Kronika Wydarzeń Bieżących

Rakiety wystrzelone z terytorium Gazy

Na stronie od 2023-10-08

07/10/2023 r.

Mansour Abbas, lider arabskiej partii Ra’am, opublikował oświadczenie w języku hebrajskim:

Wzywam arabskich obywateli Izraela do powstrzymania się od wszelkiego rodzaju przemocy lub niszczenia własności publicznej i prywatnej i nie reagowania na pogłoski lub podżeganie mające na celu spowodowanie eskalacji w miastach arabskich lub poza nimi. Wzywam do jedności i wspólnego wsparcia i dania opieki rodzinom w miejscach, które są atakowane, zwłaszcza na Negewie

Jerusalem

Na stronie od 2023-10-07

07/10/2023 r.

Proście o pokój dla Jeruzalem

Proście o pokój dla Jeruzalem,
niech zażywają pokoju ci, którzy ciebie miłują!
Niech pokój będzie w twoich murach,
a bezpieczeństwo w twych pałacach!
Przez wzgląd na moich braci i przyjaciół
będę mówił: «Pokój w tobie!»
Przez wzgląd na dom Pana, Boga naszego,
będę się modlił o dobro dla ciebie. (z Ps. 122)

POLIN - logo

Na stronie od 2023-10-06

14/12/2023 r.

Cykl "Nie bądź obojętny": Antropologia i obojętność

"Nie bądź obojętny" – to zdanie przywołane przez Mariana Turskiego przed bramą śmierci obiegło cały świat. Ale czym właściwie jest obojętność? Moralnym nakazem, obowiązkiem, cywilizacyjnym stemplem, a może indywidualną potrzebą? Przyjrzymy się obojętności w różnych kontekstach w ramach nowego podcastu Muzeum POLIN.

Papież Franciszek  (ANSA)

Na stronie od 2023-10-05

02/10/2023 r.

Papież odpowiada na Dubia pięciu kardynałów

Kardynałowie Brandmüller, Burke, Sandoval Íñiguez, Sarah i Zen Ze-kiun przedstawili papieżowi pięć pytań z prośbą o wyjaśnienie niektórych kwestii dotyczących interpretacji Objawienia Bożego, błogosławieństwa związków osób tej samej płci, synodalności jako konstytutywnego wymiaru Kościoła, święceń kapłańskich kobiet i pokuty jako koniecznego warunku rozgrzeszenia sakramentalnego.
Papież Franciszek odpowiedział na pięć wątpliwości (dubia) przesłanych mu w lipcu tego roku przez kardynałów. Pytania kardynałów w języku włoskim i odpowiedzi Papieża w języku hiszpańskim zostały opublikowane 2 października na stronie internetowej Dykasterii Nauki Wiary. Poniżej znajduje się tłumaczenie na język polski odpowiedzi Papieża:

Hebrajski komentarz do niedzielnej Ewangelii

Na stronie od 2023-10-04

01/10/2023 r.

Synowie jednego Ojca - Żydzi i Chrześcijanie

„Izrael i Kościół łączą szukanie i pełnienie woli Bożej. Tylko przez wiarę popartą świadectwem miłości i dobrych czynów wchodzimy wspólnie do Królestwa Bożego" – pisze w komentarzu do Ewangelii 1 października dla Centrum Heschela KUL jego dyrektor biblista ks. dr hab. Marcin Kowalski, prof. KUL.

Moi Ver - wystawa, która odkrywa postać i twórczość Moshego Vorobeichica

Na stronie od 2023-10-03

12/10/2023 r.

W latach 30. Moi Ver wykonał w sumie ponad 1500 fotografii tradycyjnej społeczności żydowskiej

Wystawa, która odkrywa postać i twórczość Moshego Vorobeichica, należącego do czołówki europejskiej awangardy lat 20. XX wieku fotografa, grafika, malarza. Ukończył studia w Bauhausie, działał w Paryżu i tam przyjął pseudonim Moi Ver. Wielokrotnie powracał jednak do Wilna i do Polski, gdzie fotografował żydowski świat, który wkrótce miał przestać istnieć.

JUDISK FESTVAL I KRAKÓW. FOTO: GRZEGORZ KOZAKIEWICZ / ALAMY

Na stronie od 2023-10-01

29/06/2023 r.

Ulrika Carlsson: Judisk renässans

Den polsk-judiska historien och judisk kultur har börjat återupptäckas i Polen. Det finns en sorg över den judiska frånvaron, skriver Ulrika Carlsson.
W Polsce zaczęto na nowo odkrywać polsko-żydowską historię i kulturę żydowską. Istnieje smutek z powodu nieobecności Żydów, pisze Ulrika Carlsson.

"Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie" - Anna Bikont  wśród finalistów Nagrody Nike 2023

Na stronie od 2023-10-01

01/10/2023 r.

"Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie" Anny Bikont w finale Nagrody Nike 2023

"Zeszyty są dwa, 16 kartkowe w kratkę formatu A5. Mają szaroniebieskie kartonowe okładki z wyblakłym napisem: 'Sprawozdanie z podróży służbowej L. Majzelsa w sprawie poszukiwania dzieci znajdujących się w rękach Polaków'. Kaligraficznym pismem Lejb Majzels notuje, o której wyjechał, o której dotarł, czy znalazł dziecko i za ile można je kupić. Kupującym jest naród żydowski. Po 70 latach wyruszyłam śladami Majzelsa" - brzmi fragment książki "Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie"

The Green Border di Agnieszka Holland

Na stronie od 2023-10-01

13/11/2023 r.

Tertio Millennio Film Fest, preapertura con Green Border

Lunedì 13 novembre alle ore 17, presso la Filmoteca Vaticana (Palazzo San Carlo - Città del Vaticano), Green Border di Agnieszka Holland riceverà il Premio Fuoricampo, assegnato dai festival Tertio Millennio Film Fest, Religion Today di Trento e Popoli e Religioni di Terni. La regista sarà presente alla cerimonia di consegna del premio, giunto alla sua quinta edizione.

JCRelations.net

Na stronie od 2023-10-01

01/10/2023 r.

JCRelations.net: October edition online

New articles are available on JCRelations.net: October contributions in English, German, French, Spanish, and Russian are online.
This site is devoted to fostering mutual respect and understanding between Christians and Jews around the world.
Here you will find articles, reviews, reports, official statements, and study resources on Jewish-Christian relations, as well as links to many related organizations

Miesięcznik "Memoria" Nr 72 (09/2023)

Na stronie od 2023-09-29

29/09/2023 r.

Miesięcznik "Memoria" Nr 72 (09/2023)

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."
Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria" Muzeum Auschwitz.

"Twórczość" - logo

Na stronie od 2023-09-28

15/09/2023 r.

"Twórczość" nowy numer ROK LXXIX Nr 9 (934) Wrzesień 2023

W numerze m.in.:
- Halina Birenbaum: Do dziś .....
- Samuel Tchorek-Bentall: Oneg Szabat
- Damian Drabik: Skrzypek
- Bronisław Świderski: Jak JAcheta nauczyła się polskiego
- Rafał Węgrzyniak: Coś z Racheli. Teatralni reżyserzy między "Dybukiem a Dziadami"
- Joanna Degler: W boskie cuda zakopana w Zakopanem, czyli turystyka chasydki Sary Schenirer
- Przemysław Dakowicz: Nazywam się Nachum Grzywacz. Nazywam się Dawid Graber

“Between Experience and Memory: Refuge and Asylum in Polish-Jewish History, Politics, and Culture”, September 2023

Na stronie od 2023-09-27

04/09/2023 r.

“Between Experience and Memory: Refuge and Asylum in Polish-Jewish History, Politics, and Culture”, September 2023

The workshop "Between Experience and Memory: Refuge and Asylum in Polish-Jewish History, Politics, and Culture" intends to track the many ways in which Polish Jews experienced refuge and asylum, and re-examine the memory of this experience and its impact on modern Polish-Jewish history, in particular politics and culture. By complementing the discussion of refuge with the analysis of the experience of asylum, it seeks to challenge the longstanding narratives and shift the scholarly focus from persecution and victimhood to a holistic approach to the phenomenon of displacement.