Kronika Wydarzeń Bieżących

Forum Dialogu

Na stronie od 2021-07-07

07/07/2021 r.

Zoom na Forum: Joanna Lisek o żydowskiej literaturze wspomnieniowej

Przyjrzymy się bogactwu biografii autorów i prześledzimy różnorodność opracowywanych dokumentów. Porozmawiamy o znaczeniu literatury dokumentu osobistego dla refleksji o historii i pamięci, doświadczeniu jednostkowym i zbiorowym. Podyskutujemy też o procesach wzajemnego przenikania się kultury polskiej i żydowskiej, a także o traktowaniu literatury żydowskiej jako nieodłącznej części dziedzictwa kulturowego Polski.
I więcej o działaniach Forum Dialogu.

Na stronie od 2021-07-02

08/07/2021 r.

80 lat po Jedwabnem

Żydowski Instytut Historyczny
Spotkanie online z cyklu Czwartki na Tłomackiem. O pogromie w Jedwabnem dwa dni przed jego 80. rocznicą Monika Krawczyk, dyrektor ŻIH, porozmawia z prof. Andrzejem Żbikowskim (ŻIH), dr hab. Grzegorzem Berendtem (UG) i dr Zuzanną Bogumił (PAN). Początek wydarzenia 8 lipca o 18:00.

Tora jako....

Na stronie od 2021-07-02

02/07/2021 r.

Tora jako… Sześć spotkań poświęconych Torze

ŻIH: W czerwcu 2021 r. zakończyliśmy składający się z sześciu spotkań cykl poświęcony Torze, który dla Żydowskiego Instytutu Historycznego poprowadził dr Arje Josef Krawczyk. Cykl został zorganizowany w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe. Nagrania ze spotkań są dostępne na kanale YouTube ŻIH.

Tona gruzu pod izraelską ambasadą w Warszawie

Na stronie od 2021-07-01

01/07/2021 r.

Tona gruzu pod izraelską ambasadą w Warszawie

Swoją akcją pochwalili się na Facebooku. Zamieścili zdjęcie i komentarz: "Żeby była jasność: nie należy im się nic, nawet cegiełka. Ale postanowiliśmy wyjść naprzeciw i dać całość roszczeń, o które mogliby zabiegać, wysypując tonę gruzu pod ambasadą Izraela. Troszkę przekroczyliśmy wartość tego, co zostało po wojnie, ale to nic - reszty nie trzeba. Oto wasze mienie!".
Stanowisko Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie w sprawie wysypania gruzu przez Młodzież Wszechpolską przed Ambasadą Izraela w Warszawie

Makuch i Halevi

Na stronie od 2021-06-30

30/06/2021 r.

Makuch and Halevi

"Yosi Klein Halevi zaprasza: oto moja rozmowa z moim kochanym Januszem Makuchem, wspaniałym twórcą i dyrektorem Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, najlepszego Festiwalu Kultury Żydowskiej na świecie. Ta głęboka, bardzo osobista rozmowa skupia się na Janusza motywacji: dlaczego nieżydowski Polak zdecydował się poświęcić swoje życie kulturze żydowskiej, co porusza go w judaizmie i Izraelu oraz dlaczego ten festiwal jest dla Janusza kadiszem (modlitwą – jak zauważa Janusz – która jest nie o śmierci, ale o życiu) za polskich Żydów."

Miesiecznik "Memroia" 45

Na stronie od 2021-06-30

30/06/2021 r.

Miesięcznik Memoria Nr 45

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."

Pandemia

Na stronie od 2021-06-30

30/06/2021 r.

Kościoły ewangelickie wobec pandemii – cz. 1

W marcu 2021 r. w Polsce podsumowaliśmy pierwszy rok pandemii COVID-19. To doświadczenie – jak wiadomo – nie ominęło życia kościelnego. Próbę refleksji nad tym, co pandemia znaczy z perspektywy Kościołów i jak wpływa na życie Kościołów ewangelickich w Europie, podjęła Wspólnota Kościołów Ewangelickich w Europie. Mniej więcej na rocznicę europejskiego wybuchu pandemii ukazał się raport podsumowujący tę refleksję