Kronika Wydarzeń Bieżących

Bp Jerzy Samiec. Warszawa, listopad 2018. Fot. Episkopat.pl

Na stronie od 2021-08-27

18/01/2021 r.

Bp Jerzy Samiec: Ekumenizm? Mówimy o grupie zapaleńców

Czy ekumenizm jest luksusem, na który może pozwolić sobie niewielka grupa, dla której spotkanie się z kimś spoza swojego Kościoła jest ważne? Czy nie powinien być raczej nieodzownym elementem naszej tożsamości? – pyta zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce bp Jerzy Samiec w rozmowie Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Wspólne dziedzictwo. Rozmowy o relacjach chrześcijańsko-żydowskich

Na stronie od 2021-08-27

31/08/2021 r.

Wspólne Dziedzictwo: Rozmowa z rabinką Małgorzatą Kordowicz

Zapraszamy na spotkanie z cyklu Wspólne Dziedzictwo: rozmowy o relacjach chrześcijańsko-żydowskich. Spotkanie będzie nawiązywało do zbliżających się wrześniowych świąt żydowskich: Rosz ha-Szana, Jom Kipur, Sukkot i Simchat Tora. Będziemy gościć Małgorzatę Kordowicz, rabinkę w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, która opowie o symbolice i współczesnym znaczeniu tych świąt. Porozmawiamy o tym, skąd bierze się ta kumulacja i jakie znaczenie ma kolejność świąt. Spotkanie będzie okazją do zanurzenia się we współczesnym przeżywaniu świąt przez społeczność żydowską. Rozmowę poprowadzi Zuzanna Radzik, teolożka i wiceprezeska Forum Dialogu.

Krasnogruda - logo "ganek"

Na stronie od 2021-08-27

27/08/2021 r.

Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" z siedzibą w Sejnach

Fundacja Pogranicze powstała w maju 1990 roku. Jest niezależną organizacją pozarządową, nieprowadzącą działalności politycznej i gospodarczej. Działalność programowa Fundacji w całości poświęcona jest propagowaniu etosu pogranicza i budowaniu mostów pomiędzy ludźmi różnych religii, narodowości i kultur. Została założona przez grupę animatorów kultury pracujących wcześniej w teatrach "Gardzienice" (wioska Gardzienice pod Lublinem) i "Stop" (Słupsk), oraz w Ośrodku Kultury "Dąbrówka" w Poznaniu (Krzysztofa Czyżewskiego, Małgorzatę Sporek-Czyżewską) i w Gminnym Ośrodku Kultury w Czarnej Dąbrówce na Kaszubach (Wojciecha i Bożenę Szroeder).

Dariusz Popiela / FOT JACEK TARAN

Na stronie od 2021-08-27

09/08/2021 r.

Lekcje płynące

Dariusz Popiela, kajakarz: Wracałem z zawodów w dresie z polskim godłem. Na Rynku w Krakowie była manifestacja nacjonalistów i pomyślałem: też tak wyglądam. Źle się z tym poczułem, ale z drugiej strony, przecież mam takie samo prawo do tego orzełka jak oni.

18 Festiwal Warszawa Singera

Na stronie od 2021-08-26

26/08/2021 r.

Monika Krajewska, Bella Szwarcman-Czarnota i Ewa Trafna na Festiwalu

Festiwal Warszawa Singera jest jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych w Polsce, ukazujących kulturę żydowską w szerokim kontekście kultury polskiej i światowej. To święto muzyki, teatru, literatury i sztuk wizualnych, które za sprawą Gołdy Tencer i Fundacji Shalom odbywa się nieprzerwanie od 2004 roku.Festiwal ma za zadanie promować kulturę żydowską na wysokim poziomie artystycznym – zarówno w jej tradycyjnym wymiarze, jak i w nowoczesnej odsłonie.
- Wykład ilustrowany Moniki Krajewskiej: „Drzewo Życia i inne rośliny” - 26 sierpnia
- Żydowski Salon Literacki: „Słowem i pieśnią zwalczać zarazę” – wykład Belli Szwarcman-Czarnoty - 28 sierpnia
- „Nasze miejsca i Waliców 14” – rozmowa Tadeusza Rolke i Ewy Trafnej oraz pokaz filmów artystki - 29 sierpnia

ks. prof. Marek Starowieyski

Na stronie od 2021-08-25

24/10/2000 r.

Zagłaskana teologia

Wykrztuśmy z siebie trzy twierdzenia, o których się szepce po kątach, ale nie uchodzi głośno mówić

Spotkania i modlitwy w miejscu Zagłady w Białej Niżnej

Na stronie od 2021-08-25

20/08/2021 r.

Spotkania i modlitwy w miejscu Zagłady w Białej Niżnej

Relacja ze spotkania i modlitwy na cmentarzu - masowej mogile w Białej Niżnej, miejscu Zagłady około 1/6 ofiar getta z Grybowa - 360 osób (pozostałe zamordowano przede wszystkim w Bełżcu).

Bp Krzysztof Zadarko. Fot. KEP

Na stronie od 2021-08-24

24/08/2021 r.

Bp Zadarko: Nie wyobrażam sobie zagrożenia ze strony ludzi, którzy uciekają przed śmiercią

Bardzo szkodliwa jest narracja na temat konieczności ratowania narodu i ojczyzny przed śmiertelnym zagrożeniem ze strony uchodźców, zwłaszcza gdy narracja ta ubierana jest w szaty jakiejś katolickiej nauki – mówi Katolickiej Agencji Informacyjnej bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

Biskup Ignacy Dec i o. Tadeusz Rydzyk podczas Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja, 9 lipca 2017 roku na Jasnej Górze. Fot. BPJG / Marek Kępiński

Na stronie od 2021-08-23

23/08/2021 r.

Ewangelicy wysiadają z maryjno-patriotycznego pociągu

"To nie ta trasa, i nie ta Maria, którą znają."
"Reformacja nie odrzuciła Maryi, tylko wizję, w której przekonuje ona srogiego Boga, by nie karał ludzkości – mówi Dariusz Bruncz, redaktor naczelny portalu ekumenizm.pl, w rozmowie Katolickiej Agencji Informacyjnej."

KEP - logo

Na stronie od 2021-08-22

22/08/2021 r.

Komunikat Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek ws. uchodźców docierających do Polski

Media powinny budować kulturę spotkania, a nie rozsiewać uprzedzenia i tworzyć atmosferę zagrożenia, dlatego prosimy dziennikarzy i reporterów o rzetelne relacjonowanie sytuacji uchodźców i imigrantów. Podsycanie niechęci i wrogości względem znajdujących się w dramatycznym położeniu przybyszów jest działaniem niegodziwym. Antyuchodźcze czy antyimigracyjne narracje mają wpływ na życie konkretnych osób. Są one także rujnujące dla prób odpowiedzialnego, wspólnotowego namysłu nad możliwościami odpowiedzi na złożone problemy migracyjne.

Rabin Michael Schudrich, Otwock 2021

Na stronie od 2021-08-20

19/08/2021 r.

Marsz Pamięci Otwock 19 sierpnia 2021

Dziś w Otwocku przy rondzie Marchlewicza i na ulicy Reymonta w jednych z wielu miejsc pamięci otwockich Żydów modliliśmy się, wspominaliśmy i udowadnialiśmy, że wiecznie żywa jest pamięć naszych współobywateli, którzy tak nagle zniknęli...

79. rocznica zagłady kieleckiego getta. Na zdjęciu na prawo od pomnika, tyłem przemawiający Bogdan Białek. Kielce, 20 sierpnia 2021. Fot. Urząd Miasta Kielce

Na stronie od 2021-08-20

20/08/2021 r.

79. rocznica zagłady Żydów kieleckiego getta

„Najwyższy czas, byśmy się nie posługiwali językiem oprawców”
"Mówimy „likwidacja getta”. Mówimy „mieszkańcy getta”. To nie była dzielnica żydowska. To było więzienie. To był obóz koncentracyjny. To nie byli mieszkańcy getta, lecz byli to więźniowie. To nie była likwidacja getta, lecz to była zagłada."

Jüdischer Friedhof in Ośno Lubuskie - Peggy Lohse - Peggy Lohse

Na stronie od 2021-08-20

20/08/2021 r.

Viadrina und Uni Potsdam bewahren jüdische Friedhöfe in Westpolen vor dem Vergessen

Sie gehören zu den letzten authentischen Zeugnissen jüdischer Kultur im historischen Ostbrandenburg und sie sind vom Verschwinden bedroht: Mehr als 30 jüdische Friedhöfe im heutigen Westpolen. Diese zum Teil stark durch Vandalismus und Vernachlässigung gefährdeten Orte der Erinnerungskultur zu dokumentieren, ist Aufgabe eines deutsch-polnischen Projektes der Professur für Denkmalkunde der Europa-Universität Viadrina Frankfurt (Oder). In einer Datenbank der Universität Potsdam werden die Begräbnisstätten dokumentiert.