Kronika Wydarzeń Bieżących

fot. Piotr Stickel

Na stronie od 2024-04-02

06/04/2024 r.

Ordynacja dr. Ewy Jóźwiak w Kościele ewangelicko-reformowanym w Warszawie

Ks. Michał Jabłoński: Z wielką przyjemnością informujemy o kolejnej ordynacji w Naszym Kościele, ordynowana zostanie Pani Ewa Jóźwiak jako trzecia kobieta po ks. Wierze Jelinek i ks. Marcie Borkowskiej.
Uroczyste nabożeństwo ordynacyjne: Kościół ewangelicko-reformowany w Warszawie 6.04.2024. 11:00.

PRChiŻ - logo

Na stronie od 2024-04-02

02/04/2024 r.

Oświadczenie Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów w sprawie tragicznej śmierci Damiana Sobola 2 kwietnia 2024

Polska Rada Chrześcijan i Żydów składa kondolencje rodzinie Damiana Sobola, który zginął w Strefie Gazy na skutek izraelskiego ostrzału, będąc wolontariuszem w ekipie rozwożącej pomoc żywnościową. Cześć jego pamięci!
Liczymy na to, że władze Izraela wyjaśnią przyczyny tego dramatu i uczynią wszystko, co możliwe, żeby taka sytuacja się nie powtórzyła. Uważamy, że pomoc humanitarna musi być dostarczana w dostatecznych ilościach oraz traktowana neutralnie, porwani Izraelczycy muszą zostać uwolnieni przez władze Hamasu, a wszystkie strony powinny dążyć do takiego zakończenia wojny, które umożliwi trwałe pokojowe współistnienie.

Miesięcznik "Memoria" Nr 78 (03/2024)

Na stronie od 2024-04-01

01/04/2024 r.

Miesięcznik "Memoria" Nr 78 (03/2024)

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."
Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria" Muzeum Auschwitz.

Idolatry: A Contemporary Jewish Conversation (Academic Studies Press, 2023)

Na stronie od 2024-04-01

31/03/2024 r.

Idolatry: An Interreligous Conversation

Idolatry is the mirror image of God. If we seek to understand God and how to approach him, idolatry serves us as the mirror image of what we seek to avoid. Idolatry has also been the category by means of which religions invalidate other religions, and in this sense has an important history in Jewish usage. Following the publication of Alon Goshen-Gottstein's, Same God, Other god: Judaism, Hinduism and the Question of Idolatry (Palgrave, 2017), the question arose: if other religions are not viewed through the lens of idolatry, what does the category mean to us? To this end, a conversation among Jewish thinkers and theologians was convened. Its fruits are featured in Idolatry: A Contemporary Jewish Conversation (Academic Studies Press, 2023).

Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego

Na stronie od 2024-03-28

21/04/2024 r.

Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego

Uczestnicy Marszu, organizowanego co roku od ponad 25 lat przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów, przechodzą w milczeniu trasą Warszawskiego Szlaku Martyrologii Żydowskiej. Podczas marszu nie ma przemówień. Intonowane są modlitwy żydowskie i chrześcijańskie, psalmy odmawiane są zaś wspólnie po polsku, w przekładzie Czesława Miłosza. Nie zabraknie również modlitwy Jana Pawła II za naród żydowski na Umschlagplatzu, czyli tam, gdzie odmawiał ją papież

Andrei Rublow - Pusty grób (fragment)

Na stronie od 2024-03-26

31/03/2024 r.

Wielkanoc 2024. Błogosławionej Paschy

Na Święta Wielkiej Nocy Wszystkim, w tym naszym chrześcijańskim członkom i przyjaciołom obchodzącym je teraz według obrządków zachodnich składamy Życzenia Świąteczne. Życzymy szczególnie wyzwolenia od słabości w nazywaniu i mierzeniu się ze złem, którego straszliwym ucieleśnieniem jest wciąż ta wojna - wojna w Ziemi Świętej i w Ukrainie.

ICCJ Conference 2024 - logo

Na stronie od 2024-03-21

23/06/2024 r.

Holiness: A Religious Imperative and Moral Obligation?

Sunday, June 23 - Wednesday, June 26

ICCJ's 2024 annual conference, entitled "'Be holy, because I, the Lord, your God, am holy.' (Wajikra / Leviticus 19:2) - Holiness: Religious Imperative and Moral Obligation?", will take place in Salzburg/Austria, June 23-26, and the online registration for participants is now open.
The conference is organized in collaboration with ICCJ's Austrian member organization, the Koordinierungsausschuss für christlich-jüdische Zusammenarbeit, and the Paris Lodron Universität Salzburg, Research Programme Jewish Christian Dialogue and will be offered with simultaneous translation in English and German.

PRChiZ - logo

Na stronie od 2024-03-18

18/03/2024 r.

Stanowisko w sprawie publikacji portalu DEON.pl

Polska Rada Chrześcijan i Żydów oraz Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze”:
Przed tygodniem zwróciliśmy się do kierownictwa redakcji portalu deon.pl w sprawie artykułu „Św. Cyprian - Nie tylko wzywamy Ojca, który jest w niebie, ale i dodajemy równocześnie słowo «nasz»”. O taki głos prosiło nas wiele osób zaniepokojonych treścią i formą opublikowanego tekstu. Ponieważ nie doczekaliśmy się reakcji ani odpowiedzi, zdecydowaliśmy o upublicznieniu tej wiadomości, tym razem w formie oficjalnego stanowiska.

Happy Purim

Na stronie od 2024-03-18

28/05/2024 r.

Purim and Human Dignity

Rabbi Joel Levy in conversation with Peta Jones Pellach on whether and how a festival based on the Book of Esther, with its story of court intrigue, drunken parties, revenge and killing, can teach us something about human dignity. Elijah Interfaith Institute

Zwój Estery, XVIII/XIX wiek, detal, Zbiory ŻIH, Centralna Biblioteka Judaistyczna

Na stronie od 2024-03-18

23/03/2024 r.

U Żydów Post Estery i Purim 2024/5784

CHAG PURIM SAMEACH

Purim 2024 rozpocznie się w sobotę wieczorem 23 marca i potrwa do niedzieli 24 marca (w Jerozolimie do poniedziałku).
Święto Purim jest poprzedzane przez trwający od wschodu do zachodu słońca post Estery. Odprawia się go w celu uczczenia królowej, która pościła przez trzy dni, zanim poszła do króla Achaszwerosza. Jest to symbol niepewności i strachu związanych z życiem na wygnaniu, a także świadectwo pochodzenia Purim, które narodziło się w diasporze żydowskiej zapewne w II wieku p.n.e.

Początek Wielkiego Postu - Dekanat Sokólski

Na stronie od 2024-03-18

18/03/2024 r.

U chrześcijan obrządków wschodnich Wielki Post od 18. marca 2024

Cztery tygodnie przygotowań z Niedzielą Seropustną 17 marca i Wielki Post od 18 marca 2024 w obrządkach wschodnich.
Post jest nie tylko czasem ograniczeń w spożywaniu pokarmów, ale także okresem wzmożonej modlitwy, nabożeństw, czytania świętych ksiąg, spełniania dobrych uczynków, jałmużny. Post oczyszcza i uzdrawia zarówno ciało, jak i duszę. Człowiek potrzebuje postu, by wzrastać, przemieniać marność swojej ludzkiej kondycji, podążać w kierunku świętości. «Nawróćcie się do Mnie całym swym sercem, przez post i płacz, i lament». Rozdzierajcie jednak serca wasze, a nie szaty! Nawróćcie się do Pana, Boga waszego! On bowiem jest litościwy, miłosierny, nieskory do gniewu i bogaty w łaskę, a lituje się nad niedolą. (Jl 2, 12)
- Po co nam post?
- Post w trzech wielkich religiach monoteistycznych

Fot. Piotr Molecki/East News

Na stronie od 2024-03-17

14/03/2024 r.

Nagroda dla Alexa Dancyga - zakładnika terrorystów Hamasu

W warszawskiej Synagodze Nożyków odbyła się w czwartek wieczorem (2024-03-14) uroczystość wręczenia Nagrody Specjalnej Orła Jana Karskiego Alexowi Dancygowi – zakładnikowi polsko-żydowskiemu, przetrzymywanemu od 7 października ub.r. przez terrorystów Hamasu. Laureat urodził się i do 9. roku życia wychowywał się w Warszawie, jest historykiem, strażnikiem pamięci o Holokauście, ekspertem Instytutu Jad Waszem w Jerozolimie, promuje jak najlepsze związki polsko-żydowskie oraz opowiada się za pokojowym ułożeniem się Żydów i Palestyńczyków na tej samej ziemi. W imieniu uhonorowanego nagrodę odebrał jego syn Yuval.