Pamięć (kronika)

Żydzi w multiwersum języka polskiego

09/06/2023

Call for papers: Żydzi w multiwersum języka polskiego

Zaproszenie Żydowskiego Instytutu Historycznego do nadsyłania abstraktów na konferencję „Żydzi w multiwersum języka polskiego" współorganizowaną przez Żydowski Instytut Historyczny i Zakład Komunikowania Politycznego i Polityki Medialnej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Konferencja odbędzie się 28 i 29 listopada 2023 w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie. Termin zgłoszeń upływa 31 sierpnia 2023 roku.

Akademia Letnia ŻIH - plakat

09/06/2023

Akademia letnia ŻIH 2023

Zaproszenie Żydowskiego Instytutu Historycznego - Zapraszamy do udziału w Akademii Letniej Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie, która odbędzie się w dniach 19-21 lipca 2023 r. w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe. Formularz zgłoszeniowy można wysłać do 18 czerwca.

Cmentarz w Kazimierzu Dolnym

06/06/2023

Impreza na terenie byłego cmentarza żydowskiego w Kazimierza Dolnym

Impreza zorganizowana na podwórku, będąca przecież zabawą na grobach, jest dowodem na to, że dla władz miejskich poszanowanie ludzkiego pochówku nie jest istotną wartością" - napisał Michael Schudrich, a jego list zacytowała w tym tygodniu Jewish Telegraphic Agency

Paweł Śpiewak fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Wyborcza.pl

05/06/2023

Janusz Poniewierski: Stańmy wreszcie przed lustrem

Kiedy redakcja „Znaku” umawiała się z Pawłem Śpiewakiem na druk „tez o polskim antysemityzmie”, nikt nie przypuszczał, że staną się one czymś na kształt testamentu. Że będziemy je czytać jak zapis ostatniej woli ich autora.

Żydzi. Polska. Autobiografia: Ester Singer Kreitman i Izrael Joszua Singer - okładka

02/06/2023

Żydzi. Polska. Autobiografia: Ester Singer Kreitman i Izrael Joszua Singer

W maju wspólnie z Katedrą Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego, Muzeum Historii Żydów POLIN i Wydawnictwem PWN, Wrocławski Dom Literatury wystartował z nowym cyklem – Żydzi. Polska. Autobiografia.
W trakcie pierwszego spotkania Anna Arno, Monika Polit i Joanna Degler rozmawiały o twórczości, wątkach emancypacyjnych i autobiograficznych w twórczości Ester Singer Kreitman i Izraela Joszui Singera.

Auschwitz, Fot. Mariusz Cieszewski / MSZ

01/06/2023

Organizacje żydowskie: nie wykorzystujcie Zagłady w walce politycznej!

"W ostatnich dniach jesteśmy świadkami bezprecedensowego wykorzystywania śmierci milionów Żydów do bieżącej walki politycznej przez różne strony politycznej sceny. Przyjmuje ono różne formy: od „niewinnych” tweet’ów, przez artykuły prasowe, spoty polityczne, aż po słowne i fizyczne ataki ze strony posłów Sejmu RP na profesorów zajmujących się tematem Zagłady."
"Wszystkie te zachowania stanowią kolejny dowód na to, że wiedza na temat Zagłady w Polsce jest niewystarczająca, a wręcz znikoma."

Miesięcznik "Memoria" Nr 68 (05/2023)

31/05/2023

Miesięcznik "Memoria" Nr 68 (05/2023)

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."
Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria" Muzeum Auschwitz.

Krzysztof Persak

25/05/2023

Aryjska strona - obojętni, sprawiedliwi, szmalcownicy - rozmowa z dr Krzysztofem Persakiem

Wraz z rozpoczęciem deportacji do obozów zagłady wielu Żydów polskich szukało ratunku „po aryjskiej stronie”. Zagadnie to było i jest przedmiotem szczegółowych badań polskich historyków. Niektórzy z nich padli ofiarą bezpardonowych ataków ze strony niektórych sił politycznych oraz mediów, które w świadomy sposób lekceważą ustalenia badaczy oparte o wnikliwą analizę krytyczną źródeł pisanych czy relacji świadków.

Holocaust Remembrance Day

25/05/2023

Pamięc w kontekście 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim

"Meandry pamięci" - 20 kwietnia 2023 r. warszawski Klub "TP" rozmawiał o pamięci w kontekście 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim.
Gośćmi spotkania byli Beata Chomątowska, Stanisław Krajewski, Paweł Sawicki i Marta Titaniec. W tle najnowsze wydanie specjalne „Tygodnika Powszechnego” zatytułowane „Żydowska Polska Walcząca”.