Kronika Wydarzeń Bieżących

Dialog - obrazek

Na stronie od 2023-11-24

24/11/2023 r.

Słuchanie bez uprzedzeń. Polska polityka jak synodalność

I właśnie dlatego fundamentalnie myli się arcybiskup Stanisław Gądecki, gdy mówi Katolickiej Agencji Informacyjnej, że dyskusje podczas niedawnego synodu w Rzymie „nie były okazją do autentycznej rozmowy”, bo wymagały „słuchania rozmówcy bez uprzedzeń” i „niewdawania się w polemikę”, co „nie służy dialogowi”.
Jest dokładnie na odwrót – dialog to nie polemika, z której ktoś wychodzi zwycięzcą.
Bartosz Bartosik, redaktor naczelny portalu Więź.pl

prof. dr nauk Andrej Kurajew

Na stronie od 2023-11-23

23/11/2023 r.

Paweł Przeciszewski - wywiad z protodiakonem prof. dr nauk Andrejem Kurajewem, teologiem, duchownym-dysydentem

Wywiad z protodiakonem prof. dr nauk Andrejem Kurajewem, teologiem, duchownym-dysydentem, usuniętym ze stanu duchownego przez patriarchę moskiewskiego Cyryla. Zwrócił się on z prośbą o przyjęcie przez patriarchę ekumenicznego Bartłomieja do jurysdykcji Patriarchatu Konstantynopolitańskiego.
Na wiosnę bieżącego roku emigrował i zamieszkał w Pradze, gdzie prowadzi wykłady m.in. na miejscowym Uniwersytecie im. króla Karola IV.

Wycinanka Moniki Krajewskiej

Na stronie od 2023-11-23

17/12/2023 r.

Spotkanie z artystką Moniką Krajewską na pokazie prac "Płonące"

"Archiwum tego, co przetrwało, a miało nie przetrwać. Ślady ocalałe przypadkowo, wyrywkowo, bez planu i respektu dla hierarchii ich ważności. Rzeczy pogubione, porzucone w ucieczce. Wyzute ze swej roli, biografii, kontekstu. Świadkowie czasów, gdy przez żydowskie dzielnice i miasteczka przetaczały się fronty, pogromy, pożogi, a wreszcie – Zagłada. Powojenny los ocalałych z niej okruchów – los rzeczy najbardziej niczyich. Niektóre krętą drogą trafiły do naszego dziś". (Monika Krajewska)

UJ - logo

Na stronie od 2023-11-22

15/11/2023 r.

W Collegium Novum nagrodzono najlepsze książki o tematyce żydowskiej

Dr Ewa Koźmińska-Frejlak, dr Agnieszka Witkowska-Krych oraz dr Tomasz M. Jankowski zostali tegorocznymi laureatami 6. edycji Nagrody im. Józefa A. Gierowskiego i Chonego Shmeruka za najlepszą naukową publikację książkową w dziedzinie historii i kultury Żydów w Polsce za rok 2022. Zwycięzców wyłoniła kapituła, której przewodniczy prof. Stanisław Sroka, dziekan Wydziału Historycznego UJ.

Elijah Interfaith Institute - logo

Na stronie od 2023-11-20

23/11/2023 r.

Elijah Interfaith Institute - weekly on-line gatherings in a time of crisis

Join us on Zoom on Thursday 23rd November at 5:00 pm Jerusalem time for Professor Timothy Gianotti, Author and Professor of Islamic Studies, in conversation with Peta Jones Pellach.
Followed by a meditation led by Sr Maureen Goodman, of the Brahma Kumaris, and prayers by Christian, Muslim and Jewish participants. With a special Thanksgiving prayer by Father Russ McDougall, from the USA.

Niewielkie resztki z Solnej. Promocja katalogu wystawy czasowe

Na stronie od 2023-11-19

23/11/2023 r.

Niewielkie resztki z Solnej. Promocja katalogu wystawy czasowej

Katalog wystawy „Niewielkie resztki z Solnej". Izaak Celnikier wobec doświadczenia Zagłady jest poświęcony powojennym pracom malarza i grafika Izaaka Celnikiera (1923–2011), w których artysta mierzył się z traumą Zagłady i doświadczeń wojennych.

Alex Dancyg uhonorowany

Na stronie od 2023-11-17

16/11/2023 r.

Alex Dancyg uhonorowany przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów tytułem Człowiek Pojednania za rok 2023

Urodzony 75 lat temu w Warszawie, mieszkający od 1957 r. w Izraelu, Alex Dancyg od kilku dziesięcioleci objaśnia Izraelczykom Polskę, a Polakom Izrael.
Polska Rada Chrześcijan i Żydów przyznaje mu tytuł „Człowieka Pojednania” za rok 2023. Jest to wyraz naszego uznania dla jego życiowej misji, która jest pięknym przykładem zbliżania chrześcijan i Żydów, Polski i Izraela. Chcemy wierzyć, że będziemy mogli wręczyć mu ten tytuł osobiście.

Żydowska Ameryka

Na stronie od 2023-11-16

16/11/2023 r.

„Żydowska Ameryka”

Spotkania z Tomaszem Zalewskim, autorem wydanej właśnie przez POLITYKĘ książki „Żydowska Ameryka. Wczoraj i dziś diaspory w USA”. W czwartek 16 listopada o godz. 18 zapraszamy Państwa do Krakowa, do Żydowskiego Muzeum Galicji (ul. Dajwór 18) – spotkanie poprowadzi Jacek Stawiski, historyk i dziennikarz, dyrektor Muzeum.

Apel o uwolnienie Alexa Dancyga porwanego przez Hamas

Na stronie od 2023-11-16

31/10/2023 r.

Apel o uwolnienie Alexa Dancyga porwanego przez Hamas

Alex! Gdziekolwiek jesteś, wierzę, że to czytasz i wrócisz.
Wśród osób, z którymi po ataku Hamasu nie ma całkowicie kontaktu, jest Alex Dancyg. Prawdopodobnie został porwany. Mamy nadzieję, że nadal żyje.
Apelujemy o jego uwolnienie

Tygodnik Powszechny - logo

Na stronie od 2023-11-15

15/11/2023 r.

Europa dialogu

Musimy nauczyć się żyć razem, przy zupełnie innym podejściu do życia. Konieczne będą nowe rozwiązania prawne. To są nowe wyzwania dla Europy i naszych społeczeństw.

Tygodnik Powszechny - logo

Na stronie od 2023-11-15

15/11/2023 r.

Czy Żydzi mogą żyć w pokoju obok Arabów?

Był autorem dwóch przepowiedni dotyczących Palestyny i państwa żydowskiego. Jedna się sprawdziła, w drugiej bardzo się pomylił. Sprawa, której dotyczyły, jest aktualna do dziś.
Włodzimierz Ze’ew Żabotyński, bo o nim mowa, to postać niezwykle barwna. Wywarł ogromny wpływ na ówczesny świat żydowski, a także na kształt państwa Izrael – choć umarł na kilka lat przed tym, zanim ono powstało.

Alex Dancyg (Autor: Szuchta, Robert)

Na stronie od 2023-11-15

15/11/2023 r.

Alex Dancyg (ur. 1948)

Alex Dancyg – mieszkaniec kibucu Nir Oz, historyk, współpracownik Instytutu Yad Vashem, aktywny uczestnik dialogu polsko-żydowskiego. W wieku dziewięciu lat wyjechał z rodzicami i siostrą z Warszawy, i zamieszkał w Izraelu. Tam skończył szkołę i studiował historię na uniwersytecie. Był członkiem organizacji Ha-Szomer Ha-Cair, spadochroniarzem podczas kolejnych wojen prowadzonych przez Izrael. Ma żonę, czwórkę dzieci i kilkoro wnuków. Jest bohaterem filmu Krzysztofa Bukowskiego Czytając Sienkiewicza na pustyni Negev i audycji radiowej Marty Rebzdy Podwójna tożsamość.

Jews Praying in the Synagogue on Yom Kippur was painted by Polish-Jewish artist Maurycy Gottlieb in 1878.

Na stronie od 2023-11-15

19/11/2023 r.

Jewish Faith in Dark Times

Rabbi Mark Gottlieb is chief education officer of Tikvah and founding dean of the Tikvah Scholars Program.