Pamięć (kronika)

Nieprzepracowana pamięć o Zagładzie- spotkanie, plakat

13/06/2024

Nieprzepracowana pamięć o Zagładzie

Wobec Zagłady nie wolno milczeć. Trauma trwa:
w świadomości Ofiar, ocalonych, świadków. Nieprzepracowana pamięć rani całe pokolenia. Jaki jest mechanizm i możliwości jej przepracowania? O tym opowie doktorantka UJ, psycholożka, Rachela Antosz-Rekucka.
Zapraszamy w piątek, 14.06.2024 na 17:00 do Sali Narad Urzędu Miasta w Mszanie Dolnej, ul.Piłsudskiego 2 oraz przed ekrany, na nasz profil FB Sztetl Mszana Dolna

Rozbita menora - cmentarz w Płońsku

13/06/2024

Co warto wiedzieć o cmentarzach żydowskich i zwyczajach pogrzebowych? Wykład Krzysztofa Bielawskiego

W najbliższy piątek o godzinie 17.00 spotykamy się w Domu Pamięci z Krzysztofem Bielawskim podczas wykładu o cmentarzach żydowskich i zwyczajach pogrzebowych
Krzysztof Bielawski jest badaczem cmentarzy żydowskich i publicystą, założycielem strony internetowej www.cmentarze-zydowskie.pl, autorem książki "Zagłada cmentarzy żydowskich" oraz artykułów publikowanych na łamach m.in. „Kwartalnika Historii Żydów”, „Miasteczka Poznań”, ,,Spotkań z Zabytkami”, rocznika “Zagłada Żydów. Studia i Materiały”.

Żydzi i judaizm w doświadczeniu Karola Wojtyły 1920-1978 - strona tytułowa

12/06/2024

DEBATA „DZIECI JEDNEGO BOGA. ŻYDZI I JUDAIZM W DOŚWIADCZENIU KAROLA WOJTYŁY”

Zapraszamy do Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego na debatę poświęconą książce Jarosława Sellina Żydzi i judaizm w doświadczeniu Karola Wojtyły 1920-1978 (Warszawa 2024).
Jan Paweł II był papieżem, który dla dialogu Kościoła katolickiego z Żydami i judaizmem uczynił więcej niż jego poprzednicy. Źródła tych starań należy szukać w doświadczeniach osobistych Karola Wojtyły, który przez osiemnaście lat żył obok Żydów w rodzinnych Wadowicach, a z jednym z nich Jerzym Klugerem przyjaźnił się do końca życia.

Image of Staszic Palace by Tilman2007 - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=62112573.

07/06/2024

Researching the Holocaust in the Digital Age

On Tuesday 18 June 2024, the European Holocaust Research Infrastructure (EHRI) project will convene the international academic conference “Researching the Holocaust in the Digital Age” at the Polish Academy of Sciences in Warsaw

RUINY SYNAGOGI, WIDOK ELEWACJI OD STRONY ZACHODNIEJ, 1950 R. (ODBITKA). FOT. ADAM MIŁOBĘDZKI ZE ZBIORÓW IS PAN

07/06/2024

Dyskusja: Pożydowskie. Czemu nas to tak uwiera?

W kolejnej z dyskusji towarzyszących nowej wystawie czasowej zastanowimy się nad "pożydowskim" dziedzictwem i dylematach z nim związanych. Z dr Justyną Koszarską-Szulc, prof. Andrzejem Lederem i dr. Łukaszem Krzyżanowskim porozmawia Agata Passent.

“Żydowskie peregrynacje, wojaże i turystyka” - zjazd naukowy

06/06/2024

“Żydowskie peregrynacje, wojaże i turystyka”

Uczestnicy będą mieli okazję do dyskusji na temat wpływu żydowskiego prawa religijnego na decyzje o podróżach, warunków życia w trakcie podróży, interakcji z otoczeniem oraz zmian towarzyszących różnym modelom podróżowania.

Wspólnie czy obok siebie? - debata

06/06/2024

Wspólnie czy obok siebie?

W okresie międzywojennym Żydzi stanowili istotną część społeczeństwa polskiego, szczególnie w większych miastach. Byli aktywni w wielu dziedzinach życia, w tym w handlu, rzemiośle, nauce, kulturze i polityce. Jednakże byli również narażeni na antysemickie nastroje, które czasami przybierały formę agresji fizycznej i prawnej.

Maurycy Lilien (1874-1925), Przy Ścianie Płaczu, heliograwiura z reprodukcją rysunku wykonana przez B. Austa (fragment). Zbiory ŻIH, Centralna Biblioteka Judaistyczna

05/06/2024

Jom Jeruszalaim – Dzień Jerozolimy

W roku 2024: wieczór 4 czerwca - wieczór 5 czerwca
Autor: Przemysław Batorski, Żydowski Instytut Historyczny
28 dnia miesiąca ijar w Izraelu obchodzony jest Jom Jeruszalaim, czyli Dzień Jerozolimy. Upamiętnia on zjednoczenie Jerozolimy, które miało miejsce po 19 latach podziału, podczas wojny sześciodniowej w 1967 r. ...

Miesięcznik "Memoria" Nr 80 (05/2024)

31/05/2024

Miesięcznik "Memoria" Nr 80 (05/2024)

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."
Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria", Muzeum Auschwitz.