Kronika Wydarzeń Bieżących

Holokaust – jak o nim uczyć, jak o nim rozmawiać?

Na stronie od 2020-12-14

14/12/2020 r.

Holokaust – jak o nim uczyć, jak o nim rozmawiać?

Podczas tego webinarium zastanowimy się nad pytaniami – od kiedy i w jaki sposób należy uczyć o Holokauście? jaką literaturę polecić dzieciom, uczniom? w jakim wieku można zabrać dzieci, uczniów do miejsc pamięci takich jak Auschwitz –Birkenau, Majdanek? Czy można przygotować się do spotkania z tym najstraszniejszym fragmentem historii? Fundacja Bente Kahan. Wrocław

Pieśń prorokini Miriam

Na stronie od 2020-12-14

15/12/2020 r.

Pieśń prorokini Miriam - wykład Belli Szwarcman-Czarnoty

Miriam była siostrą Arona i Mojżesza i córką Jochebed i Amrama. Ale to nie wszystko, co mówi o niej Tora i midrasze. Najczęściej przywołuje się ją jako tę, która ocaliła życie Mojżeszowi, ale była też przywódczynią, która poprowadziła przez Morze Sitowia kobiety Izraela w drodze do wolności. Jako jedyna została nazwana prorokinią w tekście biblijnym. Czy z powodu pieśni, jaką odśpiewała? Czy jej pieśń była tylko echem pieśni Mojżesza?

Wojciech Giertych OP podczas rekolekcji dla biskupów 19 listopada 2019 r. na Jasnej Górze. Fot. episkopat.pl

Na stronie od 2020-12-14

14/12/2020 r.

O. Giertych: Prawo karne nie jest prostą kalką prawa moralnego

Katolik zaangażowany w życie polityczne ma starać się realizować to, co w danej sytuacji jest możliwe, a nie zamykać się w ideologicznej twierdzy – pisze o. Wojciech Giertych, teolog Domu Papieskiego, w zimowej „Więzi”.

Rabinka Małgorzata Kordowicz

Na stronie od 2020-12-14

14/12/2020 r.

Zulejka - komentarz do Tory rabinki Małgorzaty Kordowicz

Dzieje Józefa – ukochanego syna praojca Jakuba – zostały rozpisane na wiele rozdziałów. Wetknięta pomiędzy nie historia Judy i Tamar stanowi dla głównego wątku li tylko dygresję. W tym męskim wirydarzu rada bym zawiesić oko na jakiejś heroinie: czyżby pozostała mi tylko Zulejka?

Yossi Klein Halevi z Jerozolimy

Na stronie od 2020-12-13

13/12/2020 r.

Człowiek Pojednania PRChiŻ

Otwarte spotkanie Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów poświęcone wręczeniu tytułu Człowiek Pojednania Yossiemu Kleinowi Haleviemu z Jerozolimy

Wojciech Giertych OP podczas rekolekcji dla biskupów 19 listopada 2019 r. na Jasnej Górze. Fot. episkopat.pl

Na stronie od 2020-12-11

11/12/2020 r.

Kompromis prawny to nie kompromis etyczny

W centrum chrześcijańskiej moralności znajduje się nie grzech, który należałoby potępić; nie prawo moralne, które należałoby uzasadnić; nie kazusy moralne, które należałoby rozstrzygać; nie społeczny porządek, który należałoby zabiegami politycznymi ustanowić, lecz łaska Boża, która uzdalnia do wybierania dobra.

Prof. Tomasz Polak na spotkaniu w Teatrze 8 Dnia. Poznań, 22 listopada 2018. Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta

Na stronie od 2020-12-11

11/12/2020 r.

Puste miejsce po Bogu. Rozmowa z Tomaszem Polakiem

Niewątpliwie Jezus miał doświadczenie Boga. Nie nazwę go doświadczeniem „prawdziwym”, lecz „autentycznym”. Jako ateista nie przyjmuję, że istnieje przedmiot tego Jezusowego doświadczenia, ale obiektywny brak przedmiotu nie unieważnia subiektywnej autentyczności tego, czego Jezus doświadczał – mówi prof. Tomasz Polak. "Więź", 11.12.2020

O tożsamości żydowskiej w powojennej Polsce i na emigracji po '68 roku - lekcja on-line

Na stronie od 2020-12-10

10/12/2020 r.

O tożsamości żydowskiej w powojennej Polsce i na emigracji po '68 roku

O emigracji z kraju i reakcji nastolatki na wydarzenia marcowe ’68 roku i o okresie rozwijania tożsamości żydowskiej w Nowym Jorku opowie Państwu Paula Teitelbaum. Webinar poruszy także temat jej pracy nad umocnieniem kultury i języka jidysz, odnalezienia środowiska młodzieżowego o podobnych zainteresowaniach, studiów, pracy, rodziny oraz pielęgnacji języka i kultury w drugim i trzecim pokoleniu. (Fundacja Bente Kahan, Wrocław)

Bo Sandahl; ICCJ President

Na stronie od 2020-12-10

10/12/2020 r.

ICCJ President's Greetings for Chanukkah and Christmas

I recently saw a greeting saying “Happy Chanumas”. It could be that this is a play on words from someone who wants to greet his or her Jewish and Christian friends at the same time. But it could as well be interpreted as a way of harmonizing or making a mixture of the two faith traditions’ holidays.

Light and Darkness: Our Festivals and Our Times

Na stronie od 2020-12-10

10/12/2020 r.

Light and Darkness: Our Festivals and Our Times

As a contribution to this year's Chanukkah and Christmas celebrations all around the world ICCJ's Theology Committee offers an one-hour video seminar on "Light and Darkness: Our Festivals and Our Times"

Chanukija

Na stronie od 2020-12-09

09/12/2020 r.

Chanuka może pomóc chrześcijanom pogłębić refleksję i nieść światło

Dialog, rozmowa z żydowskimi przyjaciółmi w czasie gdy oni obchodzą Chanukę, a my przygotowujemy się do świąt Bożego Narodzenia, może stanowić dobrą okazję do pogłębienia naszej refleksji, do bycia uczniami i naśladowcami Jezusa, tak by nasze postępowanie przynosiło światło w naszych domach i społeczeństwie – mówi w rozmowie z KAI s. Katarzyna Kowalska NDS, teolożka i religioznawczyni od lat zaangażowana w dialog chrześcijańsko-żydowski.

First Things - fragment logo

Na stronie od 2020-12-09

09/12/2020 r.

A Catholic Tribute to Lord Sacks

The West, according to an account beloved by Catholics, rose out of a providential encounter between reason and revelation in antiquity. Though occasioned by conquest, the encounter yielded an authentic synthesis: between a Greek rationality in search of the deepest origin of reality and a Jewish God professed to be just that, the very ground of being (cf. Ex 3:14). Later, that same God identified himself even more starkly and intimately with reason (cf. Jn 1:1). - Sohrab Ahmari