Trumpa. „Wciąż tak myślę” – podcast Tomasza Terlikowskiego

Tomasz Terlikowski rozmawia z Marcinem Krzyżanowskim – ekspertem do spraw Bliskiego Wschodu z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tematem jest propozycja Donalda Trumpa, żeby wysiedlić ludzi ze Strefy Gazy i tam stworzyć nową riwierę. Co z tego pomysłu może wynikać, i czy nie jest to geopolityczna zabawa z zapałkami na beczce prochu?

Konstanty Gebert

Na stronie od 2025-02-07

07/02/2025 r.

Szokujący plan Trumpa. Riwiera zamiast Gazy? Konstanty Gebert

Szokujący plan Trumpa. Riwiera zamiast Gazy? W dzisiejszym odcinku podkastu na kanale Kultura Liberalna rozmawiamy o tym jaki jest plan Trumpa na Strefę Gazy, czy w ogóle wiemy co zrobi Trump pierwsze decyzje czy zostały podjęte, czy Trump zatrzyma wojnę na Bliskim Wschodzie i czy jego zapowiedzi o budowie riwiery w miejscu Strefy Gazy w ogóle mają realne szanse się zrealizować? Gościem podkastu jest Konstanty Gebert podcast Kultury Liberalnej, pisarz, publicysta, autor wielu książek w tym „Konstanty Gebert Pokój z widokiem na wojnę ” oraz podcastu „Konstanty Gebert ziemia zbyt obiecana”.

Szund – zjawisko popularnej literatury jidysz a modernizacja społeczności żydowskiej w Europie Wschodniej (od 1860 do 1914)

Na stronie od 2025-02-06

22/02/2025 r.

Szund – zjawisko popularnej literatury jidysz a modernizacja społeczności żydowskiej w Europie Wschodniej (od 1860 do 1914)

Wykład Adama Stepnowskiego dotyczyć będzie zjawiska literackiego szundu pisanego w języku jidysz. Szund to krótkie, sensacyjne utwory prozatorskie skierowane do szerokiego grona odbiorców. Podczas wykładu zostanie przedstawiona problematyka i główne cechy tej literatury, do tej pory w większości nieprzetłumaczonej na inne języki. Ogromny zakres materiału badawczego, liczący tysiące książek, stwarza ciekawe wyzwania badawcze, które również zostaną omówione podczas wykładu. Wystąpienie będzie również zawierać projekt publikacji naukowej opartej na pracy doktorskiej.

Jakub Frank

Na stronie od 2025-02-06

14/07/2024 r.

„Planeta POLIN: Wielokulturowe przypadki Żydów Polskich”

cykl filmów dokumentalnych o wielokulturowym dziedzictwie Żydów z Polin Motywem przewodnim jest wielokulturowość Żydów w Polsce. Przez wieki żyli oni w Polin będącym prawdziwą wieżą Babel, jednym z najbardziej mieszanych etnicznie, religijnie i kulturowo krajów Europy. Zachowali odrębność, ale jednocześnie na znaczną skalę wchodzili w interakcje z innymi mieszkańcami Babla oraz ze światem zewnętrznym.

Żydzi z Żyrardowa: życie – Zagłada – pamięć

Na stronie od 2025-02-06

13/02/2025 r.

Żydzi z Żyrardowa: życie – Zagłada – pamięć

Żydzi stanowili istotny element kosmopolitycznej, wieloetnicznej i wielowyznaniowej tkanki miejskiej – obok Polaków, Rosjan, Niemców, Francuzów, Czechów, Anglików, Szkotów czy Irlandczyków. Jaka była ich rola w tej specyficznej społeczności i wkład w materialne i niematerialne dziedzictwo Żyrardowa? Jak kształtowały się relacje między nimi a Polakami oraz pozostałymi mieszkańcami „miasta-fabryki”? Jak wyglądało życie żydowskie w Królestwie Polskim i II RP? Jaki był los żyrardowskich Żydów i Żydów, którzy znaleźli się w Żyrardowie w czasie II wojny światowej, okupacji i Zagłady? Jak pielęgnuje się pamięć o żydowskich sąsiadach?