Kronika Wydarzeń Bieżących

Rabinka Małgorzata Kordowicz

Na stronie od 2021-01-25

25/01/2021 r.

Bezimienne

Midrasz mówi nam, że gdyby nie Miriam, Mojżesz nie zostałby w ogóle poczęty. Na rozkaz faraona, by zabijać nowo narodzonych hebrajskich chłopców, mężczyźni reagują odsunięciem się od żon. Mała Miriam mówi wtedy ojcu, że działanie mężczyzn jest gorsze niż decyzja samego faraona, gdyż władca dybie tylko na chłopców, a przez zrezygnowanych mężów nie urodzi się nikt: ani synowie, ani córki. Amram słucha swojej pięcioletniej pociechy i wraca do żony – dzięki temu Miriam i Aaron doczekują się braciszka.

Zagłada - obóz

Na stronie od 2021-01-25

25/01/2021 r.

Zagłada spowodowała traumę u wszystkich

Już po raz trzeci w naszym regionie będzie obchodzony Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Lubelszczyźnie (25-29 stycznia 2021). Inauguracja obchodów odbędzie się w poniedziałek 25 stycznia o godz. 10 na KUL i będzie transmitowana na profilu Facebook Pracowni Dziejów Mniejszości Narodowych w Europie Środkowej i Wschodniej KUL. – mówi prof. dr hab. Sławomir Żurek w związku z III Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Lubelszczyźnie.

Papierosiarze z Placu Trzech Krzyży - upamiętnienie

Na stronie od 2021-01-24

24/01/2021 r.

Papierosiarze z Placu Trzech Krzyży - upamiętnienie

Ich odwaga i determinacja dawały im zarobek i alibi. Niemcy nie przypuszczali, że „papierosiarze” są Żydami. Dzieci nocowały w krzakach, ruinach, pustych piwnicach i klatkach schodowych. Czasami pomagały im polskie kobiety, dożywiały je, niekiedy dawały schronienie.

Niedziela Słowa Bożego

Na stronie od 2021-01-24

24/01/2021 r.

U katolików: Niedziela Słowa Bożego

„Ta Niedziela Słowa Bożego staje się odpowiednim momentem tego okresu roku, w którym jesteśmy wezwani do wzmocnienia więzi z wyznawcami judaizmu oraz do modlitwy o jedność chrześcijan. Nie jest to przypadek: celebrowanie Niedzieli Słowa Bożego wyraża charakter ekumeniczny, ponieważ Pismo Święte wskazuje tym, którzy się w nie wsłuchują, drogę do przebycia, aby dojść do trwalej i autentycznej jedności” – czytamy w papieskim dokumencie.

Łuków - getto

Na stronie od 2021-01-23

22/01/2021 r.

Papcio Chmiel był świadkiem, znalazł się w samym środku piekła

"...Odgłosy strzałów wyciągnęły mieszkańców Wójtostwa z domów. Zza parkanów i płotów obserwowaliśmy szosę. Niemcy pieszo i na rowerach gonili nieszczęśników, strzelając bądź w górę, bądź do ostatniego w kolumnie. Ostatnimi byli starcy albo matki z dziećmi na rękach. Bojąc się zostać na końcu, rzucali wszystkie toboły i ciężary i w przerażeniu i popłochu pędzili do przodu..."

Tramwaj Pamięci

Na stronie od 2021-01-22

27/01/2021 r.

Warszawskie obchody 16. Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu odbędą się 27 stycznia w formule online. Rozpoczną się o godzinie 13 transmisją modlitwy El Male Rachamim sprzed Pomnika Bohaterów Getta w Warszawie. Następnie głos zabiorą: prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, Gołda Tencer – dyrektorka Teatru Żydowskiego oraz Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich.

Maciej Świrski (Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta)

Na stronie od 2021-01-22

22/01/2021 r.

Reduta Dobrego Imienia ściga za książkę "Dalej jest noc"

Na ławie oskarżonych zasiedli profesorowie Barbara Engelking i Jan Grabowski, autorzy dwutomowego dzieła o losach Żydów ukrywających się w czasie wojny w kilku powiatach okupowanej przez Niemców Polski. Powód? W przypisie mieli zniesławić dawnego sołtysa wsi na Podlasiu. Wyrok ma zapaść 9 lutego.

Manfred Deselaers führt eine rumänische Pilgergruppe.

Na stronie od 2021-01-22

21/01/2021 r.

Pfarrer Manfred Deselaers und seine Arbeit im Zentrum für Dialog und Gebet in Oswiecim

Seit rund 30 Jahren ist Manfred Deselaers in Oswiecim tätig und begleitet im Zentrum für Dialog und Gebet an der Gedenkstätte Besuchergruppen. Derzeit befindet sich der Auslandsseelsorger wegen der Pandemie in Viersen-Süchteln. Gelegenheit für ein Interview anlässlich des Gedenktages zur Befreiung des KZ Auschwitz

Grafika: Ilustracja z XV wieku przedstawiająca szechitę – żydowski ubój rytualny/Wikipedia

Na stronie od 2021-01-21

21/01/2021 r.

Szchita - ubój koszerny, fakty kontra mity

Podczas styczniowego spotkania w POLIN, w ramach cyklu "Żydowskie ABC online" podejmiemy głośny w ostatnim czasie temat religijnego uboju zwierząt. Gościem specjalnym będzie Naczelny Rabin Polski - Michael Schudrich.

Polacy i Żydzi: historia (nie)porozumienia - fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Na stronie od 2021-01-21

24/01/2021 r.

Polacy i Żydzi: historia (nie)porozumienia

Jesteśmy dumni z polsko-żydowskiej historii i z tysiącletniej, nieprzerwanej obecności Żydów w Polsce. To historia budowania tożsamości, tworzenia wspólnoty i wzajemnych oddziaływań. Jednocześnie jesteśmy świadomi istnienia stereotypów, legend i przekonań, które nie raz prowadziły do konfliktów i przemocy.

Program "Dziedzictwo" - plakat

Na stronie od 2021-01-21

24/01/2021 r.

Legacy - dziedzictwo

Dyskusję z autorami książki towarzyszącej galerii "Dziedzictwo". Dyskusję z prof. Haliną Goldberg, prof. Katrin Steffen i prof. Antonym Polonskim poprowadzi prof. Barbara Kirshenblatt-Gimblett. Muzeum POLIN

Dziedzictwo Żydów polskich

Na stronie od 2021-01-21

20/01/2021 r.

Dziedzictwo

Dyskusja z autorami katalogu dotyczącego nowo otwartej galerii "Dziedzictwo". Dyskusję z udziałem dr Karoliny Szymaniak, dr Michała Trębacza i prof. Stanisława Krajewskiego poprowadzi dr Tamara Sztyma. Czytelnia POLIN online.