Kronika Wydarzeń Bieżących

Polska Rada Ekumeniczna

Na stronie od 2025-01-30

23/01/2025 r.

Centralne nabożeństwo tygodnia ekumenicznego

W 25. rocznicę podpisania deklaracji Kościołów w Polsce „Sakrament chrztu znakiem jedności” odbyło się tegoroczne centralne nabożeństwo ekumeniczne Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Podczas tego wydarzenia z radością wspominano podpisanie tej deklaracji i wyrażano tęsknotę za wspólną Eucharystią.

aLIVE: historie Ocalałych – spotkanie z Zosią Radzikowską

Na stronie od 2025-01-29

04/02/2025 r.

aLIVE: historie Ocalałych – spotkanie z Zofią Radzikowską

Drugie spotkanie z cyklu spotkań z Ocalałymi z Zagłady, żyjącymi w naszej społeczności. Kolejne spotkanie odbędzie się 4 lutego w JCC Krakow o 18:00. Tym razem wysłuchamy Zosi Radzikowskiej, prawniczki, działaczki samorządowej, członkini chóru JCC Krakow, bohaterki serii na You Tube „What's the Parsha, pani Zosia?" i „Drop some Wisdom Pani Zosia”.
🟡 Spotkanie poprowadzi Karolina Przewrocka-Aderet – dziennikarka, stała współpracowniczka „Tygodnika Powszechnego”. Autorka książki „Polanim Z Polski do Izraela”, współautorka antologii „Przecież ich nie zostawię. O żydowskich opiekunkach w czasie wojny” oraz – wraz z ks. Adamem Bonieckim – książki “W Ziemi Świętej”.
✉️ Zapisy do 3 lutego: zapisy@jcckrakow.org Obowiązuje limit miejsc. 🗣️ Wydarzenie w języku polskim.

Rabbi Skorka

Na stronie od 2025-01-29

28/01/2025 r.

Rabbi Skorka: The Human prayer

This year marks the eightieth anniversary of the liberation of the camps and the end of World War II. Those who survived were freed physically, but their minds remained prisoners of the atrocities they experienced. In these eight decades that have passed, their testimonies have borne witness to the silent cries of the murdered. It remains unclear whether humanity will heed them.

Zakhor - pamiętaj

Na stronie od 2025-01-28

28/01/2025 r.

Zakhor - pamiętaj

Rozmowa o Pamięci, z okazji wczoraj przypadającego Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu i 80. Rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Uczestnikami rozmowy będą prof. Radosław Ptaszyński z Uniwersytetu Szczecińskiego i członek naszej PRChŻ oraz Dawid Grufinkiel z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi. Po rozmowie odbędzie się modlitwa za pomordowanych oraz o pokój.

W Centrum rozmowy: TRAUMA. Kiedy boli ciało, a kiedy dusza?

Na stronie od 2025-01-28

29/01/2025 r.

W Centrum rozmowy: TRAUMA. Kiedy boli ciało, a kiedy dusza?

W 2025 roku Centrum Dialogu otwiera nowy cykl „W centrum rozmowy”. Będzie on stanowił okazję do pogłębionej rozmowy, w duchu wymiany doświadczeń oraz wiedzy między badaczami i badaczkami a praktykami i praktyczkami. W tym roku przyjrzymy się tematowi traumy z punktu widzenia medycznego, psychologicznego, historycznego i społeczno-kulturowego.

Auschwitz

Na stronie od 2025-01-27

26/01/2025 r.

Dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau: selekcji w Auschwitz bym nie przeszedł [WYWIAD]

Przed wejściem do komór gazowych były rozbieralnie. Esesmani mówili, że trzeba się spieszyć, bo wszystkich czeka ciepła zupa i gorąca herbata. Zdarzało się, że ludzie na te słowa klaskali. Wygłodniali, spragnieni. Oklaskiwali te grudki nadziei, które mieli w sobie — mówi Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Wykład: Belli Szwarcman Czarnoty "Kobiety skuteczne" z cyklu „Kobiety w Torze“

Na stronie od 2025-01-27

28/01/2025 r.

Wykład: Belli Szwarcman Czarnoty "Kobiety skuteczne" z cyklu „Kobiety w Torze“

W ubiegłym roku mówiliśmy o kobietach, które osiągały swoje cele podstępem, oszustwem, kłamstwem. Czasem czyniły to, by zrealizować jakąś zachciankę, niekiedy jednak w imię wyższych wartości. W najbliższym czasie zajmiemy się kobietami, które potrafiły osiągać cele bez uciekania się do wątpliwych sposobów. Były mądre, zdecydowane, odważne. Zdolne niekiedy do czynu zbrojnego, do objęcia przywództwa. Podczas pierwszego w tym roku spotkania porozmawiamy o prorokini Deborze o mądrej kobiecie z Tekoa, z Szunam i z Abel Beer Maaka.

fot. Grzegorz Kwolek, ŻIH

Na stronie od 2025-01-26

26/01/2025 r.

Inauguracja polskiego węzła EHRI-PL

Podczas uroczystości w Żydowskim Instytucie Historycznym i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN 26 stycznia 2025 roku została zainaugurowana Europejska Infrastruktura Badań nad Holokaustem – Europejskie Konsorcjum Infrastruktury Badawczej (European Holocaust Research Infrastructure – European Research Infrastructure Consortium – EHRI–ERIC). Data inauguracji struktury EHRI-PL nie jest przypadkowa – dzień później, 27 stycznia, obchodzona była 80. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.

XV DNI PAMIĘCI W ŁODZI

Na stronie od 2025-01-26

24/01/2025 r.

XV DNI PAMIĘCI W ŁODZI

Już po raz kolejny Łódź będzie obchodzić DNI PAMIĘCI. W dniach 24–27 stycznia 2025 uczczony zostanie, ustanowiony przez ONZ 20 lat temu, Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Po raz kolejny dzięki współpracy Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi przez cztery kolejne dni w ramach DNI PAMIĘCI odbędą się koncerty, spektakle i spotkania autorskie. Żydowski Instytut Historyczny jest partnerem tego wydarzenia.

XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.

Na stronie od 2025-01-25

25/01/2025 r.

XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

Obchodzony tradycyjnie po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, nawiązuje do tematu przesłania Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego, kierowanego do wyznawców islamu na zakończenie muzułmańskiego miesiąca postu, ramadanu.
Tegoroczne hasło Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce brzmi: "Chrześcijanie i muzułmanie: ugasić ogień wojny i zapalić światło pokoju".

W tym roku Chanuka i Boże Narodzenie razem. Na zdjęciu narodzenie Jezusa i chanikuja Źródło: Wikimedia Commons / Unsplash

Na stronie od 2025-01-24

22/01/2025 r.

Deklaracja Szesnastu: Oświadczenie, a zarazem apel

Do Rzeczy: Oświadczenie opublikowała grupa publicystów politycznych i historyków. Poniżej pełna treść ich stanowiska.
"W związku z pojawiającymi się coraz częściej próbami szerzenia wrogości w relacjach chrześcijańsko-żydowskich (czego przykładem może być akcja bilbordowa "Chanuka czy Boże Narodzenie") czujemy się w obowiązku przypomnieć parę podstawowych faktów religijnych i historycznych." (...)
"Na koniec prosimy, by nie traktować naszego oświadczenia jedynie jako prezentacji stanowiska. Jest ono apelem – do wszystkich, którym zależy na chrześcijańskim charakterze życia publicznego i na dobru wspólnym narodu; apelem o reakcję, o czynny sprzeciw wobec zachowań, postaw i opinii, które dewastują życie publiczne, kulturę katolicką i oszpecają wizerunek Ojczyzny".

XXVIII Dzień Judaizmu w Archidiecezji Lubelskiej

Na stronie od 2025-01-23

22/01/2025 r.

XXVIII Dzień Judaizmu w Archidiecezji Lubelskiej

W środę, 22 stycznia 2025 roku, w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbyły się uroczyste obchody XXVIII Dnia Judaizmu w Archidiecezji Lubelskiej. Wydarzenie zorganizowały Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela oraz Archidiecezjalne Centrum Dialogu Katolicko-Żydowskiego. Hasłem tegorocznych obchodów były słowa z Księgi Kapłańskiej: „Obwieśćcie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców” (Kpł 25,10a).