Pamięć (kronika)

Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu. Fot. Filip Musiał (IPN)Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu. Fot. Filip Musiał (IPN)

24/07/2022

Marcin Urynowicz: Obóz zagłady w Bełżcu i Akcja T-4

iemiecki nazistowski obóz zagłady w Bełżcu był pierwszym z trzech, obok Sobiboru i Treblinki II, obozów wybudowanych na potrzeby tzw. Aktion Reinhard, tj. zagłady blisko 2 milionów Żydów w Generalnym Gubernatorstwie. Jako miejsce masowej eksterminacji funkcjonował od marca do grudnia 1942 roku. Zginęło w nim w tym czasie około 450 tysięcy osób, prawie wyłącznie Żydów, ale także bliżej nieznana liczba Romów i Sinti, prawdopodobnie także pojedynczy Polacy. Przybyło do niego 179 transportów liczących od 1 do 8 tysięcy ofiar.

Marsz pamięci 22 lipca. Zdj. Radosław Nawrocki (ŻIH)

24/07/2022

Relacja z Marszu Pamięci 22 lipca 1942 - relacja ŻIH

22 lipca 2022 roku ulicami Warszawy przeszedł Marsz Pamięci, podczas którego oddaliśmy hołd blisko 300 tysiącom żydowskich mieszkańców Warszawy, wywiezionym przez Niemców do Treblinki w okresie 22 lipca-21 września 1942. Szczególnie wspomnieliśmy uchodźców i przesiedleńców, których los w getcie był najtrudniejszy i którzy jako pierwsi zostali deportowani na śmierć. Wydarzenie, będące częścią obchodów 80. rocznicy akcji „Reinhardt”, przyciągnęło setki warszawiaków i gości z zagranicy. Żydowski Instytut Hstoryczny.

Marsz Pamięci w hołdzie zamordowanym przez Niemców Żydom, mieszkańcom stolicy – Warszawa, 22 lipca 2022. Fot. Sławek Kasper (IPN)

24/07/2022

Relacja z Marszu Pamięci 22 lipca 1942 - relacja IPN

22 lipca 2022 roku, w 80. rocznicę rozpoczęcia wielkiej akcji likwidacyjnej getta warszawskiego, ulicami Warszawy przeszedł Marsz Pamięci, upamiętniający zamordowanych mieszkańców getta warszawskiego. W szczególny sposób wspomniano żydowskich uchodźców i przesiedleńców z miast i miasteczek okupowanej Polski i Europy, którzy zmarli w getcie warszawskim z powodu głodu i chorób lub zostali zgładzeni w Treblince latem 1942 roku. Instytut Pamięci Narodowej

W Nowym Sączu na tych ścianach już niebawem wyrytych zostanie 12 000 imion i nazwisk ofiar Zagłady. W taki wyjątkowy sposób w naszym mieście uczci się pamięć żydowskich Sądeczan.

22/07/2022

Imienne upamiętnienie ofiar Zagłady Nowym Sączu

W Nowym Sączu na tych ścianach już niebawem wyrytych zostanie 12 000 imion i nazwisk ofiar Zagłady. W taki wyjątkowy sposób w naszym mieście uczci się pamięć żydowskich Sądeczan. Ludzie, Nie Liczby-People, Not Numbers.

Niemiecki ksiądz u progu Auschwitz - Wydawnictwo ZNAK

21/07/2022

Niemiecki ksiądz u progu Auschwitz

Urodził się w powojennych Niemczech, kiedy w szkołach i w rodzinach o Holokauście się nie mówiło. Jadąc jako młody pacyfista na wolontariat w Izraelu poprzedzony wizytą w Auschwitz, nie wiedział, jaki wstrząs go czeka. Po latach, już jako ksiądz, wrócił do Oświęcimia. I został do dziś.

Seminarium - Obraz Holokaustu w popkulturze

20/07/2022

Obraz Holokaustu w popkulturze

W ostatnich latach Zagłada stała się bardzo zauważalnym tematem wielu książek oraz innych dzieł, które wzbudzały zainteresowanie szerokiej publiczności. Jednak proces wykorzystywania Holokaustu przez kulturę popularną nie jest wcale nowym zjawiskiem. Już tuż po wojnie zaczęto sięgać po wątki zagładowe i wplatać je w kanon.

Aresztowania Żydów w Paryżu przez francuską policję, foto: wikipedia/bundesarchiv/lic. CC

17/07/2022

Łapanka Vel' d'Hiv - czarna karta w historii Francji

Z badań amerykańskich historyków, które po II wojnie zaszokowały Francuzów wynika, ze reżim Vichy nie tylko ulegał hitlerowskim naciskom, ale także robił więcej niż od niego żądano, mi.in. w kwestii dyskryminacji Żydów.