Pamięć (kronika)

Seria wydawnicza "Żydzi. Polska. Autobiografia"

30/03/2022

Czytelnia POLIN online: W pryzmacie kobiecej pamięci

Rozmowa na temat książek wydawanych w serii wydawniczej "Żydzi. Polska. Autobiografia". Z Karoliną Szymaniak i Joanną Degler rozmawiać będzie Inga Iwasiów. Książki ukazują się nakładem Państwowego Wydawnictwa Naukowego, Uniwersytetu Wrocławskiego i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

80. rocznica zagłady Żydów w niemieckiej akcji "Reinhardt"

16/03/2022

80. ROCZNICA AKCJI „REINHARD”

Żydowski Instytut Historyczny: W 2022 roku mija 80 lat od rozpoczęcia akcji „Reinhard” – planu ludobójstwa polskich Żydów, przygotowanego i przeprowadzonego przez nazistowskie Niemcy. Przedstawiamy program wydarzeń towarzyszących obchodom tej rocznicy.

Brama obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, zima, lata 40. Fot. Muzeum Auschwitz-Birkenau

28/01/2022

„Kto został w tyle, tego strzelano”. Krwawy szlak u progu wolności

Fragmenty wywiadu Leny Kichler z 15-letnią Janką Warszawską, przeprowadzonego w domu dziecka w Zakopanem jesienią 1945 roku, opublikowanego po raz pierwszy w przekładzie na jidysz w książce Kichler „Mayne kinder”, Paryż, 1948. Niniejszy oryginalny polski tekst opracowała Magdalena Smoczyńska na podstawie maszynopisu przechowywanego w archiwum Kibucu Bojowników Getta w Izraelu (spuścizna Leny Kichler-Zilberman).

„Wiedza (nie)umiejscowiona”  - okładka

15/11/2021

„Wiedza (nie)umiejscowiona”: promocja książki

„Wiedza (nie)umiejscowiona” to wyjątkowy tom. Jest on owocem konferencji pt. „75 lat później… Jak uczyć o Holokauście dzisiaj i jutro” zorganizowanej przez Fundację Bente Kahan i Katedrę Judaistyki im. T. Taubego Uniwersytetu Wrocławskiego w 2020 r. Książka jest zapisem rozmowy specjalistów wielu dziedzin związanych z edukacją na temat wyzwania zawartego w tytule – w jaki sposób dobrze uczyć o Zagładzie Żydów podczas II wojny światowej w dzisiejszej rzeczywistości.

Rabin Michael Schudrich, Zbigniew Nosowski i Sebastian Rakowski podczas marszu pamięci i modlitwy w 78. rocznicę zagłady otwockich Żydów. Otwock, 19 sierpnia 2020. Fot. Więź

27/09/2021

Czy to się godzi? List otwarty do prezydenta Otwocka Jarosława Margielskiego

Czy godzi się, aby samorządowa placówka kultury propagowała tezy o „żydowskim rozbiorze Polski”? Czy godzi się, aby działo się to w mieście z tak piękną kartą historii polsko-żydowskiej, w budynku zbudowanym przez niewinne żydowskie ofiary Zagłady, a zarazem polskich patriotów?

(Nie)rozłączni - trudne tematy w relacjach posko-żydowskich Edycja 2021

16/09/2021

Pomiędzy tradycją a nowoczesnością. Współczesna społeczność polskich Żydów

Wiele mówi się i pisze w ostatnich latach o „odrodzeniu życia żydowskiego”, „odbudowie społeczności żydowskich w Polsce”, dość rzadko jednak zwraca się uwagę na zróżnicowanie tych społeczności – w dyskursie publicznym, w mediach uchodzą za monolit. A nie jest przecież tajemnicą, że występują w nich liczne podziały związane ze stopniem religijności, stosunkiem do tradycji i dziedzictwa, wizją przyszłości itd. Muzeum Galicja - projekt „(Nie)rozłączni. Trudne tematy w relacjach polsko-żydowskich”